FB TW PIN NWS
BioRank 3756

Hüseyin Çelik

Doğum tarihi : 05.Mart.1959
Hüseyin Çelik kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Siyasetçi
Hüseyin Çelik doğum yeri : Gürpınar, Van

Hüseyin Çelik Biyografisi

Hüseyin Çelik, 5 Mart 1959 tarihinde Van Gürpınar'da doğmuştur. Babasının adı Hasan, annesinin adı Sariye'dir. İlk ve Ortaokulu Tatvan Yatılı Bölge Okulu'nda okudu. Diyarbakır Merkez Öğretmen Lisesi'nde başladığı orta öğrenimini Van Alpaslan Öğretmen Lisesi'nde bitirdi.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1983 yılında bitirdi. Aynı yıl Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne asistan olarak girdi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi'nin kadrosuna geçti.

1988-1991 yılları arasında doktorası ile ilgili araştırmalar yapmak üzere, İngiltere'de bulundu. Aynı zamanda Londra Üniversitesi The School Of Oriental and African Studies'te Turkish Politics bölümünde Master programına devam etti.

Londra Üniversitesi SOAS'ta Türk Politikası alanında yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Bölümünde 1991 yılında "Ali Suavi ve Dönemi" konulu doktorasını tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında milletvekili adayı olmak üzere istifa etti.

Türkiye'de ilk siyasal muhalefet hareketi olan "Yeni Osmanlılar Cemiyeti" ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa'da bulundu.

1992'de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yardımcı doçent, 1997 yılında doçent oldu. 18 yaşında iken Adalet Partisi Gençlik Kollarında siyasete başladı. 18 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde DYP'den Van Milletvekili seçildi. 3 Temmuz 2001'de DYP'den istifa ederek AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı.

Milletvekili seçildiği ilk yıl 21. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Üyeliğine seçildi. TBMM'de Ak Parti Grubu oluştuktan sonra Grup Başkan Vekili oldu.

22. Dönem (14 Kasım 2002 seçimlerinde) ve 23. Dönem (22 Temmuz 2007 seçimlerinde) AKP Van, 24. Dönem 12 Haziran 2011 Seçimlerinde AKP Gaziantep milletvekillerindendir.

Abdullah Gül'ün Başbakan olduğu 58. Hükümetin kuruluşunda Kültür Bakanı olarak görev aldı. Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu 59 ve 60. AK Parti Hükümetlerinde ise, Millî Eğitim Bakanı olarak görev yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı görevinin ardından ise Başbakan Başdanışmanı olarak atanmıştır. Ak Parti MYK üyesi olan Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Sözcüsü'dür.

İleri düzeyde İngilizce bilen Hüseyin Çelik, Şahsenem Sema hanım ile evli ve Enis, Ali Ekrem ve Büşra Vuslat adlarında 3 çocuk babasıdır.

Fikri ve siyasi akımlar, Türk kültürü, Türk siyasi tarihi, Türk edebiyatı ve aktüel memleket meseleleri üzerinde yayımlanmış 15 adet kitabı vardır.

Hüseyin Çelik, 28 Ağustos 2019 tarihinde AK Parti'den istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Çelik kitapları

Tüm Hüseyin Çelik kitapları

Hüseyin Çelik için yapılan aramalar

Hüseyin Çelik, Hüseyin Çelik biyografi, Hüseyin Çelik hayatı, Hüseyin Çelik özgeçmişi, Hüseyin Çelik hakkında, Hüseyin Çelik doğum yeri, Hüseyin Çelik fotoğraf, Hüseyin Çelik video, Hüseyin Çelik resim, Hüseyin Çelik kimdir?, Hüseyin Çelik kaç yaşında?, Hüseyin Çelik nereli, Hüseyin Çelik memleketi