FB TW PIN NWS
BioRank 1705

Egemen Bostancı

Doğum tarihi : ??.??.1938 Ölüm tarihi : 06.Mart.1986
Egemen Bostancı kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Egemen Bostancı doğum yeri : Eceabat, Çanakkale
Ölüm yeri : Ankara

Egemen Bostancı Biyografisi

70’li yılların ünlü organizatörlerindendir. Hisseli Harikalar Kumpanyası'nı Haldun Dormen ile sahneye koymuştur.

Egemen Bostancı, 1938 yılında Çanakkale’nin ilçesi Eceabat’da Muzaffer hanımın oğlu olarak doğmuştur.

Egemen Bostancı, 1957 yılında Cumhuriyet gazetesinde muhabir olarak mesleğe başladı. Cumhuriyet gazetesi, Hür Vatan, Hareket, Hafta Sonu gazeteleri ve Kim dergisi ile Akis dergisinde muhabir olarak çalıştı. 1960'lı yıllarda gösteri dünyasının cazibesine kapılan Egemen Bostancı, 1973 yılından itibaren büyük organizasyonlar düzenlemeye başladı. 1979 yılında Uluslarlar Arası Sanat Gösterileri A.Ş.’yi kurdu.

1979'da Rejisini Haldun Dormen'in yaptığı “Merhaba Müzik” müzikal, Nükhet Duru, Füsun Önal, Perran Kutman, Ersan Erdura, Huysuz Virjin (Seyfi Dursunoğlu) ve Tolga Han Dans Grubu ile Rumelihisarı'nda başlıyordu. Sunuculuğunu Halit Kıvanç'ın yaptığı müzikal ilk geceden izdihama uğruyordu.

Surp Agop Hastanesi Vakfı'na ait olan arazide 1960'lı yıllarda inşa edilen Şan Tiyatrosu 80'li yıllarda Egemen Bostancı tarafından onarılarak müzikhol haline getirilmiştir.

Egemen Bostancı, 3 Mart 1980 tarihinde ilk kez “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikalini İstanbul Şan Sineması'nda sahneledi. Egemen Bostancı ve Haldun Dormen tarafından sahneye konan müzikalde; Erol Evgin, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, Adile Naşit, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Belkıs Dilligil, Asuman Arsan, Turgut Boralı ve Kartal Kaan gibi oyuncular rol aldı. Erol Evgin'in popüler olduğu döneme rastlayan bu müzikalde, "Hep Böyle Kal" ve "Söyle Canım" şarkıları da dönemin pop müziği içerisinde önemli bir yer edindi.

Egemen Bostancı’nın organizatörlüğünü yaptığı ve Haldun Dormen'in yazıp yönettiği, şarkı sözleri Çiğdem Talu'ya, besteleri Melih Kibar'a, düzenlemeleri ve müzik yönetimi Esin Engin'e ait olan “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikali, Türkiye'de 600'den fazla sahnelenmiştir.

1983'e gelindiğinde yine Haldun Dormen ve Egemen Bostancı bir müzikal daha yaratırlar. “Şen Sazın Bülbülleri”. Kadroda, Nevra Serezli, Adile Naşit, Lale Belkıs, Erol Evgin, Ayşen Gruda, Belkıs Dilligil, Ayten Erman, Uğur Yücel, Ergun Köknar, Gafur Uzuner, Ateş Böceği Ercan Bostancıoğlu ve Necla Nazır vardır. Müziklerini Ali Kocatepe, Çetin Akçan ve Necdet Tokatlıoğlu yapmıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: Ayşe Günverdi. Boşandı. Nuri Bostancı ve Emine Bostancı adında iki çocuğu vardı.
2.eşi: Zeynep Aksoy. Boşandı.

Egemen Bostancı, 6 Mart 1986 tarihinde Ankara’da 48 yaşında iken kalp yetmezliğinden ölmüştür. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Silivrikapı mezarlığındaki aile kabristanına defnedildi.

Kaynak:Biyografi.info

Egemen Bostancı için yapılan aramalar

Egemen Bostancı, Egemen Bostancı biyografi, Egemen Bostancı hayatı, Egemen Bostancı özgeçmişi, Egemen Bostancı hakkında, Egemen Bostancı doğum yeri, Egemen Bostancı fotoğraf, Egemen Bostancı video, Egemen Bostancı resim, Egemen Bostancı kimdir?, Egemen Bostancı kaç yaşında?, Egemen Bostancı nereli, Egemen Bostancı memleketi