FB TW PIN NWS
BioRank 1320

Mustafa Sarıgül

Doğum tarihi : 15.Kasım.1956
Mustafa Sarıgül kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Siyasetçi
Mustafa Sarıgül doğum yeri : Erzincan

Mustafa Sarıgül Biyografisi

1999-2014 yılları arasında İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlığını yaptı.
Mustafa Sarıgül, 15 Kasım 1956 tarihinde Erzincan’ın İliç ilçesinde Güngören Köyü'nde doğmuştur. Annesi Ayşe Sarıgül, babası Hakkı Sarıgül’dür. Mustafa Sarıgül, Erzincan’ın İliç ilçesindeki Güngören Köyü İlkokulu’nda okumaya başladı, ancak ailesinin İstanbul’a taşınması nedeniyle ilkokula İstanbul Şişli’deki Talatpaşa İlköğretim Okulu'nda ilköğrenimini tamamladı. Daha sonra Şişli Ortaokulu ve Zincirlikuyu Yapı Teknik Lise'sine devam etti. Ardından Marmara Üniversitesi Eğitim Fakülte'sinden mezun oldu.

Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT genel müdürlüğünde görev aldı. Mustafa Sarıgül daha sonra kamu görevini bırakarak ticaret yapmaya başladı. 1993 yılında zamanın İstanbul Belediye başkanının yeğeni Aylin Kotil ile evlendiğinde Romanya'da fırın işletiyordu ve İstanbul'da da Renault bayiiliği vardı.

Sarıgül, siyasi yaşamına CHP Şişli İlçesi Gençlik Kolu'nda başladı. Daha sonra sırasıyla Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlçe Başkanlığı, İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. CHP Kurultay Delegesi oldu ve Şişli ilçesinin temsil yetisi kullandı.

Mustafa Sarıgül 1987 yılında 18. dönem TBMM İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Böylece Türkiye'nin en genç milletvekili olarak SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile görev yaptı. Sarıgül TBMM Başkanlık Divanı üyeliği, Türk Parlamenter Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Klubü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı görevini üstlendi.

1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ise %70 oy oranıyla rekor kırarak bu göreve tekrar seçildi. Sarıgül, Belediye Başkanlığı süresinde Romanya Cumhurbaşkanı Ion Iliescu tarafından devlet nişanı ile ödüllendirildi, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Engellilere, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından eğitime verdiği desteklerden dolayı ödüllendirilmiştir. Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin Eylül 2005 seçimlerinde Almanya Başbakanı Gerard Schröder'in seçim kampanyasına destek verdi.

2004 CHP Genel Başkanlığına adylığını koydu fakat olaylı geçen seçim sürecinden sonra zafer Deniz Baykal'ın oldu. Daha sonra Mustafa Sarıgül ile O'na destek veren arkadaşları Deniz Baykal tarafından disiplin kuruluna verilerek partiden uzaklaştırıldı, Danıştay tarafından aklanan Mustafa Sarıgül bir kez daha disiplin kuruluna sevk edildi ve bu kez Mustafa Sarıgül CHP'den ihraç edildi.

Sarıgül, ihraç kararı kendisine tebliğ edildiğine Ankara Adliyesine başvurarak karara itiraz etti. Mahkeme Mustafa Sarıgül'ün itirazını haklı bularak ihraç kararını kaldırdı. Sarıgül mahkeme kararıyla tekrar CHP'ye döndü.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığına seçildi. Sarıgül, son yerel seçimlerde “Sevgi Kazanacak” sloganıyla yüzde 67 oy alarak, CHP’li adaylar arasında bir rekora imza attı.

Kasım 2008′de DSP’ye geçmiştir. Sarıgül’ün yeniden DSP’ye katılması üzerine düzenlenen törende “Halkçı Sarıgül” sloganları atılmıştır. Bu durum DSP’li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit’in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP’nin adını değiştirmelerini önermiştir. Ancak kendi düşüncesine göre Türkiye’de yeni bir sol partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başlamıştır. Bu bağlamda Temmuz 2009′da DSP’den istifa etmiştir.2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlatmıştır.

2009 yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanı olarak görev yapmaktadır. 22 Haziran 2010'da yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketinin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde, kurucusu olduğu Türkiye Değişim Hareketi üyelerine seçimde CHP’yi destekleme çağrısı yapmıştı ama kendisi CHP’li değildir.

Halen Şişli Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Mustafa Sarıgül'e bir gazetecinin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı yönündeki soruya; gelecekteki durumunun halkın vereceği kararlar doğrultusunda olacağını belirterek, "Benim nereye gideceğim kararını benim vermem söz konusu değildir. Çünkü Sarıgül'ün rütbe heyecanı yoktur. Benim öncelikle vatandaşlarıma hizmet heyecanım var. O yurttaşlarım hizmet heyecanımda beni nerede görmek istiyorlarsa önümüzdeki günlerde yapılacak olan kamuoyu yoklamaları yurttaşlarımızın takdiridir. Takdir edersiniz ki seçimlere daha 7-8 ay gibi bir süre var. Benim birinci görevim Şişli'li yurttaşlarıma gecemi gündüzüme katarak son saatime, son dakkama kadar hizmet etmektir. Onun için daha çok erken bir noktadayız. Önümüzdeki günlerde bakalım ne gösterecek" şeklinde cevap verdi.

30 Temmuz 2013 tarihinde Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül basın mensuplarına Şişli Evlendirme Dairesi’nde bulunan kafede sahur yemeği verdi. Yemek sonrası Mustafa Sarıgül, CHP'ye yeniden dönüp dönmeyeceği yönündeki soruları yanıtsız bırakırken, "Bu güne kadar Sarıgül olarak ben hiçbir kamuoyu yoklaması yaptırmadım. Ben kamuoyu yoklamalarımı yurttaşlarımın kalbinde görüyorum. Gittiğim her noktadan, hiçbir siyasi parti gözetmeden yurttaşlarımdan çok büyük bir ilgi görüyorum. İnşallah onların ilgilerine layık olmaya çalışacağım."

Sarıgül yakın zamanda Sivas, Niğde, Tokat gibi birkaç ili gezeceğini belirten Sarıgül, bu gezisinin ne amaçlı olduğunun sorulması üzerine, İbrahim Karaca'nın yazdığı, "Bekle kar altındaki buğday tanesi yine onun sularıyla yeşereceksin, başını dik tutabilirsen boy vereceksin, Her tarafı allı morlu, güller açar türlü türlü, bu fırtına türlü türlü, inşallah baş edeceksin, Doğudan batıdan yurduma düşen, atım eğerlendi kılıcım kuşan, ne gezersin alim günlerin geldi" şiirini okudu.

Mustafa Sarıgül, 2009 yılında DSP’den istifa ettiğinden beri bağımsız bir belediye başkanıdır.

Evlilikleri :
1.evliliği : Gülsüm Hülya Köksaloğlu ile evlendi. Abdurrahman Emir Sarıgül (d.1981) adında bir oğlu oldu. 1985 senesinde eşi Hülya hanım vefat etti.
2.evliliği : 1993 yılında Aylin Kotil (d.1970) ile evlendi. 2008 yılında boşandı. Ömer (d.1993) adında bir erkek çocukları vardır.

31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP'ye katıldığını açıkladı.

Mustafa Sarıgül, 2 Kasım 2013 günü CHP'ye partiden ihracı kalkması için verdiği dilekçe, Parti Meclisinde kabul edilince 3 Kasım 2013 günü partiden ihracı kalkmış ve tekrar CHP'ye kesin katılım olmuştur.

Şişli Belediye Başkanı olan Mustafa Sarıgül, 2014 yerel seçimleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’den aday olmuştur.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanamamıştır.

Mustafa Sarıgül, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili seçimlerinde CHP'den İstanbul 2. bölgeden aday oldu. İstanbul 2. Bölge'den CHP 8 milletvekili çıkardı. CHP İstanbul 2. bölge 9 sıradaki Mustafa Sarıgül milletvekili seçilemedi.

31 Mart 2019 yerel seçimleri için Şişli Belediye Başkan adayı olarak gösterilmeyen Mustafa Sarıgül, 23 Ocak 2019 tarihinde CHP'den istifa ederek DSP'ye geçti ve 30 Ocak 2019 tarihinde DSP'nin Şişli Belediye Başkan adayı oldu.

27 Ekim 2020 tarihinde DSP'den ayrıldığını ve yeni siyasi parti kuracağını açıkladı. 17 Aralık 2020 tarihinde Türkiye Değişim Hareketi partisini kurduğunu açıkladı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerinde CHP listelerinden Erzincan milletvekili adayı olarak girdi ve TBMM 28. dönem milletvekili seçildi.

Yazdığı Kitapları :
1987 - TBMM'de Bir Milletvekili
1989 -İstanbul'da Direksiyon Sallamak
2013 - Ne Bir Eksik Ne Bir Fazla

Mustafa Sarıgül'ün Siyasi Yaşamı :
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği
Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı
İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,
1987 yılında 18. Dönem SHP.İstanbul Milletvekilliği,
TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği,
F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği,
Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,
Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği,
Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği,
Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı,
Futbol Federasyonu Delegesi olarak görev yaptı
19 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
28 mart 2004 yerel seçimlerinde 2.defa Şişli Belediyesi Başkanlığını kazandı.
29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde 3.defa Şişli Belediye Başkanı seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1987 – 1991 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP.)
1999 – 2002 - Demokratik Sol Parti (DSP.)
2002 – 2003 - Yeni Türkiye Partisi
2003 – 2005 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP.)
2008 – 2009 - Demokratik Sol Parti (DSP.)
2009 - 2013 - Bağımsız
2013 - 2019 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP.)
2019 - 2020 - Demokratik Sol Parti (DSP.)
2020 - Türkiye Değişim Hareketi (TDH) günümüz.


Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Sarıgül hakkında haberler

Tüm Mustafa Sarıgül haberleri

Mustafa Sarıgül kitapları

Tüm Mustafa Sarıgül kitapları

Mustafa Sarıgül için yapılan aramalar

Mustafa Sarıgül, Mustafa Sarıgül biyografi, Mustafa Sarıgül hayatı, Mustafa Sarıgül özgeçmişi, Mustafa Sarıgül hakkında, Mustafa Sarıgül doğum yeri, Mustafa Sarıgül fotoğraf, Mustafa Sarıgül video, Mustafa Sarıgül resim, Mustafa Sarıgül kimdir?, Mustafa Sarıgül kaç yaşında?, Mustafa Sarıgül nereli, Mustafa Sarıgül memleketi