FB TW PIN NWS
BioRank 4748

Tolga Murat Balıkçı

Doğum tarihi : 05.Ekim.1981
Tolga Murat Balıkçı kaç yaşında : 41
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Sporcu
Tolga Murat Balıkçı doğum yeri : Muş

Tolga Murat Balıkçı Biyografisi

Engelli vücut geliştirmede Kainat, Avrupa ve üç kez de Dünya Şampiyonu sporcu.
28 ocak 1998 tarihinde geçirdiği bir trafik kazasında 17 yaşında sol bacağını kaybeden Tolga Murat Balıkçı “azimli bir şekilde hedefine kilitlenerek” vücut geliştirmede Avrupa, Dünya ve Kainat Şampiyonu oldu. Balıkçı: “Var olanı güçlendirip dünyada zirveye oturacağım demiştim”

Tolga Murat Balıkçı, 5 Ekim 1981 tarihinde Muş’ta doğmuştur. Babası"nın memuriyeti nedeni ile 1992 yılında İzmir’in Foça ilçesine taşındı. Ortaokulu ve Liseyi de Foça da Cemil Midilli Lisesinde okudu. Adnan Menderes Üniversitesi İBF iktisat bölümünü 2005 yılında bitirdi.

28 ocak 1998 tarihinde Foça’da geçirdiği bir trafik kazasında sol bacağını kaybetti. Bacağına protez takıldı.

2009 yılı yerel seçimlerinde AK Parti’den aday adayı oldu fakat seçime giremedi.12 Haziran 2011 Genel Seçimlerine AK Parti İzmir 9. Sıra Milletvekili Adayı oldu. Ancak milletvekili seçilemedi.

4 Ekim 2009 tarihinde Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası Seçmelerine engelliler kategorisi olmadığı için gösterici sporcu olarak katıldı. 21 Kasım 2009 tarihinde kendi imkanlarıyla dünyaya meydan okuyan Tolga Murat Balıkçı WFF - WBBF tarafından Estonya / Tallinn de düzenlenen Dünya Şampiyonasında engelliler kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

19 Aralık 2009’da İzmir’de Perfect Nutrition tarafından düzenlenen Mr. Perfect yarışmasına dünya şampiyonu ünvanıyla davet edildi ve bir gösteri düzenledi.

08.05.2010 Litvanya / Kaunas da Avrupa Şampiyonu oldu. Daha sonra 29 Ekim 2010 tarihinde Slowakya / burusno da 60. Mr. Universe yarışmasında MR universe unvanını alarak kainat şampiyonu oldu.

10-12 Aralık 2010 da Antalya Kemer'de yapılan IFBB Dünya Şampiyonasında ilk defa milli sporcu unvanını alarak Türkiye adına yarıştı. Tekerlekli sandalye kategorisinde İtalya’yı geride bırakarak tekrar dünya şampiyonu oldu.

Beyaz (Beyazıt Öztürk), Metin Şentürk, Esra Ceyhan, Defne Samyeli, Ercan Taner gibi ünlülerin düzenlediği show programlarına konuk olarak katıldı. TESYEV derneğinin düzenlediği 13 mart 2011 engelliler yardım gecesinde yetenek sizsiniz programında dünya vücut geliştirme şampiyonu unvanıyla bir gösteri yaparak tüm engellilerin idolü oldu.

25-27 Kasım 2011 tarihinde İspanya / Barcelona / Santa Susanna da yapılan dünya şampiyonasında engelli olmayan sporcularla yarışarak ikincilik kürsüsüne oturdu.

18 Aralık 2011 tarihinde Perfect Nutrition tarafından düzenlenen Mr. Perfect yarışmasında tekrar Mr. Perfect oldu.

14 -16 Aralık 2012 tarihinde Macaristan / Budapeste de düzenlenen dünya şampiyonasında Tekrar birincilik kürsüsüne oturan Tolga Murat Balıkçı üçüncü kez dünya şampiyonu oldu.

İFBB Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından Dünyanın Zirvedeki En İyi Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştime Sporcusu unvanına layık görüldü.

Tolga Murat Balıkçı, İzmir Foça’da bir su damacana bayisi ve İzmir'in Karabağlar İlçesinde açtığı “Tomuba Sport Center” isimli spor salonu çalıştırıyor. Milli sporcumuzun şimdiki hedefi Brezilya'da düzenlenecek 2016 paralimpik olimpiyatlarında halter dalında yarışmak.

Tolga Murat Balıkçı, 26 Temmuz 2013 tarihinde ağırlık tutma yarışmasında dünya rekoru kırarak Guinness Rekorlar Kitabına girdi

Kaynak:Biyografi.info

Tolga Murat Balıkçı kitapları

Tüm Tolga Murat Balıkçı kitapları

Tolga Murat Balıkçı için yapılan aramalar

Tolga Murat Balıkçı, Tolga Murat Balıkçı biyografi, Tolga Murat Balıkçı hayatı, Tolga Murat Balıkçı özgeçmişi, Tolga Murat Balıkçı hakkında, Tolga Murat Balıkçı doğum yeri, Tolga Murat Balıkçı fotoğraf, Tolga Murat Balıkçı video, Tolga Murat Balıkçı resim, Tolga Murat Balıkçı kimdir?, Tolga Murat Balıkçı kaç yaşında?, Tolga Murat Balıkçı nereli, Tolga Murat Balıkçı memleketi