FB TW PIN NWS
BioRank 5941

Vladimir Zelenskiy

Doğum tarihi : 25.Ocak.1978
Vladimir Zelenskiy kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Vladimir Zelenskiy doğum yeri : Kriviy Rig, Ukrayna (SSCB)

Vladimir Zelenskiy Biyografisi

2019 yılı Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde 21 Nisan 2019 tarihinde yapılan ikinci tur seçiminde Vladimir Zelenskiy kazandığından Petro Poroşenko’nun görevi bitti.

Vladimir Zelenskiy, 25 Ocak 1978 tarihinde Kriviy Rig, Ukrayna (SSCB)’de Yahudi bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babası Oleksandr Zelenskiy Kriviy Rig Ekonomi Enstitüsü'nde profesör olarak çalışırken annesi Rimma Zelenska mühendistir. İlkokulda iyi bir İngilizce eğitimi aldı. Liseye başlamadan önce babasının işi nedeniyle dört yıl Moğolistan'ın Erdenet şehrinde yaşadı. Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi'nin Kriviy Rig kampüsünde hukuk eğitimi aldı ancak profesyonel olarak bu alanda 2 ay stajyerlik dönemi dışında çalışmadı.

Çocukluğundan itibaren tiyatro tutkusu olan Zelenskiy, henüz ortaokul yıllarında ünlü komedi televizyon programı KVN’de rol almaya başladı.

Vladimir Zelenskiy, genç yaşta bir komedi grubunun üyesi oldu. SSCB’den bu yana eğlence sektöründe, sorulara komik cevaplar veren komedi grubu yarışması olan "Neşeli ve Yetenekliler Kulübü"nde (KVN) komedyenlik kariyerine başladı.

Hukuk fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda bir grup arkadaşıyla birlikte “95 Kvartal” adlı komedi grubunu kurdu. "Kvartal 95" ismini verdiği kendi grubu ile yarışmalara katılarak ve gösteriler düzenleyerek şöhreti yakalayan Vladimir Zelenskiy, daha sonra hem Rusya hem de Ukrayna yapımı çeşitli dizi ve filmlerde rol aldı. Komedi gösterileri için senaryolar yazan Zelenskiy, farklı televizyon programlarında boy gösterdikçe Ukrayna’nın en ünlü ekran yüzlerinden biri oldu.

Vladimir Zelenskiy’nin komedi programı “Veçerny Kvartal”ın çekimleri birçoz kez Türkiye’de de yapıldı. Bunlardan birinde ünlü komedyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da hicvetmişti.

Ukrayna’da 2013 yılında patlak veren iktidar karşıtı gösterilere destek veren Zelenskiy, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı milislere karşı savaşan askerler için birçok konser ve gösteri organize etti.

Vladimir Zelenskiy, 2015 yılında Ukrayna’da Halkın Hizmetkârı adlı televizyon dizisinde canlandırdığı "Devlet Başkanı Goloborodko" karakteriyle milyonların sevgilisi oldu.

Vladimir Zelenskiy, Eylül 2003 yılında liseden arkadaşı Olena Kiyashko ile evlendi. Oleksandra (d.2004) adında kızı ve Cyril (d.2013) adında oğlu vardır.

Halkın Hizmetkârı adlı televizyon dizisinde sıradan bir öğretmen iken bir video sayesinde kısa sürede halk kahramanı olarak Ukrayna Devlet Başkanlığına gelen bir karakteri canlandırdı. Mart 2018 yılında bu diziden esinlenerek "Halkın Hizmetkarı" partisini kurup siyasete adım atan Vladimir Zelenskiy, kısa sürede devlet başkanlığına adaylığını açıkladı ve seçimlerden birinci çıktı.

Vladimir Zelenskiy, 31 Aralık 2018 tarihinde 2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.

2019 yılı Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde 21 Nisan 2019 tarihinde yapılan ikinci tur seçiminde Vladimir Zelenskiy kazandığından Petro Poroşenko’nun görevi bitti.

Vladimir Zelenskiy, sadece tek bir dönem başkanlık yapacağını, yeniden aday olmayacağını açıkladı. Rusya’yla ilgili çok keskin söylemlerden kaçınan Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO üyeliği yolunda ilerlemesini desteklediğini ve AB’ye entegrasyon hedefini de sürdüreceğini söylüyor.

Filmleri ve Dizileri :
Senaryo :
2009 - No Love in the City (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2015 - Halkın Hizmetkârı (Vasiliy Goloborodko) (Televizyon Dizisi)
2015 - 8 New Dates (Nikita) (Sinema Filmi)
2014 - Love in the Big City 3 (Igor) (Sinema Filmi)
2014 - Love in Vegas (Igor) (Sinema Filmi)
2012 - 8 pervykh svidaniy / 8 First Dates (Nikita) (Sinema Filmi)
2012 - Love in the Big City 2 (Igor) (Sinema Filmi)
2012 - Rzhevsky Versus Napoleon (Napoleon) (Sinema Filmi)
2011 - Office Romance. Our Time (Novoseltsev) (Sinema Filmi)
2009 - No Love in the City (Igor) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Vladimir Zelenskiy hakkında haberler

Tüm Vladimir Zelenskiy haberleri

Vladimir Zelenskiy için yapılan aramalar

Vladimir Zelenskiy, Vladimir Zelenskiy biyografi, Vladimir Zelenskiy hayatı, Vladimir Zelenskiy özgeçmişi, Vladimir Zelenskiy hakkında, Vladimir Zelenskiy doğum yeri, Vladimir Zelenskiy fotoğraf, Vladimir Zelenskiy video, Vladimir Zelenskiy resim, Vladimir Zelenskiy kimdir?, Vladimir Zelenskiy kaç yaşında?, Vladimir Zelenskiy nereli, Vladimir Zelenskiy memleketi