FB TW PIN NWS
BioRank 2486

Aylin Kotil

Doğum tarihi : ??.??.1970
Aylin Kotil kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Aylin Kotil doğum yeri : İstanbul

Aylin Kotil Biyografisi

Aylin Kotil, 1970 yılında İstanbul’un Cihangir semtinde Türk bir baba ve Alman bir anneden doğmuştur. Rize, Gündoğdu Veliköy nufusuna kayıtlıdır. CHP’li eski İstanbul belediye başkanlarından Aytekin Kotil’in yeğenidir.
İlkokulu Bakırköy Pilot Cengiz Topel İlkokulunda bitirdikten sonra orta ve liseyi Ataköy Lisesinde tamamladı.

Aylin Kotil'in babası Necdet Kotil Rizeli, annesi Christina ise Alman. Babası 1964'te Almanya'ya gitmiş, Ford fabrikasında çalışırken genel müdürün sekreteri Cristina'ya aşık olmuş. 1966'da evlenip, İstanbul'a gelmişler.

Aylin Kotil İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Yüksek lisansını ABD Strayer Üniversitesi'nde siyaset bilimi üzerine yaptı. Ayrıca Marmara Üniversitesi'nde iki yıl dinler tarihi, iki yıl da Osmanlı tarihi dersleri aldı. ABD'deki bir uzaktan eğitim kurumu olan Capella Üniversitesinde doktorasına devam etmiştir.

1996 yılında Ataköy'de kurduğu “Ataköy Eğitim Merkezi” adında bir çocuk yuvası işletiyor. Ayrıca Yuva açacak girişimcilere Teori ve pratik olmak üzere iki ana grupta dersler vererek onlara gerekli bilgileri uygulamalı öğretiyor. Diğeri Yeşilköy’de olmak üzere 2 anaokulu sahibidir.

Gülben Ergenin “Çocuklar Gülsün Diye” projesine destek vererek Erzurum’daki bir okulun içini yaptırdı. Her sene başka okullara yardım yapmaya da devam ediyor.

2005-2010 yılları arasında Aylin Kotil adı ile Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Aylin Kotil, Seçim barajının düşürülmesi için Üsküdar’dan Ankara’ya kadar yürüyeceğini açıklayarak, 08 Temmuz 2013 tarihinde Üsküdar Harem’den yanında kendisini araçla takip edecek 5 kişilik bir ekiple Ankara’ya doğru yola çıktı. 18 günlük yürüyüşünün ardından TBMM'de CHP ve BDP ile görüştü.

CHP Bakırköy İlçe Örgütü’ne üye olan Aylin Kotil 2014 yerel seçimlerinde CHP’den Sarıyer Belediye Başkan Adayı olmak istediğini 15 Temmuz 2013 söylemişti ancak Aylin Kotil, 27 Eylül 2013 tarihinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olduğunu açıkladı.

10 Şubat 2014 tarihinde CHP'de Parti Meclisi kararıyla 2014 yerel seçimleri için Beyoğlu Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1993 yılında Mustafa Sarıgül (d.1956) ile evlendi. 2008 yılında boşandı. Ömer (d.1993) adında bir erkek çocukları vardır.
2.evliliği : 18 Ekim 2012 tarihinde spor eğitmeni Çağlar Yıldırımer (d.1979) ile evlendi.

Aylin Kotil, 16 Mart 2016 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki yapısal sorunlardan dolayı istifa ettiğini açıkladı.

Yazdığı Kitabı :
Benim İçin Ateş Yakar mısın

Kaynak:Biyografi.info

Aylin Kotil hakkında haberler

  • Aylin Kotil CHP'den istifa etti 16 Mart 2016 Aylin Kotil CHP'den istifa etti

    Aylin Kotil CHP'den istifa etti. 2014 yerel seçimlerinde CHP Beyoğlu Belediye Başkan adayı olan Aylin Kotil CHP'd...

Tüm Aylin Kotil haberleri

Aylin Kotil için yapılan aramalar

Aylin Kotil, Aylin Kotil biyografi, Aylin Kotil hayatı, Aylin Kotil özgeçmişi, Aylin Kotil hakkında, Aylin Kotil doğum yeri, Aylin Kotil fotoğraf, Aylin Kotil video, Aylin Kotil resim, Aylin Kotil kimdir?, Aylin Kotil kaç yaşında?, Aylin Kotil nereli, Aylin Kotil memleketi