FB TW PIN NWS
BioRank 3493

Selçuk Bayraktar

Doğum tarihi : ??.??.1979
Selçuk Bayraktar kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Mühendis
Selçuk Bayraktar doğum yeri : Sarıyer, İstanbul

Selçuk Bayraktar Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 14 Mayıs 2016 tarihinde evlendi. Selçuk Bayraktar, T3 Vakfı'nın kurucu başkanı Baykar'ın CTO'su ve Türkiye'nin ilk yerli, operasyonel İHA Sistemlerinin baş mimarıdır.

Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde ortanca çocuk olarak doğmuştur. Aslen Trabzonludur. Haluk Bayraktar ve Ahmet Bayraktar adlarında kardeşleri vardır. Babası Baykar Makine’nın sahibi Özdemir Bayraktar’dır. 1990’lı yıllarda siyaset yapan baba Özdemir Bayraktar o yıllarda Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı.

Selçuk Bayraktar, ilköğrenimini Sarıyer İlköğretim Okulu'nda tamamladı ve 1997 yılında Robert Kolej'den mezun oldu. 1997-2002 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine devam etti. Üniversite eğitimi esnasında University of Pennsylvania’nın GRASP laboratuvarından staj kabulü aldı. Staj kapsamında almış olduğu burs teklifiyle, yüksek lisans eğitimini 2002-2004 arasında Upenn’de sürdürdü. University of Pennsylvania'da insansız uçaklar üzerine master, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) robotik kontrol sistemleri konusunda doktora yaptı. Aynı zamanda ödüllü akademisyen Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcısı olarak araştırma asistanlığı görevini sürdürdü.

2003 yılında Penn'de yüksek lisans öğrencisi olarak ve dünya tarihinde ilk kez, karasal robot ekiplerinin yanı sıra oluşum uçuşunda İHA'ların hava-zemin koordinasyonunu başarıyla gerçekleştirdi. Araştırmaları kapsamında dünyada ilk kez İHA’ların formasyon uçuşu deneyleri, hava-yer robot takımlarının koordinasyonu, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri konularında bilimsel yayınlara konu olan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra çalışmaları esnasında göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak doktora teklifi almıştır. Doktora eğitimi sürecinde İnsansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yürütmüştür.

2007 yılında Türkiye'ye döndü ve o zamandan bu yana Baykar Makina bünyesinde teknik müdürlük (CTO) görevini yürütmektedir. Baykar bünyesinde Milli ve Özgün olarak geliştirilen İnsansız Hava Aracı Sistemleri’nin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme vb. konularda çalışmaktadır.

Taktik İnsansız Hava Aracı olan Bayraktar, 17 Aralık 2015 tarihinde Roketsan şirketinin geliştirdiği füzeyi atmış ve 2 adet Roketsan MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde yapılan atış testinde %100 isabet ile hedefleri vurma başarısını gösterdi.

Başarıları:
- Milli Havacılık rekorlarına imza atan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin güdüm ve kontrol sistemi tasarımı
- Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk Milli İHA olma ünvanına sahip Bayraktar Mini İHA’nın tasarımı
- Bayraktar TB2 İHA Sistemi ile Milli Füze atışının başarıyla tamamlama (Türk Patent Enstitüsü Tescil No: 2015 03023)
- Türkiye’nin ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 14 Mayıs 2016 tarihinde evlendi. 12 Ağustos 2017 tarihinde Canan Aybüke Bayraktar adında kızları doğdu.

14 Mayıs 2016 tarihinde Sümeyye Erdoğan ile evlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Halkalı'daki Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde kıydığı nikahta şahitler arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Bosna Hersek lideri Bekir İzzetbegoviç, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama gibi isimler vardı. Geline nikah cüzdanını Abdullah Gül verdi.

Selçuk Bayraktar, T3 Vakfı'nın kurucu başkanı Baykar'ın CTO'su ve Türkiye'nin ilk yerli, operasyonel İHA Sistemlerinin baş mimarıdır.

Mesleki çalışmalarına ek olarak, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti'nin kurucu başkanıdır. T3, yetenekli gençlerin ve ayni yetişkinlerin Türkiye'de yüksek teknolojinin geliştirilmesine katılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. T3 aynı zamanda Türkiye'de üretilen birinci sınıf ürünlere yönelik yüksek teknolojinin sindirilmesine yönelik gençlik kamplarını, girişimciliği ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerini de desteklemektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Selçuk Bayraktar hakkında haberler

Tüm Selçuk Bayraktar haberleri

Selçuk Bayraktar için yapılan aramalar

Selçuk Bayraktar, Selçuk Bayraktar biyografi, Selçuk Bayraktar hayatı, Selçuk Bayraktar özgeçmişi, Selçuk Bayraktar hakkında, Selçuk Bayraktar doğum yeri, Selçuk Bayraktar fotoğraf, Selçuk Bayraktar video, Selçuk Bayraktar resim, Selçuk Bayraktar kimdir?, Selçuk Bayraktar kaç yaşında?, Selçuk Bayraktar nereli, Selçuk Bayraktar memleketi