FB TW PIN NWS
BioRank 2730

Kadir Topbaş

Doğum tarihi : 08.Ocak.1945 Ölüm tarihi : 13.Şubat.2021
Kadir Topbaş kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Kadir Topbaş doğum yeri : Artvin, Yusufeli
Ölüm yeri : İstanbul

Kadir Topbaş Biyografisi

Kadir Topbaş 8 Ocak 1945 tarihinde Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğdu.
İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı . İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1971'de, DGSA Mimarlık Yüksekokulu'ndan 1974'te mimar olarak mezun oldu İlahiyat ve mimarlık eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde doktora yaptı. Edirne-Meriç'te vaizlik, Küçükçekmece Lisesi'nde öğretmenlik yaptı Çeşitli dernek ve vakıf yönetimlerinde, Ensar Vakfı kurucu üyeliğinde bulundu Serbest mimar olarak çalıştı.

Milli Selamet Partisi (MSP)'nin Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcılığı ile ihtilalden önce iki dönem İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı 1977 yılında MSP’den, 1987’de de Refah Partisi (RP)’nden iki kez Artvin Milletvekili adayı oldu RP'nin Bağcılar İlçe başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyelikleri ile İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu 2 Haziran 1996 tarihinde yapılan kısmi yerel seçimlerde İstanbul Bakırköy ilçesinden RP’nin adayı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Kendinden önceki eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sanat ve yapılar konusunda fahri danışmanlığını yapan Topbaş, Büyükşehire bağlı saray, kasır ve tarihi eserlerin onarımı ve dekorasyonunu organize etti.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1. Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptı. Kadir Topbaş, 42 yıl oturduğu Beyoğlu’nda 1948’den beri faaliyette olan aile şirketinin de ortağıdır. Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Vekili iken Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan ve 1999 seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi .

2004 Yerel Seçimlerinde İstanbul'dan Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı'nı koyan Topbaş, Ak Parti'den Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1 Nisan 2004 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Müfit Gürtuna'dan teslim aldı.

Kadir Topbaş 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de yine AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Kadir Topbaş, Özleyiş Topbaş ile evli ve 2 erkek bir kız çocuk babasıdır.

Kadir Topbaş 22 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.

25 Kasım 2020 tarihinde koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanan Kadir Topbaş, 4 Aralık 2020 tarihinde yoğun bakıma alındı.

Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021 tarihinde koronavirüs nedeni ile İstanbul'da 76 yaşında vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Kadir Topbaş hakkında haberler

Tüm Kadir Topbaş haberleri

Kadir Topbaş için yapılan aramalar

Kadir Topbaş, Kadir Topbaş biyografi, Kadir Topbaş hayatı, Kadir Topbaş özgeçmişi, Kadir Topbaş hakkında, Kadir Topbaş doğum yeri, Kadir Topbaş fotoğraf, Kadir Topbaş video, Kadir Topbaş resim, Kadir Topbaş kimdir?, Kadir Topbaş kaç yaşında?, Kadir Topbaş nereli, Kadir Topbaş memleketi