FB TW PIN NWS
BioRank 6302

Stefano Gabbana

Doğum tarihi : 14.Kasım.1962
Stefano Gabbana kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Tasarımcı
Stefano Gabbana doğum yeri : Milano, İtalya

Stefano Gabbana Biyografisi

Dolce & Gabbana markasının ismi Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir.

Stefano Gabbana, 14 Kasım 1962 tarihinde Milano, İtalya’da Piera Gabbana, Lino Gabbana çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Roma’da Istituto Superiore per le Industrie Artistiche okulundan mezun oldu. Gabbana üniversitede grafik tasarım eğitimi aldı çünkü reklamcılık yapmak istiyordu. 1980 yılında Domenico Dolce ile tanıştı. 1983 yılında birlikte çalışmaya başladılar.

Stefano Gabbana, 1985 yılında Domenico Dolce ile birlikte Dolce & Gabbana adlı şirketi kurdu. 1989'da Japonya'daki ilk butiklerini açtılar. 1990 yılında Milano'da ilk butiklerini açtılar.

Dolce & Gabbana markasının ismi Domenico Dolce ve Stefano Gabbana’nın dostluğundan meydana gelmektedir. Hem hayat arkadaşı hem de iş ortağı olan arkadaşlar Milan’daki bir atölyede asistan olarak çalıştıkları sırada karşılaşmışlardır. Barok sevgisini besleyen bu iki arkadaş, 1985’de Milano Collezioni’nin organizatörlerinin düzenlemiş olduğu bir moda şovuna davet edildiler ve o günden sonra bu ikili ün yapmaya başladı. Ertesi yıl ise, ilk bağımsız kadın hazır giyim şovlarını yaptılar. Bu gelişmelerin ardından, erkek giyimine de el atan ikili, imzalarını taşıyan bir parfüm serisi de çıkarmıştır. 1999 yılında İtalya, Japonya, Hong Kong ve Londra’da ardı ardına mağazalar açmışlardır. Dolce & Gabbana’nın tasarımları, çok renkli olup hayvan desenlerine de sıkça yer verilir. Bu tasarım “haute hipilik” olarak tanımlanmıştır. Tasarımlarda, özellikle İtalya’nın prestijli film tarihçesinden ilham alınmıştır.

1993'te, ikili Madonna'nın dünya turu “The Girlie Show” için 1.500 kostüm hazırladılar. 1999'da Whitney Houston turnesinin kostümlerini de hazırlamışlardır.

Stefano Gabbana, bir röportajda cinselliğiyle ilgili detaylıca konuştu ve 18 yaşından itibaren eşcinsel olduğunu kabullenmeye başladığını söyledi.

“Gay olarak anılmak istemiyorum, çünkü ben bir erkeğim… bu kadar. ‘Gay’ kelimesi bir şeyleri etiketlemeye ihtiyaç duyan insanlar tarafından üretildi. Ben cinsel kimliğimle tanımlanmak istemiyorum.”

Stefano Gabbana, 1982–2005 yılları arasında moda tasarımcısı Domenico Dolce ile beraber hayat arkadaşı olarak yaşadı.

Stefano Gabbana, 2005 yılında Domenico Dolce ile kişisel ayrılık yaşamalarına rağmen iş ortaklığına devam etmektedirler. Kolleksiyonlarında erkek ve kadın kıyafetlerinin dışında kravatlar, kemerler, el çantaları, güneş gözlüğü, saatler ve ayakkabılar vardır.

Dolce & Gabbana İtalya'da Giorgio Armani, Guccio Gucci, Mario Prada ve Gianni Versace'den daha fazla ürün satmaktadır.

Moda dünyasında Madonna ve Nicole Kidman, Tom Cruise, Monica Bellucci, Brian Ferry, Brad Pitt, Bruce Willis, Demi Moore, Victoria Beckham, Kylie Minogue, Beyonce Knowles, Catherine Zeta Jones, Salma Hayek, Isabella Rossellini ve Angelina Jolie gibi ünlü kişileri giydirmişlerdir.

Rosa, Toto ve Mimmo, adlarında üç tane Labrador cinsi köpeği vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Stefano Gabbana için yapılan aramalar

Stefano Gabbana, Stefano Gabbana biyografi, Stefano Gabbana hayatı, Stefano Gabbana özgeçmişi, Stefano Gabbana hakkında, Stefano Gabbana doğum yeri, Stefano Gabbana fotoğraf, Stefano Gabbana video, Stefano Gabbana resim, Stefano Gabbana kimdir?, Stefano Gabbana kaç yaşında?, Stefano Gabbana nereli, Stefano Gabbana memleketi