FB TW PIN NWS
BioRank 7262

Giorgio Armani

Doğum tarihi : 11.Temmuz.1934
Giorgio Armani kaç yaşında : 90
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Tasarımcı
Giorgio Armani doğum yeri : Piacenza, İtalya

Giorgio Armani Biyografisi

Özelikle erkek giyim tasarımlarıyla tanınan bir İtalyan moda tasarımcısıdır.

Giorgio Armani, 11 Temmuz 1934 tarihinde Piacenza, İtalya’da doğmuştur. Annesi Maria Raimondi ve babası Ugo Armani’dir. Babası bir nakliye şirketinde muhasebeci olarak çalışmakta idi. Rosanna Armani, Sergio Armani adlarında kardeşleri vardır. J. Cronin’s lisesini bitirdikten sonra Milano Üniversitesinin Eczacılık bölümüne kaydolmuştur. Ancak 3 sene sonra okulu bırakıp 1953 yılından sora fotoğrafçılıkla uğraştı. 1957 yılında askere çağırılmasıyla orduya yazılır. Askerliğini Verona Askeri Hastanesi revirinde yaptı. Daha sonra Milano’da moda ve aksesuar mağazası La Rinascente’de vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başladı. Erkek giyim bölümünün satıcısı olmaya devam ederek pazarlamada değerli tecrübeye imza attı.

1961 yılından 1970 yılına kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştı ve sonra 1969 yılında tanıştığı Sergio Galeotti ile 1973 yılından itibaren birlikte Allegri, Bagutta, Hilton, Sicons, Gibò, Montedoro ve Tendresse de dahil olmak üzere birçok moda evinde serbest tasarımcı olarak çalıştı.

Sergio Galeotti adında bir arkadaşı ile birlikte erkek giyimi üzerine çalışmaya başlayan Giorgio Armani, 24 Temmuz 1975 tarihinde kadın giyimine de el atıp Milano'da “Giorgio Armani S.p.A.” adlı ilk şirketini kurdu. Aynı yılın ekim ayında, 1976 ilkbahar ve yaz için erkek hazır giyim koleksiyonunu sundu. Kız kardeşi Rosanna Armani de şirkete katıldı. Ortağı Sergio Galeotti 1985 yılında aids yüzünden öldü.

1978 yılında lüks hazır giyim üretimi yapmayı mümkün kılan Gruppo Finanzario Tessile (GFT) ile anlaştı. 1979 yılında Giorgio Armani Corporation'ı kurduktan sonra Birleşik Devletler için üretim yapmaya başladı. GA Le Collezioni, Giorgio Armani İç Giyim ve Mayo ve Giorgio Armani Aksesuarları da dahil olmak üzere birçok yeni ürün serisini piyasaya sürmesi ile uluslararası modanın lider isimlerinden biri haline geldi.

1980 yılında L'Oréal ile parfüm yaratmak için önemli bir anlaşma imzaladı ve Armani Junior, Armani Jeans ve Emporio Armani ürünlerini piyasaya çıkardı. Bunu 1982'de Emporio İç Giyim, Mayo ve Aksesuarları izledi. Milano'da Emporio ürünleri için yeni bir mağaza açtı. Emporio serisi için yeni ve alışılmamış reklamcılık yöntemleri gerçekleştirdi.

Halen Olimpia Milano basketbol takımının başkanı olan Giorgio Armani, uluslararası ününü özellikle Richard Gere'in 1980 yapımı Amerikan Jigolosu filmindeki hazırladığı kıyafetler ve pek çok diğer Hollywood ünlüsüne yaptığı kıyafetlerle kazandı. 1987 yılında yapılan, yönetmenliğini Brian De Palma’nın yaptığı ve başrollerinde Sean Connery, Kevin Costner, Robert De Niro ve Andy Garcia gibi oyuncuların oynadığı “The Untouchables” (Dokunulmazlar) filminin de kostümlerinin hazırlanmasını üstlendiği gibi yüzlerce filmin kostümlerini tasarladı.

1995 yılında Giorgio Armani, erkek ve kadın kayak kıyafeti ve kayak casualwear serisini geliştirdi. 1996 yılında uzun zamandır arkadaşı olan müzisyen Eric Clapton, Armani'nin moda şovları için birkaç şarkı besteledi. 1998 yılında da Giorgio Armani, Eric Clapton’un Clapton Crossroads'un gitar müzayedesinde bir partiye ev sahipliği yaptı.

1998 yılında Çin’in Pekin şehrinde, daha sonra 2004 yılında da Şanghay'da mağaza açtı. 2008 yılında İspanya'daki boğa güreşlerinde giyilen "Goyesco" adlı boğa güreşi kostümünü tasarladı.

Armani, 2009 yılı itibariyle 60 Giorgio Armani butiği, 11 Collezioni, 122 Emporio Armani, 94 A / X Armani perakende satış ağı, 1 Giorgio Armani Accessori ve 13 farklı Armani mağazası ile 37 farklı ülkeye yayılmıştır.

2006 Kış Olimpiyatları için ve Londra'daki 2012 Yaz Olimpiyatları için İtalya Olimpiyat kıyafetlerini tasarladı.

2017 yılında itibari ile 1,6 milyar dolarlık yıllık cirosu ve 8.1 milyar dolar kişisel serveti vardır.

Giorgio Armani, biseksüel olduğunu açıklamıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Giorgio Armani hakkında haberler

Tüm Giorgio Armani haberleri

Giorgio Armani için yapılan aramalar

Giorgio Armani, Giorgio Armani biyografi, Giorgio Armani hayatı, Giorgio Armani özgeçmişi, Giorgio Armani hakkında, Giorgio Armani doğum yeri, Giorgio Armani fotoğraf, Giorgio Armani video, Giorgio Armani resim, Giorgio Armani kimdir?, Giorgio Armani kaç yaşında?, Giorgio Armani nereli, Giorgio Armani memleketi