FB TW PIN NWS
BioRank 7365

Prof.Dr.Nuran Yıldırım

Doğum tarihi : 16.Haziran.1948
Nuran Yıldırım kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Akademisyen, Yazar
Nuran Yıldırım doğum yeri : Edirne

Nuran Yıldırım Biyografisi

8 Haziran 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan "Toplum Bilimleri Kurulu" üyesidir.

Nuran Yıldırım, 16 Haziran 1948 tarihinde Edirne’de doğmuştur. Edirne Kurtuluş İlkokulu'nu, Edirne Lisesi Ortaokulu'nu ve 1965'te Edirne Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1970 yılında mezun olmuştur.

Nuran Yıldırım, üniversiteden mezun olunca 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji (Meslek Ahlâkı) Kürsüsünde Osmanlıca okutmanı olarak çalışmaya başladı. Burada 1982 yılında doktorasını da tamamladı. 1990 yılında doçent, 1996 yılında profesör oldu.

1973 yıında üniversite giriş sınavında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Bir süre Hukuk Fakültesi'ne devam edip ayrıldı.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı olarak 2011-2015 yıllarında görev yaptı. Aynı zamanda 1998-2009 yıllarında İstanbul Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Laboratuar Programı’nda, 2013-2015 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü’nde ders verdi.

1993-2009 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurul üyeliği, 2010-2014 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Etik Kurulu Kurucu üyeliği, 2012-2014 yıllarında YÖK Tıp ve Sağlık Bilimleri Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu üyeliği ile 2015 yılında aynı kurulun başkanlığını yaptı. 2015-2017 yılları arasında Türk Tıp Tarihi Kurumu Başkanlığını yürüttü.

Prof. Dr. Nuran Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurucu üyelerindendir (2012-2015).

16 Haziran 2015 Tarihinde emekliye ayrılan Prof. Dr. Nuran Yıldırım, 26 Ekim 2016’dan beri Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Nuran Yıldırım, 1973 yılında Yusuf Yıldırım ile evlendi. Barış Yıldırım ile Nazlı Burçin Dizman adlarında iki çocuğu vardır.

Prof. Dr. Nuran Yıldırım, 2015 yılında Osmanlı’nın 1700’lü yıllarda çiçek hastalığına karşı kullandığı aşılamanın, o dönemde çiçekten kırılan İngiltere’ye ulaşarak Avrupa’ya yayıldığını keşfetti. Prof. Dr. Nuran Yıldırım, medyaya yaptığı açıklamada, tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre, ilk olarak Edirne’de kullanılan Türk usulü aşılamanın Osmanlı Devleti’nin sosyal yaşamıyla ilgili araştırmalar yapan İngiliz konsolosunun eşi Lady Mary W. Montagu’nun dikkatini çektiğini söyledi. Montagu’nun, Edirne seyahatinde, bir kadının elindeki ceviz kabuğuyla çiçek çıkarmış çocukların kollarından püstüller aldığını gördüğünü belirten Yıldırım, "İçinde kurutulmuş irin var. İnaktive edilmiş bir kültür bu. Daha sonra püstüllerin çocuklara bulaştırıldığını gözlemliyor. Çocuklarda 8-9 gün sonra bir ateşlenme olduğu ve daha sonra iyileştiklerini gözlüyor. İngiliz konsolosunun eşi Edirne’den arkadaşına mektup yazıyor ve bu hadiseyi anlatıyor. Montagu, bu yöntemi İngiltere’de yaygınlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Oğlu Edwar’ı aşılatıyor. Hekimine bu aşıyı öğrenmesini söylüyor. 1700’lü yıllarda çiçek hastalığından İngiltere’de binlerce kişi ölmüştü. Osmanlı’nın 1700’lü yıllarda ilk olarak Edirne’de çiçek hastalığına karşı kullandığı aşılama yöntemi, o dönemde bu hastalıktan kırılan İngiltere’ye ulaşarak, Avrupa’ya yayıldı.” dedi.

10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu daha çok tıp hekimlerinden oluşunca, sosyolojik sorunlar için de bünyesinde 8 Haziran 2020 tarihinde yeni bir "Toplum Bilimleri Kurulu" oluşturuldu. Sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik, tıp tarihi, iktisat sosyolojisi gibi alanlarda çalışan bilim insanlarından oluşan 7 kişilik ekipte, Prof. Dr. Erol Göka, Prof. Dr. Kemal Ataman, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Prof. Dr. Teyfik Demir ve Prof. Dr. Bülent Çaplı yer aldı.

Kitapları :
2010 - İstanbul'un Sağlık Tarihi (Sağlık Teşkilatı - Salgınlar Bulaşıcı Hastalıklar ve Mücadele - Koruyucu Sağlık Kurumları - Hastaneler - Tıp Eğitimi)


Kaynak:Biyografi.info

Nuran Yıldırım için yapılan aramalar

Nuran Yıldırım, Nuran Yıldırım biyografi, Nuran Yıldırım hayatı, Nuran Yıldırım özgeçmişi, Nuran Yıldırım hakkında, Nuran Yıldırım doğum yeri, Nuran Yıldırım fotoğraf, Nuran Yıldırım video, Nuran Yıldırım resim, Nuran Yıldırım kimdir?, Nuran Yıldırım kaç yaşında?, Nuran Yıldırım nereli, Nuran Yıldırım memleketi