FB TW PIN NWS
BioRank 3489

Rahşan Ecevit

Doğum tarihi : 17.Aralık.1923 Ölüm tarihi : 17.Ocak.2020
Rahşan Ecevit kaç yaşında öldü : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Yazar, Politikacı
Rahşan Ecevit doğum yeri : Bursa
Ölüm yeri : Ankara

Rahşan Ecevit Biyografisi

Zekiye Rahşan Ecevit, 17 Aralık 1923 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Dedesi makinist Halil Efendi, Şebinkarahisar'dan İstanbul'a iş bulmak için gelerek yerleşmişlerdir.
Rahşan Ecevit’in Hilkat ve Asude adında 2 kız, Kudret adında 1 erkek kardeşi vardır. Ankara Lisesi’nde okuyup ve İstanbul Robert Koleji’nden mezun olmuştur.

Rahşan Ecevit, aynı zamanda Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanlarıdır. Hayatı boyunca Bülent Ecevit’in mücadelesine ortak olmuştur.

Kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP'nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıklamıştır.

Rahşan Ecevit’in Yazdığı “Pülümür'de Aşk” adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır.

Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

1946 yılında Robert Kolej’den sınıf arkadaşı olan Bülent Ecevit ile evlendi.

5 Mayıs 2015 tarihinde vücudundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara'da GATA'da tedavi altına alındı. 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekildi.

Rahşan Ecevit, 17 Ocak 2020 tarihinde 97 yaşında Ankara GATA'da ölmüştür.

Kitapları :
2002 - Pülümür'de Aşk


Kaynak:Biyografi.info

Rahşan Ecevit kitapları

  • Pülümür'de Aşk Pülümür'de Aşk

    Yarın tarihi : 2002-01-11


    Yayınevi : DOĞAN KİTAP


    Sinema-Tiyatro » Senaryo (yerli)

Tüm Rahşan Ecevit kitapları

Rahşan Ecevit için yapılan aramalar

Rahşan Ecevit, Rahşan Ecevit biyografi, Rahşan Ecevit hayatı, Rahşan Ecevit özgeçmişi, Rahşan Ecevit hakkında, Rahşan Ecevit doğum yeri, Rahşan Ecevit fotoğraf, Rahşan Ecevit video, Rahşan Ecevit resim, Rahşan Ecevit kimdir?, Rahşan Ecevit kaç yaşında?, Rahşan Ecevit nereli, Rahşan Ecevit memleketi