FB TW PIN NWS
BioRank 5733

Mustafa Şentop

Doğum tarihi : 06.Ağustos.1968
Mustafa Şentop kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Siyasetçi
Mustafa Şentop doğum yeri : Tekirdağ

Mustafa Şentop Biyografisi

Mustafa Şentop, 6 Ağustos 1968 tarihinde Tekirdağ’da Ahmet ve Nazire Şentop çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tekirdağ İmam hatip lisesini 1986 yılında bitirmesinin ardından 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Mustafa Şentop, öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Teklif Aylık Hukuk Dergisi'nin kurucuları arasında yer aldı ve 1988–1991 yılları arasında Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttü. Yüksek Lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi'nde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1992 yılında avukatlı stajını tamamlayan Mustafa Şentop, 1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Doktor, 2005 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör oldu.

Marmara Üniversitesi dışında Fatih Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde lisans ve lisansüstü seviyesinde dersler verdi.

Marmara Üniversitesi'nde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü

Mustafa Şentop, 2011 Türkiye genel seçimlerinde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girmiştir. Bu dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda partisini temsilen görev yaptı. 30 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen 4. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağan Kongresi'nde Merkez Karar Yönetim Kurulu (MYK) üyesi seçildi ve seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. 2012 ve 2015 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Genel Başkan Yardımcılığı görevi 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağan Kongresi sonrası bitti.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar AKP’den Tekirdağ milletvekili seçilerek TBMM’ne girdi. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönük anayasal düzenlemeleri hazırlayan ekibin başında görev aldı.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde AKP’den Tekirdağ milletvekili seçildi. 8 Temmuz 2018 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili seçildi.

İyi düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Mustafa Şentop, Sabriye Şentop ile evlidir ve Mehmet Selahaddin Şentop, Ömer Asım Şentop, Seniha Begüm Şentop, Saliha Gülru Şentop adlarında çocukları vardır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olan Binali Yıldırım'ın ardından boşalan TBMM Başkanlığı'na 22 Şubat 2019 tarihinde aday olduğunu açıkladı. 24 Şubat 2019 tarihinde yapılan seçimin üçüncü turda 336 oyla TBMM'nin yeni başkanı olarak seçildi. 7 Temmuz 2020 tarihinde yeniden TBMM başkanı seçildi.

Mustafa Şentop, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan 28. dönem TBMM milletvekili seçimlerinde milletvekili adayı olmadı.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Şentop hakkında haberler

Tüm Mustafa Şentop haberleri

Mustafa Şentop için yapılan aramalar

Mustafa Şentop, Mustafa Şentop biyografi, Mustafa Şentop hayatı, Mustafa Şentop özgeçmişi, Mustafa Şentop hakkında, Mustafa Şentop doğum yeri, Mustafa Şentop fotoğraf, Mustafa Şentop video, Mustafa Şentop resim, Mustafa Şentop kimdir?, Mustafa Şentop kaç yaşında?, Mustafa Şentop nereli, Mustafa Şentop memleketi