FB TW PIN NWS
BioRank 6978

Enis Berberoğlu

Doğum tarihi : 09.Kasım.1956
Enis Berberoğlu kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Enis Berberoğlu doğum yeri : İstanbul

Enis Berberoğlu Biyografisi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısıdır.

Enis Berberoğlu, 9 Kasım 1956 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Kadri Enis Berberoğlu’dur. 1975 yılında İstanbul Avusturya Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Ekonometri alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1980 yılında mezun oldu.

1981 yılında Dünya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Gazetecilik kariyerinin 10 yılını Ankara'da geçirdi. Gazetecilik yaşamında İstanbul, Ankara, Bonn'da ekonomi muhabiri, siyasî ve diplomatik muhabir, yönetici ve köşe yazarı olarak çalıştı. Körfez Savaşı'nda Bağdat'ta savaş muhabirliği yaptı. Sedat Ergin, Ufuk Güldemir, Faruk Bildirici, Bilal Çetin, Ahmet Tan, Betül Uncular, Canan Gedik, Turan Yılmaz, Hakan Aygün, Ümit Sezgin, Semih İdiz, Tuncay Özkan gibi isimlerle birlikte muhabirlik yaptı.

Hürriyet in 20 yıllık Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile 20 yıl aralıksız çalışan Berberoğlu bu yıllar içinde gazetede yazarlık ekonomi müdürlüğü haber koordinatörlüğü yaptı.

CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonra siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'nden istifa etti. Ekim 2014'te Sözcü gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

Metina’ya ve Körfez Savaşı’na gitti. Gazeteciliğin ilk yıllarından itibaren Güneydoğu da gelişen olayları takip etti. Çok sayıda sınır ötesi harekat izledi. O günün Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Metina dağlarında havan atışı altında tanıştı.

1991 Ocak ayında başlayan ABD - Irak savaşını Bağdat'tan izledi.

5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Almanca ve İngilizce bilen Enis Berberoğlu, gazeteci Oya Berberoğlu ile Ankara’da evlendi. Dilara Berberoğlu adında kız çocuk babasıdır. Boş zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu 7 Haziran 2015 seçimleri için CHP’den milletvekili adayı oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili oldu.

14 Haziran 2017 tarihinde "MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanması" davasında CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçunu işlediği gerekçesiyle mahkeme önce "Müebbet hapis" cezasına çarptırdı, daha sonra cezayı 25 yıla indirdi ve hakkında tutuklama kararı verildi. Tutuklanan Berberoğlu Maltepe Cezaevi'ne konuldu.

Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından 9 Ekim 2017 tarihinde bozuldu. Berberoğlu, tutuklu olarak yeniden yargılanacak.

Maltepe Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan CHP milletvekili Enis Berberoğlu, 11 Ekim 2017 tarihinde kasık fıtığı ameliyatı oldu.

13 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde yeniden yargılandığı davanın 3’üncü celsesinde Devlet güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutukluluk halinin devamına karar verildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde yeniden İstanbul CHP milletvekili seçildi.

Yargıtaya giden mahkeme sonucu 20 Eylül 2018 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada, "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verdi.

15 Mayıs 2019 tarihinde Erdem Gül ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, "silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan yargılandığı davada, Erdem Gül hakkındaki davanın düşürülmesine, Enis Berberoğlu hakkında da hüküm verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

Enis Berberoğlu, İstanbul'da yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. Cezası, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onandıktan sonra 4 Haziran 2020 tarihinde de TBMM Genel Kurulunda verilen, kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okundu ve Anayasa gereğince milletvekilliği düştü.

5 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Berberoğlu'nu Bakırköy'deki evinde gözaltına aldı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirilen CHP'li Enis Berberoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi (AYM)'ne başvuran Enis Berberoğlu'nun başvurusunu değerlendiren AYM, siyasi ve kişilik haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM tarafından Enis Berberoğlu'nun 'Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı' ile 'Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını ihlal' edildiğine hükmedildi ve bu karar ardından yeniden yargılama yolu açıldı. Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu ile ilgili verdiği kararı 13 Ekim 2020 tarihinde görüşen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasına gerek olmadığına hükmetti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Enis Berberoğlu hakkında verdiği "yeniden yargılama ve infazın durdurulması" kararı ile11 Şubat 2021 tarihinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı. Toplantının ardından Berberoğlu ile ilgili Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu. Berberoğlu, kararının TBMM'de okunmasıyla, 8 ay sonra milletvekili hakkını yeniden kazanarak Meclis'e döndü.

Kitapları :
1997 - Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu
1998 - Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı
1999 - Öbür Türkler


Kaynak:Biyografi.info

Enis Berberoğlu hakkında haberler

Tüm Enis Berberoğlu haberleri

Enis Berberoğlu kitapları

Tüm Enis Berberoğlu kitapları

Enis Berberoğlu için yapılan aramalar

Enis Berberoğlu, Enis Berberoğlu biyografi, Enis Berberoğlu hayatı, Enis Berberoğlu özgeçmişi, Enis Berberoğlu hakkında, Enis Berberoğlu doğum yeri, Enis Berberoğlu fotoğraf, Enis Berberoğlu video, Enis Berberoğlu resim, Enis Berberoğlu kimdir?, Enis Berberoğlu kaç yaşında?, Enis Berberoğlu nereli, Enis Berberoğlu memleketi