FB TW PIN NWS
BioRank 6325

Jack Davenport

Doğum tarihi : 01.Mart.1973
Jack Davenport kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Jack Davenport doğum yeri : Suffolk, İngiltere

Jack Davenport Biyografisi

Türkiye’de de gösterilmiş olan Coupling dizisindeki Steve Taylor karakteri ile tanınan İngiliz sinema ve dizi oyuncusu. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, FlashFroward rol aldığı diğer önemli yapımlardır.
Jack Davenport, 1 Mart 1973 tarihinde, her ikisi de tanınmış sinema oyuncuları olan Nigel Davenport ve Maria Aitken çiftinin oğlu olarak, Suffolk, İngiltere’de dünyaya geldi. Hayatının ilk yıllarını ailesi ile beraber Ibiza’da geçiren Davenport, henüz yedi yaşındayken anne babasının boşanması üzerine yatılı bir okul olan Dragon School’a yazdırıldı. İlköğretimini tamamladıktan sonra Cheltenham College’i bitiren Davenport, British American Drama Academy’de drama ve oyunculuk eğitimi aldı.

Cheltenham College’da okuduğu sırada tanıştığı bir yönetmenin yönlendirmesi ile oyunculuğa başlayan Davenport, ilk olarak Hamlet’in canlandırıldığı tiyatro oyunlarında rol aldı. Liseyi bitirdikten sonra, East Anglia Üniversitesi’ne yazıldı ve burada okurken, annesinin tavsiyesi üzerine Fierce Creatures (1997) adlı sinema filminde rol aldı. Fierce Creatures’ın çekimleri sırasında tanıştığı bir sinema ajentası aracılığı ile, ünlü İngiliz drama dizisi This Life’ın kadrosunda kendisine yer edindi. Davenport, This Life’da Miles Stewart karakterini canlandırdı.

1998 yılında, Channel 4 için çekilen korku-drama serisi Ultraviolet’in başrolünde oynayan Jack Davenport, 2000 yılında, kendisine uluslararası ünü getirecek olan T.V. serisi Coupling’de yer aldı. Ünlü İngiliz komedyen Steven Moffat tarafında yazılan Coupling, 2000-2004 yılları arasında, dört sezon süresince, İngiliz BBC kanalında yayınlandı. Jack Davenport’un, Steve Taylor adlı ana karakteri canlandırdığı komedi dizisi, uluslararası bir başarı kazandı ve Amerikan, Yunan uyarlamaları yapıldı.

Jack Davenport, ilk filmi 2003 yılında yayınlanan Karayip Korsanları serisinin bütün filmlerinde, Commodore Norrington adlı karakteri canlandırdı. Serinin ilk filmi Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003 yılında, Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006 yılında ve son film olan Pirates of the Caribbean: At World's End 2007 yılında vizyona girdi ve üç filmde büyük bir ticari başarı kazandı.

2008 yılında, ABC kanalında yayınlanan ve de Robert J. Sawyer’ın 1999 tarihli aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan bilimkurgu dizisi FlashForward’ın kadrosuna katılan Jack Davenport, dizide Dr. Lloyd Simcoe adındaki baş karakteri canlandırdı.

Jack Davenport, 1 Mayıs 2000 tarihinden bu yana oyuncu Michelle Gomez ile evlidir.

Kaynak:Biyografi.info

Jack Davenport filmleri

Tüm Jack Davenport filmleri

Jack Davenport için yapılan aramalar

Jack Davenport, Jack Davenport biyografi, Jack Davenport hayatı, Jack Davenport özgeçmişi, Jack Davenport hakkında, Jack Davenport doğum yeri, Jack Davenport fotoğraf, Jack Davenport video, Jack Davenport resim, Jack Davenport kimdir?, Jack Davenport kaç yaşında?, Jack Davenport nereli, Jack Davenport memleketi