FB TW PIN NWS
BioRank 3444

İlker Başbuğ

Doğum tarihi : 29.Nisan.1943
İlker Başbuğ kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Komutan, Asker
İlker Başbuğ doğum yeri : Afyonkarahisar

İlker Başbuğ Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 26. Genelkurmay Başkanı. Görevini 30 Ağustos 2008 tarihinde, 25. Genelkurmay Başkanı Mehmet Yaşar Büyükanıt’tan devralmış olan Başbuğ, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası sahibidir. Başbuğ 9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan Y.A.Ş. sonrasında görevini 27. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e bırakmıştır.
Mehmet İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943 tarihinde Afyonkarahisar’da doğmuştur. Balkan Savaşı'ndan sonra Makedonya'nın Manastır şehrinden Türkiye Karaman’a göç eden ailesi daha sonra Afyonkarahisar’a yerleşmiştir. İlkokulu Afyon 27 Ağustos İlkokulu'nda, ortaokulu Afyon Lisesi’nin orta kısmında okuduktan sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne gitmiştir. 1962 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Başbuğ, 1963 yılında Piyade Okulu’nu başarıyla bitirdi. 1963-1971 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birimlerde görev alan Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subay ünvanı aldı.

Kara Harp Akademisi’nden mezun olmasının ardından Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığında Karargâh Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Belçika / Brüksel'de NATO Uluslararası Askerî Karargâhında Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51'inci Piyade Tümeni 247'nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüten Başbuğ, ayrıca İngiltere Kara Harp Akademisi ve NATO Savunma Koleji’ndeki eğitimlerini de başarıyla tamamladı.

1989 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ettirilen Başbuğ, 1993 yılında ise Tümgeneral’liğe terfi ettirildi. Tümgeneral olarak Belçika’da, Milli Askeri Temsil Heyeti Başkanı olarak görev yapmasının ardından 1997 yılında Korgeneralliğe terfi ettirilen Başbuğ, Korgeneral olarak görev yaptığı sırada 2. Kolordu Komutanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulundu.

2002 yılında Orgeneral rütbesine terfi eden İlker Başbuğ, 30 Ağustos 2008 tarihinde, Mehmet Yaşar Büyükanıt’dan Genel Kurmay Başkanlığı görevini devralarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı ünvanını aldı.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası sahibi olan Orgeneral İlker Başbuğ, Sevil Başbuğ ile evlidir ve çiftin iki çocuğu bulunmaktadır.

Başbuğ 9 Ağustos 2010 tarihinde yapılan YAŞ sonrasında görevini 27. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner'e bırakmıştır.

İlker Başbuğ, Emekliliğinde kitap yazmaya başladı.

6 Ocak 2012 tarihinde “silahlı terör örgütü yöneticiliği ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarından tutuklandı. 5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında darbeye teşebbüs ve terör örgütü yöneticiliğinden müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

2014 mart ayında Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer'in, Anayasa Mahkemesi'nin müvekkili hakkında verdiği ihlal kararı üzerine yaptığı tahliye talebi, İstanbul Nöbetçi 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelendi. ve tahliyesine karar verdi. 7 Mart 2014 tarihinde Silivri ceza evinden çıkarılarak serbest bırakıldı. 20. Ağır Ceza Mahkemesi, İlker Başbuğ'a "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmaması" gerekçe göstererek tahliye kararı almıştır.

Yazdığı Kitaplar :
2011 - Terör Örgütlerinin Sonu
2012 - 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal
2012 - 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatürk


Kaynak:Biyografi.info

İlker Başbuğ kitapları

 • Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler

  Yarın tarihi : 2015-04-20


  Yayınevi : REMZİ KİTABEVİ


  Tarih » İnceleme-Araştırma
  Siyaset » Etnik Sorunlar
  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • Nasıl Bir Türkiye Nasıl Bir Türkiye

  Yarın tarihi : 2015-01-20


  Yayınevi : KAYNAK YAYINLARI


  Siyaset » Aktüel Siyaset
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Araştırma-İ

 • Suçlamalara Karşı Gerçekler Suçlamalara Karşı Gerçekler

  Yarın tarihi : 2014-01-02


  Yayınevi : KAYNAK YAYINLARI


  Siyaset » Aktüel Siyaset
  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Araştırma-İ

Tüm İlker Başbuğ kitapları

İlker Başbuğ için yapılan aramalar

İlker Başbuğ, İlker Başbuğ biyografi, İlker Başbuğ hayatı, İlker Başbuğ özgeçmişi, İlker Başbuğ hakkında, İlker Başbuğ doğum yeri, İlker Başbuğ fotoğraf, İlker Başbuğ video, İlker Başbuğ resim, İlker Başbuğ kimdir?, İlker Başbuğ kaç yaşında?, İlker Başbuğ nereli, İlker Başbuğ memleketi