FB TW PIN NWS
BioRank 5332

Mario Prada

Doğum tarihi : - Ölüm tarihi : ??.??.1958
Mario Prada kaç yaşında öldü : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Tasarımcı
Mario Prada doğum yeri : Milano, İtalya
Ölüm yeri : İtalya

Mario Prada Biyografisi

Mario Prada, Prada moda markasının kurucusu ve orijinal tasarımcısıydı.

Mario Prada, İtalya, Milano'da doğmuştur.

Mario Prada, 1913 yılında İtalya’da Milano kentinde Prada moda markasını kurdu. Mario Prada ve kardeşi Martino tarafından Fratelli Prada olarak kuruldu. Önceleri açtığı mağazada deri eşyalar ve ithal İngiliz sandıkları ve el çantaları satıyordu.

Mario Prada ayakkabılar, deri çantalar ve valizler tasarlayarak markasını aksesuvar ağırlıklı geliştirmiş. Milano'da iki tane butik açan Mario Prada aynı zamanda Avrupa'dan ve Amerika'dan siparişler almış.

Daha sonra Amerika'ya yerleşen başarılı tasarımcı hazır giyim ürünler, deri aksesuvarlar, valiz ve ayakkabı gibi tasarımlarıyla koleksiyonunu geliştirmiş. Mario Prada valizler, seyahat çantaları, deri aksesuvarla ve su geçirmez çantalarla herkesin dikkatini kısa sürede çekmiş. Büyük başarı yakalayan tasarımcı Prada markasını dünya çapında tanınan bir marka haline getirmiş. Hatta günümüzde bile Prada çantaları statü simgesi olarak kabul ediliyor.

Mario Prada, kadınların iş hayatında olmasını istemediğinden kadın aile üyelerinin şirkete girmesini engelledi. Ama Mario Prada’nın oğlu bu işe hiç ilgi göstermedi, bu yüzden Prada'nın başına geçen ve neredeyse yirmi yıl boyunca işletmeyi 1958 yılından 1978 yılına kadar yöneten Mario'nun kızı Luisa Prada idi. Kızı Luisa Prada’nın kızı Miuccia Prada (D.1949) 1970 yılında Prada şirketinde çalışmaya başladı ve 1978 yılında şirketin başına geçti.

Prada markasına yeni bir soluk getiren Miuccia Prada tasarladığı ‘Pocone' adı verilen su geçirmeyen sırt çantalarıyla moda dünyasında ismini duyurdu. Tiyatro eğitimi aldıktan sonra siyasi bilimler bölümünde doktora yapan Micuccia Prada tasarım adına iyi bir donanıma sahip değildi ancak modayı algılayış biçimi kusursuzdu. Gucci gibi diğer büyük markalarla yarışan Prada markası kısa sürede Miuccia Prada sayesinde gözünü haute couture'a çevirdi. Miuccia Prada 1977 yılında deri imalatıyla uğraşan Patrizio Bertelli ile evlendi. Patrizio Bertelli Prada markasının idari işlerini üstlendi ve Miuccia Prada'nın tasarımla daha çok ilgilenmesine ve markayı geliştirmesine ortam hazırladı.

Aslında Prada markası deri ürünler imal eden bir markayken Miuccia Prada sayesinde lüks bir moda evine dönüştü. 1979 yılında tasarladığı sırt ve bez çantalardan oluşan koleksiyonuyla Miuccia Prada kısa sürede büyük bir başarı elde etti. Madrid, İngiltere, Floransa ve New York gibi önemli şehirlerde birbiri ardına Prada mağazaları açılmaya başladı.

Mario Prada, İtalya’da 1958 yılında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Mario Prada için yapılan aramalar

Mario Prada, Mario Prada biyografi, Mario Prada hayatı, Mario Prada özgeçmişi, Mario Prada hakkında, Mario Prada doğum yeri, Mario Prada fotoğraf, Mario Prada video, Mario Prada resim, Mario Prada kimdir?, Mario Prada kaç yaşında?, Mario Prada nereli, Mario Prada memleketi