FB TW PIN NWS

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring


Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Afiş


The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring / Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001)
Tür : Macera / Fantastik
Gösterim Tarihi : 21 Aralık 2001
Yönetmen : Peter Jackson
Senaryo : Philippa Boyens, P.J., Tolkien
Görüntü Yönetmeni : Andrew Lesnie
Müzik : Howard Shore, Enya
Yapım : 2001,Yeni Zelanda/ABD,178 dk.Üç yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları'na.. Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar'a.. Dokuz yüzük Ölümlü insanlar'a, ölecekler ne yazık.. Bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne.. Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda.


Oyuncular

Ian McKellen (Gandalf the Grey), Liv Tyler (Arwen Undomiel), Viggo Mortensen (Aragorn), Cate Blanchett (Galadriel), Christopher Lee (Saruman the White), Ian Holm (Bilbo Baggins), Elijah Wood (Frodo Baggins), Sean Astin (Samwise "Sam" Gamgee), John Rhys-Davies (Gimli), Hugo Weaving (Elrond), Billy Boyd (Peregrin "Pippin" Took), Dominic Monaghan (Meriadoc "Merry" Brandybuck), Orlando Bloom (Legolas Greenleaf), Sean Bean (Boromir)


"Orta Dünya"nın kaderini değiştirebilecek uzun yıllardır kayıp olan "Güç Yüzüğü", şans eseri Hobit Bilbo Baggins tarafından bulunmuş ve saklanmıştır. Ancak Bilbo dahi sahip olduğu yüzüğün değerini bilmemektedir. Bilbo'nun yakın dostu, büyücü Gandalf'ın yüzüğün Sauron'un büyük savaş sonrası kaybolan yüzüğü olduğunu anlaması uzun sürmez.


Bilbo, Shire'dan ayrılmak ve tek başına yeni bir maceraya atılmak istemektedir. Gitmeden önce yüzüğü, Gandalf'ın isteği üzerine tek akrabası olan Frodo'ya bırakır. Ancak kötü güçler yüzüğün Shire'da, bir Baggins'de olduğunu bilmektedir ve bu onları Frodo'ya getirecektir.


The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring


Fotoğraflar © New Line Cinema.


Frodo en kısa zamanda Shire'dan ayrılmalıdır. Ancak hobit dostları onu yanlız bırakmayacaktır. Gandalf, Frodo'nun kendisi ile buluşmasını istemiştir. Elf'lerin diyarında bir toplantı yapılacak ve yüzüğün kaderine karar verilecektir.


Ancak bir gerçek vardır ki, yüzük sadece yapıldığı yerde, Mordor'da yokedilebilir. Ancak yüzüğü oraya kim götürecektir ve kimler ona bu uzun yolculuğunda kader arkadaşlığı yapacaktır?
Hatırda Kalan Diyaloglar


Frodo: Ne istiyorsun?

Aragorn: Biraz daha dikkatli ol, taşıdığın şey sıradan değil!

Frodo: Ben bir şey taşımıyorum.

Aragorn: Tabii. Hemen gözden kaybolabilirim ancak birden tamamen yok olmak? Büyük bir yetenek...


Aragorn: Ölümüm pahasınada olsa seni koruyacağım! Kılıcım seninledir.

Legolas: ...ve benim yayım...

Gimli: ...ve benim baltam.

Boromir: Taşıdığın, hepimizin kaderi ufaklık. Konsey'in kararı buysa, Gondor buna uyacak.


Elrond: Dokuz yoldaş. Öyle olsun. "Yüzük kardeşliği". Budur adınız.

Pippin: Harika! Nereye gidiyoruz?


Boromir: Bu yeni şeytanlıkda neyin nesi?

Gandalf: BEski zamanlardan bir iblis. Bu hepinizi aşar... Koşun!!!


Frodo: Geri dön Sam. Mordora tek başıma gidiyorum..

Sam: Elbetteki.. Bende senle geliyorum.


Frodo: Yüzük bana hiç gelmesin isterdim. Bunların hiçbirinin yaşanmamasını...

Gandalf: Yani bu tür şeyler yaşamak zorunda kalmış olan herkes gibi. Fakat bu onların seçimi değildir. Bize düşen, verilen zamanda neler yapmamız gerektiğini seçmemiz. Bu dünyada çok daha yüce güçler var frodo. Bilbo'nun yüzüğü bulması icap ediyordu. Bir şekilde seninde taşıyacak olman. Bu cesaret verici bir düşünce!