FB TW PIN NWS
BioRank 4309

Larry King

Doğum tarihi : 19.Kasım.1933 Ölüm tarihi : 23.Ocak.2021
Larry King kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Larry King doğum yeri : New York, ABD
Ölüm yeri : Los Angeles, ABD

Larry King Biyografisi

Larry King, Time Dergisi tarafından, “Mikrofonun ustası” ve “Televizyon tarihinin en müthiş talk-showcusu” olarak adlandırılan, CNN’deki, dünyanın ilk canlı yayın bağlantılı televizyon programı The Larry King Live’ın, Emmy Ödüllü sunucusu.
Asıl adı, Lawrence Harvey Zeiger olan ünlü talk-show sunucusu Larry King, 19 Kasım 1933 tarihinde, Brooklyn, New York, Amerika’da doğdu. Okuldan sonra Florida radyo istasyonuna girdi. 1960’larda yerel talk-showlara başladı. King, henüz ülke çapında yayına başlamamışken, Miami’de popüler bir medya siması olmuştu. WIOD-Radio ve WTVJ-TV’de yaptığı söyleşi programlarıyla ünlenen King, 1970’lerde Miami Herald için yazılar yazmaya başladı.

1978’de ülke çapında bir radyo programına başladı. 1978-1994 seneleri arasında, King’in sesi milyonlarca radyo dinleyicisi tarafından Mutual Radio’da, The Larry King Show’la dinlendi.

Larry King Live, ilk olarak 1985 senesinde CNN’de, ünlülerle sohbet ettiği, politik ve güncel konuların işlendiği bir program olarak başladı. King’in programına dünyanın her tarafından izleyiciler bağlanmakta, konu hakkında yorum bildirebilmekteydiler. Haftasonu programlarında kariyer ve başarı öykülerini derinlemesine ele alan King, 1994’de, ilk günlük eşzamanlı Radyo/Tv talk-showunu sundu.

1993’deki, başkan yardımcısı Al Gore ve Ross Perot’un münazaralarının yayınlandığı The Larry King Live Show, Körfez Savaşı hakkındaki program dışarıda bırakıldığında, CNN tarihinin en yüksek reytingli programıdır.

1993 senesinde, The National Association of Radio Talk Show Hosts, King’i, “Yılın Talk-showcusu” seçerken, George Washington Üniveristesi, New England Institute of Technology, Brooklyn College ve The Pratt Institute’den de onur dereceleri aldı. 1994’de The American Friends of Hebrew University’nin, Scopus Ödülü'ne layık görülen King, 1996’da yayın hayatındaki başarısı adına, American Academy of Achievement’in Golden Plate ödülüyle onurlandırıldı.

Mayıs 1997’de yayıncılık hayatının 40. yılını kutlayan Larry King adına, Hollywood, Walk of Fame’de bir yıldız kondu. King, 40 yılı aşkın meslek hayatının geride kalan bölümünde, Richard Nixon yönetiminden bu zamana kadar ki bütün yaşayan Amerikan başkanları ve first ladylerini de kapsayan 40,000 kişiyle röportaj yaptı. En önemli başarılarından biri de, 1992 ve 1996 senelerindeki başkanlık seçimleri sırasındaki kapsamlı politik röportajlarıdır.

2000’de, nörobilim konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmalarıyla, Harvard Üniversitesi’nin Mahoney Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı sene, Larry King Live, Başkan ve başkan yardımcısı adaylarının röportajları, gelecek planlarının ele alındığı en yüksek reytingli program olmuştu. King, otuz yedi günlük 2000 seçimleri hakkındaki program maratonunda, içlerinde George W. Bush ve Laura Bush, Al Gore ve Tipper Gore, cumhuriyetçi Dick Chaney ve demokrat Joe Lieberman’ın da bulunduğu, ilk röportajlarını veren 348 konukla konuşmuştur. 2000 senesinin diğer dikkat çeken konukları arasında, Nelson Mandela, Dalai Lama, Bill Gates, John ve Patsy Ramsey, eski dedektif Steve Thomas, III. Bob Jones, ve 30 yıldır ilk beraber röportajlarını veren Mary Tyler Moore ve Dick Van Dyke gibi isimler vardır.

2001’de, King, azınlıklarla ilgili programlarıyla, Lincoln University of Missouri’nin, “Mükemmel Halkla İlişkiler” ödülünün sahibi olurken, depresyonu ele aldığı programlarıyla da American Foundation for Suicide Prevention’s Public Service Award’ı kazandı.

2001’de Mardi Gras’da, XXXIII. Bacchus’a taç takan King’e New Orleans’ın anahtarı verildi.

“Yayın tarihinin Muhammed Ali’si” diye tanımlanan King, televizyon ve radyodaki başarılarıyla, George Foster Peabody’nin “Yayıncılıkta mükemmellik”, habercilik, belgesel ve röportaj dallarında Emmy, on kere kazandığı CableACE’nin “En İyi Talk-show Sunuculuğu” gibi de ülkesinin önde gelen yayıncılık ödüllerine layık görüldü. Programlarında toplum sorunlarına sıklıkla değinen King, bu konuda bir çok üniversite ve derneğin ödülünü aldı. Daha sonra March of Dimes Franklin Delano Roosevelt Ödülü'nü aldı.

King, programına davet ettiği, Barbra Streisand, Al Pacino, Marlon Brando, Eric Clapton, Monaco Prensi Albert, Madonna, Gordon B. Hinckley, Jim Carrey, Mikhail Gorbachev, Stephen Hawking, Tom Hanks, Oprah Winfrey, Elizabeth Taylor, Diana Ross, Pete Rose, Sting, George Burns, Yaser Arafat, Tom Cruise, Margaret Thatcher, Michael Jordan, Prince Rogers Nelson, Sammy Davis, Bob Hope, Cal Ripkin Jr. ve Bette Davis gibi dünyaca ünlü isimlerle adından söz ettirmeye ve bu işte bir numara olduğunu vurgulamaya devam etmektedir.

Entertainment Tonight’ın “usta röportajcı” diye adlandırdığı King, Ghostbusters, Primary Colors, Contact, The Kid, The Contender ve America’s Sweethearts’ın da aralarında bulunduğu on sekiz filmde rol aldı. Murphy Brown, Frasier and Murder One gibi diziler de King’in oynadığı dizilerdir.

Larry King Cardiac Foundation’ı kuran ve böylece yeterli maddi durumu olmayıp, kalp hastası olan insanlara yardım etmeyi amaçlayan King, bunun yanı sıra ve Amerikan Kalp Vakfı’yla da bağlantı içindeydi.

Andy, Larry Jr., Chaia, Chance ve Cannon adlarında beş çoçuk babası olan King, sekizinci eşi aktris Shawn Southwick-King’le, 1997 Eylül’ünde evlendi. On bir kitap yazan King’in, ilk kitapları, 1988’de yazdığı, Tell It to the King ve 1995’de yayınlanan, The Best of Larry King Live’dir. King, Amerika’nın haftalık gazetesi USA Today’de de bir köşeye sahiptir.

Larry King 2010 yılında CNN'den ayrılmıştır ve Mayıs 2013'den itibaren Russia Today (RT) televizyonunda program yaptı.

3 haftadır yoğun bakımda koronavirüs tedavisi gören Larry King 23 Ocak 2021 tarihinde Los Angeles hastanesinde 88 yaşında vefat etti.

Evlilikleri :
1.eşi: Frada Miller (1952-1953)
2.eşi: Annette Kaye (1961-1961) , oğlu Larry King Jr. (d.1961)
3.eşi: Alene Akins (1961-1963), oğlu Andy King (d.1962)
4.eşi: Mickey Sutphin (1964–1967)
5.eşi: Alene Akins (1967–1972). Kızı Chaia King (d.1969)
6.eşi: Sharon Lepore (1976–1984)
7.eşi: Julie Alexander (1989–1992)
8.eşi: Shawn Southwick (1997-2019). çocukları Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999)

Cannon Edward King (d 22 Mayıs 2000), Chance Armstrong King (d. 9 Mart 1999), Chaia King (d.1969), Andy King (d.1962), Larry King Jr. (d.1961) adlarında 5 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Larry King kitapları

Tüm Larry King kitapları

Larry King filmleri

Tüm Larry King filmleri

Larry King için yapılan aramalar

Larry King, Larry King biyografi, Larry King hayatı, Larry King özgeçmişi, Larry King hakkında, Larry King doğum yeri, Larry King fotoğraf, Larry King video, Larry King resim, Larry King kimdir?, Larry King kaç yaşında?, Larry King nereli, Larry King memleketi