FB TW PIN NWS
BioRank 635

Orlando Bloom

Doğum tarihi : 13.Ocak.1977
Orlando Bloom kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Orlando Bloom doğum yeri : Canterbury, İngiltere

Orlando Bloom Biyografisi

Yüzüklerin Efendisi filmindeki elf Legolas rolü ile ünlü olan İngiliz sinema sanatçısı.
Orlando Bloom, 13 Ocak 1977'de Canterbury, İngiltere'de doğdu. Tam adı Orlando Jonathan Blanchard Bloom'dır. Söylenenlere göre alışılmadık ismi, 17. yüzyılda yaşayan ünlü besteci Orlando Gibbons'dan geliyordu. Boom, kendisinden 2 yaş büyük olan kardeşi Samantha ve annesi ile birlikte Canterbury'de büyüdü.

Çocukluk yıllarında, annesi, Orlando'ya, 4 yaşındayken kaybettiği babası Harry'nin ırkçılık karşıtı ve amaçları uğruna yaşayan bir yazar olduğunu anlatıyordu. Gerçek babasının aile dostları Colin Stone olduğunu öğrendiğinde ise ergenlik yıllarındaydı.

Canterbury yıllarında, annesi, kardeşi ve kendisine sanat'ı sevdirmek için oldukça çaba gösteriyordu. Şehirde yapılacak olan festival'e katılması için gerekli cesareti Orlando'ya kazandırmak hiç de kolay olmamıştı. O günler için sonradan şöyle diyordu:

Festivalde okuduğum şiir ve yazılar bana çok şey kazandırdı. Sesimi duygularımla kullanmayı öğrendim diyebiliriz. Okul oyunlarında her zaman verilen rol'ün sözlerini karıştırırdım. Okuldaki tiyatro öğretmenim bana her zaman garip çocuk rolleri verirdi. Kısacası ne çok yetenekli olduğumu düşünür ne de sanat'a ilgi duyardım. Annem'in bizi götürdüğü tiyatrolarda gördüğüm gerçek üstü karakterlerden sonra ise oyuncu olmak istediğime karar verdim.
Orlando Bloom
Yaşadığı şehirde, St Edmunds School'a başlayan Orlando, fotoğraf ve tiyatro dersleri aldı. 16 yaşına geldiğinde Canterbury'den Londra'ya girmek için ayrıldı.

Londra'da "Ulusal Gençlik Tiyatrosu"nda oynamaya başlayan Bloom, 2 sene sonra üstün başarısı sebebiyle burs alarak British American Drama Academy'de eğitim görmeye hak kazandı. Akademi eğitimi sonrasında, rol aldığı "A Walk in the Vienna Woods" oyununu izleyen ajanslardan biri ile anlaştı. Oscar Wilde'ın hayatını anlatan Wilde (1997) adlı film'de ufak bir rol ile ilk kez kamera karşısına geçtiğinde 20 yaşındaydı.

Wilde' daki görüntüsü ona bir çok film teklifi getirdi ancak Orlando, "Guildhall School of Music and Drama"da (Guildhall Müzik ve Oyunculuk Okulu) okuyabilme şansını geri tepmemek için bu teklifleri redetti. (Ewan McGregor, Joseph Fiennes ve Ben Chaplin gibi bir çok ünlü yıldız da bu okulda eğitim görmüştür.) Bu arada bir çok oyunda rol aldı: "Twelfth Night", "Trojan Women", "Chekhov's Three Sisters and Uncle Vanya" ve "Sophocles' Antigone". "Casualty", "The Ben Elton Show" ve "Midsomer Murders" gibi İngiliz TV şovlarında ufak yardımcı rollerde bulundu.

Takvimler 1998'i gösterdiğinde Guildhall'da eğitimine devam ettiği zamanlarda, arkadaşının evinin terasına tırmanırken düştü ve belini yaraladı. Doktorlar, tekrar yürümesinin zor olduğunu söylemelerine rağmen başarılı geçen ameliyatın ardından 2 hafta bile geçmeden hastaneden koltuk değnekleriyle yürüyerek ayrıldı. Ameliyat sırasında Orlando'nun sırtına, omurgasını ve kaburgalarını desteklemesi için metal parçalar yerleştirilmişti. Sonraki yıllarda metal parçalar, ufak bir vida destekleyicisi haricinde çıkarıldı. Orlando, belini güçlü ve dik tutmak için o dönemde Yoga'ya başladı. Sonraları bu olay için: "Ölmemiş olmam tamamen bir mucizeydi. Genç ve aptaldım. Şaşırtıcı bir şekilde, koltuk deynekleri ile 12 gün içinde ayağa kalktım." diyor ve kendisinden "sakarlık düşkünü" diye bahsederken, daha önceleri: burnunu, iki bacağını, kolunu, bir kaburgasını, parmağını, bileğini, ayak parmağını kırıp, kafa tasını 3 kere çatlattığınıda hatırlatıyordu.

The Lord of the Rings - Orlando Bloom, Legolas rolünde.
Okuldaki eğitimi devam ederken yeni bir film teklifi ile karşılaşıyordu: Legolas rolü ile The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi). Bu, en değerli ve ünlü oyuncular için bile kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsattı. Teklifi kabul etmesinin hemen ardından başladığı çekimlerde iki kaburgasını kırdı. Tedavi kısa sürdü. Kendini kısa sürede toparlayan Orlando, bu beklenmedik kazanın sonrasında setlerdeki yerini tekrar alıyordu.

Bloom, ilk ciddi filminde ünlü olmuştu. Serinin ilk filmi olan "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring"in (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) vizyona girmesinin ardından bir ay geçmeden IMDB'nin StarMeter'ına göre Orlando Bloom, Ocak 2002'de en çok aranan erkek oyuncuydu. Orlando, gene aynı yıl, "Teen People Magazinein "25 Hottest Stars Under 25" (25 yaş altı çekici 25 kişi) listesine giriyordu.

Takvimler 2003'ü gösterdiğinde, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin son filmi olan "Kralın Dönüşü"nün hemen ardından hayranları onu "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl"de (Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti) Will Turner rolünde izleme fırsatı buldu.

Bloom, artık bir Hollywood starı idi. "Karayip Korsanları"nın hemen ardından 2004'te gene dev bir yapım olan "Troy"da (Truva) önemli bir rol de, Prens Paris olarak karşımıza çıkıyordu.

2005 yılında iki farklı filmde yer aldı. Elizabethtown'da başrolü Kristen Dunst ile paylaşan Bloom, dev bütçeli bir film olan Kingdom of Heaven' demirci Balian karakteriyle tek başına başrolü sırtlıyordu.

Orlando Bloom, 23 Temmuz 2010 tarihinde model Miranda Kerr ile evlendi. 6 Ocak 2011 tarihinde oğlu Flynn Christopher Bloom dünyaya geldi. Ekim 2013 yılında boşandı.

Orlando Bloom, 2016 yılından beri birlikte olduğu Katy Perry ile Şubat 2019'da nişanlandılar.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2004 - Liman (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2020 - Needle in a Timestack () (Sinema Filmi)
2020 - The Outpost (Benjamin Keating) (Sinema Filmi)
2019 - Carnival Row (Rycroft Philostrate)(TV Dizisi)
2017 - Sanghay Takibi (Danny Stratton ) (Sinema Filmi)
2017 - Eczacılar Pisti (Juju Pepe)(TV Filmi)
2017 - Gazap (Malky) (Sinema Filmi)
2017 - Karayip Korsanlari: Adamlar Masal Anlatamaz (Will Turner) (Sinema Filmi)
2017 - Unlocked / Gizli Kod (Jack Alcott) (Sinema Filmi)
2016 - Easy (Tom )(TV Dizisi)
2015 - Digging for Fire (Ben) (Sinema Filmi)
2014 - Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Legolas) (Sinema Filmi)
2013 - Suç Şehri (Brian Epkeen) (Sinema Filmi)
2012 - The Laureate (Robert Graves) (Sinema Filmi)
2012 - Idea In America (Sinema Filmi)
2012 - Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Legolas) (Sinema Filmi)
2011 - İyi Doktor (Dr. Martin Ploeck) (Sinema Filmi)
2011 - Üç Silahşörler (Buckingham Dükü) (Sinema Filmi)
2010 - National Movie Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2010 - Main Street (Harris Parker) (Sinema Filmi)
2009 - Sympathy For Delicious (The Stain) (Sinema Filmi)
2008 - New York, I Love You (David) (Sinema Filmi)
2007 - Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (Will Turner) (Sinema Filmi)
2006 - Karayip Korsanları: Ölü Adamın sandığı(Will Turner) (Sinema Filmi)
2006 - Aşk ve Diğer Felaketler (Hollywood Paolo) (Sinema Filmi)
2005 - Yüzük Tutkunları (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 - Elizabethtown (Drew Baylor) (Sinema Filmi)
2005 - Cennetin Krallığı (Balian) (Sinema Filmi)
2004 - Truva (Paris) (Sinema Filmi)
2004 - The Calcium Kid (Jimmy Connelly) (Sinema Filmi)
2004 - Liman (Shy) (Sinema Filmi)
2003 - Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Legolas) (Sinema Filmi)
2003 - Ned Kelly (Joseph Byrne) (Sinema Filmi)
2003 - Karayip Korsanları: Siyah İncinin laneti (Will Turner) (Sinema Filmi)
2002 - Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (Legolas Greenleaf) (Sinema Filmi)
2001 - Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği (Legolas Greenleaf) (Sinema Filmi)
2001 - National Geographic: Beyond The Movie - The Lord Of The Rings (Kendisi) (TV Filmi)
2001 - Kara Şahin Düştü (Todd Blackburn) (Sinema Filmi)
1997 - Wilde (Rent Boy ) (Sinema Filmi)
1997 - Midsomer Murders (Peter Drinkwater) (TV Dizisi)
1986 - Casualty (Extra) (TV Dizisi)
1985 - Larry King Live (Kendisi) (TV Dizisi) (2 Bölüm)


Kaynak:Biyografi.info

Orlando Bloom hakkında haberler

Tüm Orlando Bloom haberleri

Orlando Bloom filmleri

Tüm Orlando Bloom filmleri

Orlando Bloom için yapılan aramalar

Orlando Bloom, Orlando Bloom biyografi, Orlando Bloom hayatı, Orlando Bloom özgeçmişi, Orlando Bloom hakkında, Orlando Bloom doğum yeri, Orlando Bloom fotoğraf, Orlando Bloom video, Orlando Bloom resim, Orlando Bloom kimdir?, Orlando Bloom kaç yaşında?, Orlando Bloom nereli, Orlando Bloom memleketi