FB TW PIN NWS
BioRank 3323

Jamie Foxx

Doğum tarihi : 13.Aralık.1967
Jamie Foxx kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Jamie Foxx doğum yeri : Terrell, Texas, A.B.D.

Jamie Foxx Biyografisi

Jamie Fox, 1967 doğumlu Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcı. Kariyerine komedyen olarak başlayan ve yaptığı R&B albümleriyle başarılı bir müzisyen olduğunu da ispatlayan Foxx'un sinemadaki en büyük başarısı ise ünlü müzisyen Ray Charles'ın yaşam öyküsünü konu alan, 2004 yapımı Ray'deki performansıyla kazandığı Akademi Ödülü.


Asıl ismi Eric Marlon Bishop olan Jamie Foxx, Shaheed Abdulah ve Louise Annette Dixon'ın çocukları olarak, 13 Aralık 1967'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Texas eyaletindeki Terrell kentinde dünyaya geldi. Büyükbabası Mark ve büyükannesi Estelle Talley tarafından yetiştirilen Foxx, üç yaşında, büyükannesinin isteğiyle piyano çalmaya başladı ve uzun süre klasik piyano dersleri aldı. Aynı zamanda Amerikan futbolu da oynayan Foxx, Terrell High Scholl'daki öğreniminin ardından 1986-1988 yılları arasında California eyaletinde San Diego International Univercity'de müzik eğitimi aldı.

1991-1994 yılları arsında In Living Color adlı tv dizisiyle tanınmaya başlayan, 1994 yılında Peep This adında bir albüm çıkaran ancak istediği başarıyı yakalayamayan Jamie Foxx, müzikte istediği çıkışı 2004 yılında, Kanye West ile birlikte çalıştığı, Slow Jamz adlı single ile yakaladı. Bu single, İngiliz müzik listelerinde üç numaraya, Amerikan listelerinde ise bir numaraya kadar yükseldi. 2006 yılında en iyi R&B erkek vokal dalında Grammy'ye aday gösterilen Foxx, yine Kanye West'le birlikte çalıştığı Gold Digger, Ray Charles'ın unutulmaz şarkılarından Gergia In My Mind ve ABD'de ilk haftasında 580.000 kopya satan ikinci stüdyo albümü, Unpredictable ile müzik kariyerine başarıyla devam etti.

Oyunculuğa 1992 yapımı Toys filmi ile başlayan Jamie Foxx, 1998 yılında The Players Club ve bir yıl sonra da soundtrackini de seslendirdiği film Any Given Sunday'de rol aldıktan sonra, 2001 yılında efsane boksör Muhammed Ali'nin hayatını anlatan film Ali'de rol aldı. 2004 yılında Tom Cruise'la başrollerini paylaştığı ve bir taksi şoförünü canlandırdığı Collateral adlı yapımla bir kez daha seyirci karşısına çıkan Foxx, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi. Yine aynı yıl rol aldığı Ray adlı yapımla kariyerinin zirvesine ulaşan Jamie Foxx, küçük yaşta görme duyusunu kaybeden ünlü blues şarkıcısı Ray Charles'ın hayatını konu alan filmde, gerek Ray'e benzerliği gerekse küçük yaştan bu yana piyano çalmasıyla, üstün bir performans sergiledi. Foxx bu performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında; Oscar, Altın Küre (Golden Globe), İngiliz Film Akademisi, Boston Society of Film Critics, Broadcast Film Critics Association, National Board of Review ve National Society of Film Critics ödüllerinin sahibi oldu. Jamie Fox ayrıca 2006 yılında Dream Girls ve Miami Vice adlı yapımlarda da rol aldı.

Komedide Richard Pryor, oyunculukta Denzel Washington ve müzikte ise Steve Hardin'i örnek aldığını belirten Jamie Foxx, 37. doğum gününde, aynı yıl üç dalda birden Golden Globe'a aday gösterilen ilk kişi oldu. Foxx ayrıca Al Pacino'nun ardından, iki farklı rolle aynı yıl iki dalda Oscar'a aday gösterilen ikinci kişi.

2005 yılında People dergisi tarafından dünyanın en güzel elli insanından biri seçilen ve Nisan 2003'te iki polis memuruyla girdiği tartışma sonucu tutuklanan Jamie Foxx eşinden ayrı ve annesiyle birlikte yaşayan, 1995 doğumlu Corinne adında bir kızı var.

Kaynak:Biyografi.info

Jamie Foxx hakkında haberler

Tüm Jamie Foxx haberleri

Jamie Foxx filmleri

Tüm Jamie Foxx filmleri

Jamie Foxx için yapılan aramalar

Jamie Foxx, Jamie Foxx biyografi, Jamie Foxx hayatı, Jamie Foxx özgeçmişi, Jamie Foxx hakkında, Jamie Foxx doğum yeri, Jamie Foxx fotoğraf, Jamie Foxx video, Jamie Foxx resim, Jamie Foxx kimdir?, Jamie Foxx kaç yaşında?, Jamie Foxx nereli, Jamie Foxx memleketi