FB TW PIN NWS
BioRank 5617

Adewale Akinnuoye-Agbaje

Doğum tarihi : 22.Ağustos.1967
Adewale Akinnuoye-Agbaje kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Adewale Akinnuoye-Agbaje doğum yeri : Londra, İngiltere

Adewale Akinnuoye-Agbaje Biyografisi

Adewale Akinnuoye-Agbaje, 1967 doğumlu Afrika asıllı İngiliz dizi ve sinema oyuncusu. HBO’nun çok izlenen dizisi Oz’da canlandırdığı Simon Adebisi karakteriyle ünlenen Akinnuoye-Agbaje, Emmy ödüllü dizi Lost’ta 'Mr. Eko' rolünde oynuyor.


Adewale Akinnuoye-Agbaje, 22 Ağustos 1967’de Londra’da dünyaya geldi. İsmindeki Ade, taç anlamına; wale, eve gelmiş; Akin, savaşçı; nuoye, reisi; Agbaje ise başarı ve zenginlik anlamına geliyor. 4 Kız kardeşi olan Adawale’nin ailesi, o doğmadan önce Nijerya'dan İngiltere’ye taşındı. Adewale, lise ve üniversite eğitiminin ardından Londra Üniversitesi’ne bağlı Kings Koleji'nde hukuk dalında master derecesi aldı.

Hayatında yaratıcı işlerde yer almayı isteyen Adawale, öncelikle mankenlik yaptı ve çeşitli müzik kliplerinde yeraldı. 2000'de HBO dizisi Oz’da canlandırdığı mahkum ‘Simon Adebisi’ rolüyle tanındı ve ün kazandı.

1995’de Ace Ventura: When Nature Calls ve Congo adlı filmlerde oynayan Adewale, 2001’de Mummy Returns’de, 2002’de Matt Damon’ın başrolünde olduğu The Bourne Identity’de ve 2005’de Mistress of Spices, On the One ve Get Rich or Die Tryin’ filmlerinde roller aldı.

2004’de ABC kanalında yayınlanmaya başlayan Emmy ödüllü dizi Lost’un 3. sezonunda gizemli bir adam olan ‘Mr. Eko’yu canlandırmaya başladı.

Adewale, 2 Eylül 2006'da sabaha karşı 2:25’de polis memuruna karşı çıkmak ve ehliyetsiz motorlu araç kullanmaktan tutuklandı. 6 saat nezarette kaldıktan sonra sabah saatlerinde 500 dolar kefaletle serbest kaldı. 26 Eylül 2006 ‘da ehliyeti olduğunu kanıtlayarak bu iddialardan aklandı. Adewale, Michelle Rodriguez ve Cynthia Watros’dan sonra trafik suçu nedeniyle tutuklanan 3. Lost oyuncusu oldu. Josh Holloway, Dominic Monaghan, Naveen Andrews, Ian Somerhalder, Christian Bowman ve Harold Perrineau da trafik suçundan yakalandılar fakat tutuklanmadılar.

Asıl dili İngizce’nin yanısıra İtalyanca, ve etnik kökenli Yoruba ve Swahili dillerini de konuşabilen Adewale, Budizm’e ilgi duyuyor.

Kaynak:Biyografi.info

Adewale Akinnuoye-Agbaje filmleri

Tüm Adewale Akinnuoye-Agbaje filmleri

Adewale Akinnuoye-Agbaje için yapılan aramalar

Adewale Akinnuoye-Agbaje, Adewale Akinnuoye-Agbaje biyografi, Adewale Akinnuoye-Agbaje hayatı, Adewale Akinnuoye-Agbaje özgeçmişi, Adewale Akinnuoye-Agbaje hakkında, Adewale Akinnuoye-Agbaje doğum yeri, Adewale Akinnuoye-Agbaje fotoğraf, Adewale Akinnuoye-Agbaje video, Adewale Akinnuoye-Agbaje resim, Adewale Akinnuoye-Agbaje kimdir?, Adewale Akinnuoye-Agbaje kaç yaşında?, Adewale Akinnuoye-Agbaje nereli, Adewale Akinnuoye-Agbaje memleketi