FB TW PIN NWS
BioRank 1385

Halit Kıvanç

Doğum tarihi : 18.Şubat.1925 Ölüm tarihi : 25.Ekim.2022
Halit Kıvanç kaç yaşında öldü : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Halit Kıvanç doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Halit Kıvanç Biyografisi

Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul'da Fatih'te beş kardeşin sonuncusu olarak doğmuştur. Annesi Leman Kıvanç, babası İsmail Kıvanç’dır. Radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci, maç spikeri. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır.
Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde ,yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamladı. Üniversiteyi bitirdikten sonra, Siirt'in Kozluk ilçesinde üç ay hakim olarak çalıştı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı.Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. “Edson Arantes do Nascimento Pele” ile ile ilk röportajı yapan gazetecidir.

Ülkemiz’de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV’nin bir çok yayınında ‘ilk’lerin adamı oldu. olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. Dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve tv de nakletmistir.

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri ‘Halit Kıvanç’la Ustalar’ adlı söyleşi programını sundu.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç FB TV’de yayınlanan “Efsanenin yeni 100 yılı” isimli söyleşi programını sundu.

Aydın Engin‘le yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak İş Bankası Kültür Yayınları tarafından piyasaya sunulmuştur. Halit Kıvanç, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası tarafından yayımlananAğlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

Halit Kıvanç, 1955 yılında Bülbin Kıvanç ile evlendi. Ümit Kıvanç adında çocuğu vardır.

Halit Kıvanç, 25 Ekim 2022 tarihinde İstanbul'da 97 yaşında öldü.

Halit Kıvanç’ın yazdığı kitaplar :
Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959 İstanbul Matbaası.
Kazulet Hanımın Minisi 1968 Altın Kitaplar
Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat 1977 Meta Yayınları
Franz Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977 Kelebek Yayınları.
Gülmece Güldürmece 1978 (1. Baskı) Kelebek Çocuk Kitapları
Ve Karşınızda Halit Kıvanç 1979 (1. Baskı) Milliyet yayınları 1980 Karacan yayınları
Gelin Yarışalım 1982 Kelebek Yayınları (Kelebek Çocuk Kitapları)
Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra 1982 Karacan yayınları
Gool Diye Diye 1983 Hürriyet Yayınları.
Hadi Anlat Bakalım Anılar 1 1988 (3. baskısı) Yorum Kitapları
Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen’le söyleşiyor 1988 Yapı Kredi Yayınları.
Çok Affedersiniz Ama… 1999 Aksoy Yayıncılık.
Telesafir Bizde TV Böyle Başladı 2002 Remzi Kitabevi
Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930′dan 2002′ye 2002 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Futbol! Bir Aşk… 2004 İletişim Yayınları
Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur Müjdat Gezen Kitabı 2006 Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kaynak:Biyografi.info

Halit Kıvanç kitapları

Tüm Halit Kıvanç kitapları

Halit Kıvanç için yapılan aramalar

Halit Kıvanç, Halit Kıvanç biyografi, Halit Kıvanç hayatı, Halit Kıvanç özgeçmişi, Halit Kıvanç hakkında, Halit Kıvanç doğum yeri, Halit Kıvanç fotoğraf, Halit Kıvanç video, Halit Kıvanç resim, Halit Kıvanç kimdir?, Halit Kıvanç kaç yaşında?, Halit Kıvanç nereli, Halit Kıvanç memleketi