FB TW PIN NWS
BioRank 2036

Hulusi Akar

Doğum tarihi : 12.Mart.1952
Hulusi Akar kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Asker, Bakan
Hulusi Akar doğum yeri : Kayseri

Hulusi Akar Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 29. Genelkurmay Başkanı'dır.

Hulusi Akar, 12 Mart 1952 tarihinde Kayseri’de doğmuştur. Kara Harp Okulu'nu 1972 yılında Piyade teğmen olarak bitirdi. 1973 yılında da İstanbul Tuzla’daki Piyade Okulundan mezun oldu. 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı.

1980 yılında girdiği Kara Harp Akademisi'nden kurmay yüzbaşı olarak 1982 yılında mezun oldu.

7. Piyade Alayı'nda karargâh bölük komutanlığı yaptı. Daha sonra 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

Hulusi Akar'ın general rütbesindeki ilk görev yeri Tunceli'nin Hozat ilçesi oldu. Terörle mücadelenin yoğun olduğu 1998-2000 yılları arasında Hozat'ta İç Güvenlik Tugay Komutanı olarak görev yaptı.

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2005 yılında Kara Harp Okulu komutanı olarak tümgeneral rütbesindeyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yaptı.

2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral olarak Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüttü.

2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.

Hulusi Akar, diyetisyen olan eşi Şule Akar İle evlidir ve bir oğlu, bir kızı vardır.

YÜKSEK Askeri Şura’nın (YAŞ) 5 Ağustos 2015 tarihinde yapılan toplantısında 29. Genelkurmay Başkanı olarak atandı. 18 Ağustos 2015 tarihinde görevini emekli olan Necdet Özel'den devraldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sonrası Akıncı Hava Üssü'nde darbe girişiminde bulunan askerler tarafından rehin tutuldu. 16 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen operasyonla kurtarılmıştır.

Hulusi Akar, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Millî Savunma Bakanı olarak atandı. Genelkurmay Başkanlığı görevine orgeneral Yaşar Güler getirildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Millî Savunma Bakanı görevi yapan Hulusi Akar, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Kayseri milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Millî Savunma Bakanlığına Yaşar Güler getirildi. 5 Haziran 2023 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı görevini Yaşar Güler’e teslim etti.

Kaynak:Biyografi.info

Hulusi Akar hakkında haberler

Tüm Hulusi Akar haberleri

Hulusi Akar için yapılan aramalar

Hulusi Akar, Hulusi Akar biyografi, Hulusi Akar hayatı, Hulusi Akar özgeçmişi, Hulusi Akar hakkında, Hulusi Akar doğum yeri, Hulusi Akar fotoğraf, Hulusi Akar video, Hulusi Akar resim, Hulusi Akar kimdir?, Hulusi Akar kaç yaşında?, Hulusi Akar nereli, Hulusi Akar memleketi