FB TW PIN NWS

Toplum Bilimleri Kurulu

Toplum Bilimleri Kurulu


10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu daha çok tıp hekimlerinden oluşunca, sosyolojik sorunlar için de bünyesinde 8 Haziran 2020 tarihinde yeni bir "Toplum Bilimleri Kurulu" oluşturuldu. Sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik, tıp tarihi, iktisat sosyolojisi gibi alanlarda çalışan bilim insanlarından oluşan 7 kişilik ekipte, Prof. Dr. Erol Göka, Prof. Dr. Kemal Ataman, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Prof. Dr. Teyfik Demir ve Prof. Dr. Bülent Çaplı yer aldı.


Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Toplum Bilimleri Kurulu 8 Haziran 2020 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirdikten sonra Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Toplum Bilimleri Kurulu'nun görevleriyle ilgili bilgiler verdi. Toplum Bilimleri Kurulu sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik gibi alanlarda çalışacak.


Kovid-19 salgınına yönelik toplumun davranışlarını incelemek ve öneriler getirmek amacıyla kurulan Toplum Bilimleri Kurulu ilk toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi. 7 üyenin katıldığı toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlık etti.


Sosyoloji uzmanı Prof. Dr. Veysel Bozkurt kurulun alışkanlıklarımız üzerine çalışacağını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:


“Toplumsal davranış mühendisliği çok kolay bir şey değil. Alışkanlıklar çok uzun vadede değişir. Alışkanlıkları masaya yatırıp inceleyeceğiz. Buradan yola çıkarak topluma pandemi sürecinde destek vermek için gerekli bilgilendirmeler yapacağız. Politika yapıcılara önerilerde bulunacağız. Bu hepimizin ortak derdi ve bu konuda ortak akla ihtiyacımız var. Kovid-19’un bir ekonomisi yok, sosyolojisine dair bir takım veriler yok. Yeni bir konu. Herkes geçmişten gelen birikimleriyle bu yeni verileri yorumlamaya çalışıyor. Kuruldakilerin hepsi alanında yetkin kişiler. Sosyal bilimler alanında kimin katkısı olacaksa kurul hepsine açık. Amacımız sorunlara biran önce çözüm üreterek bu sürece katkı sağlamak.”
Kurulun üye sayısı ihtiyaca göre farklı alanlardan isimlerin katılımıyla gerekirse artacak.


Şimdilik kurulda yer alan isimler şöyle:

Prof. Dr. Kemal Ataman (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi),

Prof. Dr. Nuran Yıldırım (Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik),

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan (Gazi Üniversitesi, Tıp Fakültesi Dekanı Halk Sağlığı),

Prof. Dr. Veysel Bozkurt (İstanbul Üniversitesi İktisat Sosyolojisi),

Prof. Dr. Erol Göka, (Psikiyatrist, Yenişafak Gazetesi yazarı),

Prof. Dr. Teyfik Demir (TOBB ETÜ Makine Mühendisliği),

Prof. Dr. Bülent Çaplı (Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım).