FB TW PIN NWS
BioRank 7136

Erdem Gül

Doğum tarihi : ??.??.1967
Erdem Gül kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Erdem Gül doğum yeri : Giresun

Erdem Gül Biyografisi

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisidir.

Erdem Gül, 1967 yılında Giresun’da doğmuştur. Annesi Fatma Gül, babası Ziya Gül'dür. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra her gazeteci gibi belli bir süre stajyerlik yaptı.

1992 yılında ANKA Ajansı’nda profesyonel gazetecilik yaşamı başladı. 1994 yılında İstanbul ve Ankara Belediyelerini kazanan Necmettin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş’ün yükselişiyle Refah Partisi’ni aktif olarak izledi. Daha sonra Refah Partisi’nin iktidara geliş süreciyle beraber başbakanlık ve parlamento muhabiri olarak görev yaptı. Refah Partisi ve Fazilet Partisi dönemlerinin sona ermesinin ardından Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan AKP’yi izledi.

Daha sonra Taraf Gazetesi'nde yine siyasal İslam ve AKP ile ilgili haberlere imza attı. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesinde AKP ve parlamento muhabiri olarak göreve başladı. 2013 yılında Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu'nda Haber Müdürü oldu.

Cumhuriyet gazetesi Ankara Bürosu'nda Haber Müdürü iken 22 Ekim 2014 tarihinde Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilciliği'ne Erdem Gül atandı.

Erdem Gül, Aslı Gül ile evlidir. Deniz ve Sarp Güney adlarında iki çocuğu vardır.

26 Kasım 2015 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile birlikte "MİT TIR'ları" soruşturması kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmalarına karar verdi.

27 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede iki gazeteci için bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istendi. İddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği Can Dündar ile Erdem Gül, cezaevinden 26 Şubat 2016 tarihinde 92 gün sonra çıktı.

Can Dündar'a 5 yıl 10 ay, eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme kararını 9 Mart 2018 tarihinde temyiz aşamasında bozan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Can Dündar hakkında 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası öngören "gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme" suçundan hüküm kurulması gerektiğine karar verdi. Kararda, Erdem Gül'ün beraat etmesi gerektiği belirtildi. 15 Mayıs 2019 tarihinde Erdem Gül ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin, "silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan yargılandığı davada, Erdem Gül hakkındaki davanın düşürülmesine, Enis Berberoğlu hakkında da hüküm verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

9 Eylül 2018 Pazar günü itibari ile yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğü Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilciliği görevinden, faks mesajıyla alındı.

17 Aralık 2018 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart 2019 seçimleri için İstanbul Adalar Belediye Başkanı Adayı olarak Erdem Gül'ü gösterdi.

31 Mart 2019 tarihinde Türkiye yerel seçimlerinde Adalar belediye başkanı seçildi. 4 Nisan'da göreve başladı.

Yargıtay, 9 Mart 2018'de yerel mahkemenin kararını bozmuştu. Yargıtay'da bozulan MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin yeniden görülen davada, Adalar Belediye Başkanı ve eski Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkındaki davada karar çıktı. Gül, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 28 Şubat 2024 tarihinde 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Erdem Gül hakkında haberler

Tüm Erdem Gül haberleri

Erdem Gül için yapılan aramalar

Erdem Gül, Erdem Gül biyografi, Erdem Gül hayatı, Erdem Gül özgeçmişi, Erdem Gül hakkında, Erdem Gül doğum yeri, Erdem Gül fotoğraf, Erdem Gül video, Erdem Gül resim, Erdem Gül kimdir?, Erdem Gül kaç yaşında?, Erdem Gül nereli, Erdem Gül memleketi