FB TW PIN NWS
BioRank 704

Tolga Han

Doğum tarihi : ??.??.1947
Tolga Han kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Dansçı
Tolga Han doğum yeri : Ceyhan, Adana

Tolga Han Biyografisi

Türkiye’de dans denildiğinde akla gelen birkaç isimden biridir.

Tolga Han, 1947 yılında Adana Ceyhan’da doğmuştur. Asıl adı Mustafa Çinkitaş’dır. 2007 yılında Dans Sporları Federasyonu Başkanı olduktan sonra mahkeme kararı ile sahne adı olarak kullandığı Tolga Han adını gerçek adı yaptırmıştır.

Tolga Han, 1970 yılında Ceyhan Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite tahsili için İstanbul’a gelirken “Ben İstanbul’da hem dans ederek para kazanacağım, hem okuyacağım, hem de Türkiye’ye dansı sevdireceğim ” diye hareket etti. Lisede jimnastik ekibinin kaptanı olduğundan, akrobatik hareketleri dans figürleri ile birleştirerek sportif dans etme becerilerini geliştirdi. İstanbul’a geldikten bir ay sonra Beyoğlu’ndaki dans stüdyolarının birinde dans hocalığı yapmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde zor olsa da okudu ve bitirdi.

Tolga Han, öğrencilerine her zaman dansın sosyal amaçlı sportif bir sanat olduğunu anlatmaya çalıştı. Medyada bunun farkına varınca dans ile ilgili röportajlarda onu desteklemeye başladı, tanınmaya başlamıştı. 1971 yılında kendi dans stüdyosunu açtı. 1973 yılında İsveç’e gitti. 6 ay kadar bir süre Stockholm’de dans okullarının ve dans sanatının içinde oldu. Türkiye’ye geri döndü ve kaldığı yerden devam etmeye çalıştı. Ekonomik koşullar çok zordu, o dönemin ünlü sanatçısı Füsun Önal’ın isteği üzerine 3 kişilik bir dans grubu ile gösteri turlarına katıldı. Gösterilerinin içine her zaman sportif ve akrobatik hareketleri koyarak seyirci kazanmaya çalıştı. 1974 ve 1975 yılları birlikte çalıştığı ve onun yanında ilk dans derslerini alan 7- 8 arkadaşı oldu.

1975 yılında bir Türk arkadaşının önerisi ile Fransa’nın başkenti Paris’te bir dans okulu açtı. Bir yıl kadar orada kaldı. Döndüğünde 1976 yılında sanatçı Seyyal Taner’e dans grubu kurdu. 29 Kasım 1978 tarihinde düzenlenen HEY dergisinin Türkiye Disko Dans Yarışmasını 200 kişi arasında kazanarak Türkiye Dans Şampiyonu oldu. 7-11 Aralık 1978 tarihinde Londra'da yapılacak 48 Ülkenin katıldığı Dünya Disko Dans Yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Hey dergisinin yarışması ile elde ettiği başarı halk tarafından "ilk milli dansçı" unvanının verilmesini sağladı.

İlk televizyon programı Halit Kıvanç'ın programı oldu. Programa davet edildiğinde Türkiye'nin en genç dans öğretmenlerinden biri olarak tango yaptı.

1978 yılında İtalya’nın Floransa kentinde birçok Ülkenin Dans otoriterleri toplanarak İDO adını verdikleri Uluslararası Dans organizasyonunun kurucularından oldu.

1979 yılında Haldun Dormen yönetmenliğinde, “Merhaba Müzik” isimli müzikalde Nükhet Duru, Füsun Önal, Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin), Perran Kutman, Halit Kıvanç gibi sanat ve müzik dünyamızın birçok ünlü sanatçısı ile birlikte Türkiye’de ilk kez bir müzikalde “Tolga Han ve Dansçıları" adı altında 7 erkek ve 3 bayan dansçı ile birlikte gösterilerini sundu.

1980 yılbaşı programının yapımcısı Uğur Dündar sayesinde Tolga Han ve Dans Grubu geceye damgasını vurdu. 1980 yılında Sezen Aksu ile birlikte danslar ve sahne performansı sergiledi. Türkiye’de ilk kez 1982 de İzmir Fuarında Belediye Başkanı Cahit Günay’ın himayesinde Dünya Akrobatik Rock Yarışması’nı düzenledi.

1981 yılında Aydan Şener’in birinci olduğu güzellik yarışmasındaki tüm güzelleri dans ederek sundu. 1982 Dünya Dans Şov Yarışma’sında ekip olarak beşinci oldu ama bireysel dalda dünya üçüncüsü oldu. 1983 yılında da Avrupa şampiyonasında Avrupa şampiyonu oldu. 1984 Dünya Şampiyonası’nda şov dalında dünya ikinciliğini kazandı.

1985 yılında, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın yardımları ile İstanbul’da Dünya Dans Yarışması düzenleyerek 14 ülkeden 120 dansçının katılımını sağladı. 1985 yılında TRT’deki “Do-re-mi” programında dans gösterileri sundu.

1990 yılında “Kabare Mabare” adlı şov ile İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerde kendi danslı müzikalimi sergiledi. 1991’de 70 gün süren Tolga Han Şov Anadolu Turne’sini yaptı. 1992’den itibaren tüm sahne çalışmalarının yanı sıra özel TV kanallarına programlar hazırladı. 1995, 1996 yıllarında İstanbul’dan ayrılarak Antalya’da turizm sektöründe çalışmalarını sürdürdü. 1996 yılında İstanbul’a dönerek kanal 6’da Tolga han Sov adını verdiği TV programını hazırlayıp sundu.

1977’de dans stüdyosunu tekrar açtı ve yeni dansçılar yetiştirmeye devam etti. 2000 yılında T.C tarihinde ilk kez Dans Müfredat Programını yazdı, Talim Terbiye kurulu’nda kabul edilince Türkiye’nin resmi anlamda ilk dans kursunu açtı.

Tolga Han, 2006 yılında kurulan Dans Sporları Federasyonunun kuruluşunda yer aldı. 2007 senesinde Özerk olduktan sonraki, ilk Federasyon Başkanıdır.

Tolga Han, 26 Şubat 2011 tarihinde ikinci kez Dans Sporları Federasyonu başkanlığına seçildi.

Evlilikleri :
1. eşi: ilk eşi Fatoş Çinkitaş’dan 1996 yılında ayrıldı. Ayça Çinkitaş ve Tolga Çinkitaş adında çocuğu vardır.
2. eşi: 2007 yılbaşı gecesi tanıştığı Rus vatandaşı olan Tanya Pasudneuskaya(d.1987) ile yaşamaya başlayan Tolga Han 9 Aralık 2009 tarihinde bir Ceylin adında bir kız çocuk sahibi oldu.


Kaynak:Biyografi.info

Tolga Han için yapılan aramalar

Tolga Han, Tolga Han biyografi, Tolga Han hayatı, Tolga Han özgeçmişi, Tolga Han hakkında, Tolga Han doğum yeri, Tolga Han fotoğraf, Tolga Han video, Tolga Han resim, Tolga Han kimdir?, Tolga Han kaç yaşında?, Tolga Han nereli, Tolga Han memleketi