FB TW PIN NWS
BioRank 6003

Gianni Versace

Doğum tarihi : 02.Aralık.1946 Ölüm tarihi : 15.Temmuz.1977
Gianni Versace kaç yaşında öldü : 31
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Gianni Versace doğum yeri : İtalya
Ölüm yeri : Florida, Amerika

Gianni Versace Biyografisi

Giovanni "Gianni" Versace, 1946 doğumlu İtalyan modacı. Versace, dünyaya yayılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü de tasarlaya modacı, Andy Warhol’dan ve modern soyut sanattan etkilenmişti. 20. yüzyılın en renkli ve yetenekli modacılarından biri kabul ediliyor.
Gianni Versace, 2 Aralık 1946’da Reggio Calabria, İtalya’da dünyaya geldi. Santo Versace ve Donatella Versace adında 2 kardeşi daha vardı. Anneleri Francesca bir terziydi. Gianni, çıraklığa çok küçük yaşta başladı; annesine değerli taşlar bulmada ve çeşitli işlerde yardım ediyordu. Bir süre sonra kendi tasarladığı kıyafetleri annesinin dükkanında satmaya başladı. Mimarlık eğitimi gördü ve 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere Milano’ya taşındı.

1970li yılların ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü firmaların yetenek avcılarının dikkatini çekti. Complice firması, süet ve deri koleksiyonları tasarlamak üzere Versace’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasarladığı ilk koleksiyonunu sundu. Aynı yılın Eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü.

Versace, kendini bir tasarımcıdan çok bir terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında seksi çizgileri ön plana çıkarmayı seviyordu. Modacı, mini etekleri geri getiren, taytları tekrar ön plana çıkaran ve büstiyerleri gece kıyafetlerine sokan isim oldu.

10 yıldan az bir süre içinde, Versace 808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yarattı. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullandı. Aynı zamanda rock n roll endüstrisindeki isimlerin ihtiyaçlarına da karşılık veriyordu, müşterileri arasında Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John gibi isimler bulunuyordu. Prenses Diana Spencer ve Prenses Caroline de müşterileri arasındaydı. 1982 yılında ise kariyerinde yepyeni bir sayfa açmaya, tiyatro kostümleri tasarlamaya başladı.

Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini tasarladı. Bunlar; "Ballet for Life", "Jugde Dredd", "Shakespeare Shorts", "Showgirls", "Kika", "Vacanzi di Natale", "Cin Cin", "As Long as It’s Love" ve "Miami Vice" idi. Modacı aynı zamanda 1996 yapımı "Catwalk" aldı filmde rol aldı. 1993’te, Amerikan Moda Oskarı’nın, tiyatro kostümleriyle de Maschera D'Argento Ödülü’nün sahibi oldu.

Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen br hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuştu. 15 Temmuz 1997’de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida’da silahla vurularak öldürüldü. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

Eylül 1997’de, Versace şirketinin yeni CEO’sunun, Gianni Versace’nin kardeşi Santo olduğu açıklandı. Donatella Versace ise tasarımların başına geçti. Elton John, 1997 tarihli "The Big Picture" isimli albümünü modacıya adadı.

Gianni Versace, her zaman renkli ve seksi tasarımlarıyla ilgi odağı oldu. Ünlü sanatçılar, modacının tasarımlarından pay alabilmek için dudak uçurtan fiyatlar ödediler. Ayrıca tasarımlar, Almanya, Amerika, Japonya ve İngiltere’de birçok müzede sergilendi. Modacının kitapları da mevcut. Bunlardan bazıları "Rock and Royalty", "The Art of Being You" ve "Men Without Ties".

Kaynak:Biyografi.info

Gianni Versace için yapılan aramalar

Gianni Versace, Gianni Versace biyografi, Gianni Versace hayatı, Gianni Versace özgeçmişi, Gianni Versace hakkında, Gianni Versace doğum yeri, Gianni Versace fotoğraf, Gianni Versace video, Gianni Versace resim, Gianni Versace kimdir?, Gianni Versace kaç yaşında?, Gianni Versace nereli, Gianni Versace memleketi