FB TW PIN NWS
BioRank 2444

Kartal Kaan

Doğum tarihi : 12.Kasım.1951
Kartal Kaan kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Kartal Kaan doğum yeri : Mardin

Kartal Kaan Biyografisi

"Köyümde Şenlik Var" adlı şarkısıyla tanınmıştır.

Kartal Kaan, 12 Kasım 1951 tarihinde anne ve babası öğretmen olduğundan dolayı Mardin’de doğmuştur. Aslen Antalyalıdır. Daha sonra tayin oldukları Antalya’da büyümüştür.

1969 yılında müziğe kariyerine başlayan Kartal Kaan, 1970-1971’e kadar çeşitli orkestralarda dans müziği yaptı. 1975 yılında İstanbul’a geldiğinde de Samatya’daki ünlü Nil Düğün Salonunda arkadaşları Ercan Turgut, Ali Çetin, Timur Arda ile birlikte Delikanlılar pop müzik grubunu kurdu.

Şanar Yurdatapan ve Attila Özdemiroğlu’nun ortaklığındaki Şat Yapım bünyesinde plakları çıktı. Ardından Sezen Aksu ve Melike Demirağ ile 75 gün süren Anadolu turnesine çıktı.

Delikanlılar grubu ile de çeşitli gazinolarda şovları oldu. 1980’lerin sonunda grubu dağılınca da müzikal yılları başladı.”

Kartal Kaan da ilk olarak 1979 yılında Sadık Şendil’in yazdığı, Attila Özdemiroğlu’nun müziklerini yaptığı Ayten Gökçer’in başrolde olduğu ve Erol Günaydın’ın da rol aldığı “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikalinde yer aldı.

Kartal Kaan, 3 Mart 1980 tarihinde İstanbul Şan Sineması'nda perde açan ve Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, Çiğdem Talu ve Melih Kibar’ın şarkılarına imza attığı “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikalinde Adile Naşit, Erol Evgin, Ayşen Gruda, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, İlyas Salman, Belkıs Dilligil, Asuman Arsan, Turgut Boralı ve Kartal Kaan oynadı. Türkiye'nin birçok yerinde altı yüzden fazla kez sergilendi.

Müzikallere devam eden Kartal Kaan, 1982 yılında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği ve müzikal şarkı sözlerini Çiğdem Talu ve Melih Kibar’ın yazdığı “Geceye Selam” müzikalinde başrollerinde Nevra Serezli, Hüseyin Kutman, Suna Pekuysal ile rol aldı.

1982 yılında “Şıngırdak Şadiye” adlı sinema filminde Tennur Solak, Münir Özkul, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Hulusi Kentmen, Şemsi İnkaya, Aliye Rona, Sami Hazinses, Erdinç Akbaş, Asuman Arsan, Ali Şen (oyuncu), Belkıs Dilligil, Yadigar Ejder, Tünay Süer ile birlikte rol aldı Kartal Kaan.

1989 yılında Gencay Gürün’ün sahnelediği ‘Evita’ müzikalinde Arsen Gürzap, Zuhal Olcay, Füsun Önal, Deniz Türkali, Neco, Cihan Ünal ile başrolde oynadı.

Kartal Kaan, Sibel Kaan ile evlidir. Kerem adında oğlu vardır.

Kartal Kaan, 2000’li yıllarda ise ‘Eski Dostlar’ grubuyla sahne çalışmalarına başlayıp çeşitli konserler verdi.

Hurşid Yenigün’ün girişimleri ile 2001 yılında Türk pop müziğinin bir dönemine damga vurmuş isimler Eski Dostlar albümünde bir araya geldi. Hurşid Yenigün, Esmeray, Melike Demirağ, İskender Doğan, Güzin Sokullu ile Baha Boduroğlu, Semiha Yankı, Banu Kırbağ ve Nur Yoldaş, Atilla Atasoy, Ercan Turgut, Kartal Kaan Türk pop müziği arşivinde önemli bir yer etmiş olan şarkılarını yeniden yorumladılar.

2007 yılında Murray Burnett ve Joan Alisonnun senaryosunu yazdığı Hakan Altıner'in yönettiği, bestelerini Cenk Taşkan’ın yaptığı başrolünde Yeşim Salkım’ın oynadığı Casablanca Müzikali’nde Kartal Kaan da oynadı.

Eski Dostlar Albüm İçeriği :
1. Eski Dostlar - Eski Dostlar Koro
2. Seninle Bir Dakika - Semiha Yankı
3. Köy Düğünü - Kartal Kaan
4. Unutama Beni - Esmeray
5. Ateş Böceğim - Güzin Sokullu ile Baha Boduroğlu
6. Tövbe - Ercan Turgut
7. Arkadaş - Melike Demirağ
8. Dilenci - Atilla Atasoy
9. Sultan-ı Yegah - Nur Yoldaş
10. Kan Ve Gül - İskender Doğan
11. Unutulur - Banu Kırbağ
12. Ah Ege Ah! (Rakı-Roka) - Hurşid Yenigün

Albümleri :
1986 - Türkü Söyle (Plak)
1972 - Boş mu Dolu mu… (Plak)
1977 - Meyhanenin kanunu /Aşkın Bam Teli (Plak)
1992 - Kartal Kaan - Aşıksan Dikkat (Kaset)
2000 - Eski Dostlar (Derleme, Köy Düğünü ile - LP Plak)
2004 - Eski Dostlar (Derleme - CD)
2007 - Casablanca Müzikal (Derleme - Aşk, Düzen Yorgunlar ile CD)

Tiyatro :
2007 - Casablanca (Müzikal)
2004 - Kamelyalı Kadın (Müzikal)
1989 - Evita (Müzikal)
1982 - Geceye Selam (Müzikal)
1980 - Hisseli Harikalar Kumpanyası (Müzikal)
1979 - Yedi Kocalı Hürmüz (Müzikal)

Filmleri ve Dizileri :
2008 -Havalimanı / İyi Uçuşlar (Tv Dizisi)
2000 - Ona Bakma Bana Bak (Tv Dizisi)
1993 - Süper Baba (Tv Dizisi)
1988 - Hisseli Harikalar Kumpanyası (Tv Dizisi)
1986 - Hayroş (Sinema Filmi)
1982 - Şıngırdak Şadiye (Bülbül Tevfik) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Kartal Kaan için yapılan aramalar

Kartal Kaan, Kartal Kaan biyografi, Kartal Kaan hayatı, Kartal Kaan özgeçmişi, Kartal Kaan hakkında, Kartal Kaan doğum yeri, Kartal Kaan fotoğraf, Kartal Kaan video, Kartal Kaan resim, Kartal Kaan kimdir?, Kartal Kaan kaç yaşında?, Kartal Kaan nereli, Kartal Kaan memleketi