FB TW PIN NWS
BioRank 4657

Mike Nichols

Doğum tarihi : 06.Kasım.1931 Ölüm tarihi : 19.Kasım.2014
Mike Nichols kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Mike Nichols doğum yeri : Berlin, Almanya
Ölüm yeri : ABD.

Mike Nichols Biyografisi

Alman asıllı Amerikalı yönetmen, yazar ve prodüktör. Gerçek adı Michael Igor Peschkowsky’dir. Tiyatro temelli yönetmen sanat yaşamı boyunca çektiği filmlerde kadın erkek ilişkilerini çok iyi çözümlemiş, görsel dili en iyi şekilde kullanan rejisörlerden biri olmuştur. Who's Afraid of Virginia Woolf?, The Graduate, Working Girl, Postcards from the Edge ve Closer yönetmenin önemli filmlerindendir. Amerikan Film Enstitüsü AFI, Nichols’un Working Girl ve Silkwood filmlerini tüm zamanların en çok ilham veren yapımları arasında göstermiştir.
6 Kasım 1931’de Berlin, Almanya’da dünyaya geldi. Yahudi olan ailesiyle birlikte Nazi yönetiminden kaçmak için 1939’da Amerika’ya taşındı. 1944 yılında Amerikan vatandaşlığına kabul edilen Nichols, 50’li yıllarda University of Chicago’ya devam etti. 17 yaşındayken New York meydanında Howard Johnson'ın restaurantında çalıştı.

1953’te tanıştığı Elaine May’le birlikte doğaçlama komedi yapmaya başlayan Nichols, sonraları adı Second City olarak değişecek Chicago's Compass Players’la 1960’ta An Evening isimli oyunu Broadway’de sergiledi. Arthur Penn’in yönetmenliğini yaptığı oyunda Marty Rubenstein onlara piyanosuyla eşlik ediyordu.

Nichols, oyuncu olarak başladığı sanat kariyerine daha sonra yönetmenliğini yaptığı Barefoot in the Park (1963), Luv (1964), The Odd Couple (1965) ve Plaza Suite (1968) gibi başarılı komedi oyunlarıyla devam etti.

Nichols’un ilk sinema filmi 1966’da büyük övgüler alan Who's Afraid of Virginia Woolf? isimli yapım oldu. Elizabeth Taylor ve Richard Burton gibi iki usta oyuncuyla çalışma fırsatı bulan Nichols için bu önemli bir çıkıştı. Ardından 1967’de The Graduate geldi. Film Nichols’a en iyi yönetmen dalında oskar kazandırdı ve tüm Hollywood bu genç ve yetenekli rejisörden söz eder oldu. Teach Me! (1968), Catch-22 (1970), Carnal Knowledge (1971), The Day of the Dolphin (1973), The Fortune (1975), Gilda Live (1980), Silkwood (1983), Heartburn (1986), Biloxi Blues (1988) filmlerinden sonra Nichols’a en iyi yönetmen dalında oskar adaylığı getirecek olan Working Girl geldi.

1990 yapımı, Meryl Streep, Shirley MacLaine, Gene Hackman, Dennis Quaid ve Richard Dreyfuss’lu zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Postcards from the Edge iki dalda oskara aday olarak gösterildi.

1996’da muhafazakar Amerika, Nichols’un eşcinsel temalı filmi The Birdcage’le buluştu. Komedi türündeki filmin başrollerinde Robin Williams ve Gene Hackman oynuyordu.

John Travolta’nın Amerikan başkanı adayı oluşunu ve seçime kadar geçen süreçte dönen entrikaları mizahi bir şekilde işlediği ve yardımcı rollerde Emma Thompson ve Billy Bob Thornton’ın oynadığı Primary Colors’la Nichols, 2 dalda oskara aday olarak gösterildi.

What Planet Are You From? filminden sonra üst üste iki TV dizisi projesini hayata geçiren Nichols, Wit ve Angels in America’yla izlenme rekorları kırdı. Emmy ödüllü Wit’den sonra izleyiciyle buluşan Angels In America, 5 dalda Golden Globe ve 11 dalda Emmy ödülünü kucaklayarak rekor kırdı. Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson ve Mary-Louise Parker’ın başrollerini paylaştıkları dizi Amerikan TV tarihinin en iyi yapımlarından biri olarak görüldü.

2003’teki Kennedy Center Honors’ta James Brown, Carol Burnett, Loretta Lynn ve Itzhak Perlman’la birlikte onur ödülü aldı.

1967 yılında The Graduate filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü’nü kazanmıştır. Aynı film ile Altın Küre ve BAFTA’yı almış, 2004′de Angels in America ve ve 2001′de Wit dizileri ile Emmy ödülü kazanmıştır. Tiyatro ödülleri olarak bilinen Tony Awards / Tony Ödülleri ‘nde 8 ödül kazanmıştır. Bunun yanında An Evening With Mike Nichols And Elaine May albümü ile Grammy Ödülleri’nde En İyi Komedi Albümü ödülünü almıştır.

2004’te Patrick Marber’ın aynı adlı oyunundan beyazperdeye uyarlanan ve Jude Law, Natalie Portman, Clive Owen ve Julia Roberts’lı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken, kadın erkek ilişkilerini son derece keskin ve gerçekçi bir dille masaya yatırdığı Closer’la büyük övgü alan Nichols, Charlie Wilson's War’ın yönetmenliğini de yaptı.

Mike Nichols 1988 yılında George Morrison ve Paul Sills ile New York'da New Actors Workshop isimli oyunculuk okulunu kurmuştur. Viola Spolin, Konstantin Stanislavski ve Lee Strasberg'in oyunculuk metotlarını temel alan okul 2010 yılına kadar faaliyete devam etmiştir.

Mike Nichols sık sık Jack Nicholson, Meryl Streep, Emma Thompson, Al Pacino, Harrison Ford, Melanie Griffith, Sigourney Weaver, Gene Hackman ve Robin Williams ile çalıştı.

Annabel Davis-Goff, Margo Callas, Pat Scott’la olmak üzere daha önce 3 evlilik yapan Nichols halen 1988 yılından beri Diane Sawyer’la evlidir. 1964 doğumlu Daisy, 1974 doğumlu Max ve 1977 doğumlu Jenny olmak üzere üç çocuğu olan Nichols’un, Sawyer’ın önceki evliliğinden dünyaya gelen ve ESPN’de sunucu olan Rachel Nichols isimli bir kızı da vardır.

Mike Nichols, 19 Kasım 2014 tarihinde kalp krizinden 83 yaşında ölmüştür.

Onun son filmi, Tom Hanks ve Julia Roberts'ın oynadığı, 2007 yılı yapımı Charlie Wilson'ın Savaşı oldu.

Filmlerinden Bazıları :
1966 - Who's Afraid of Virginia Woolf? (yönetmen)
1967 - The Graduate (yönetmen)
1970 - Catch-22 ( yönetmen)
1971 - Carnal Knowledge (yönetmen , yapımcı)
1973 - The Day of the Dolphin (yönetmen)
1983 - Silkwood (yönetmen , yapımcı)
1986 - Heartburn (yönetmen , yapımcı)
1988 - Working Girl; Biloxi Blues (yönetmen)
1990 - Postcards from the Edge (yönetmen , yapımcı)
1991 - Regarding Henry (yönetmen , yapımcı)
1993 - The Remains of the Day (yapımcı)
1994 - Wolf (yönetmen)
1996 - The Birdcage (yönetmen , yapımcı)
1998 - Primary Colors (yönetmen , yapımcı)
2001 - Wit (senarist, yönetmen , yapımcı)
2003 - Angels in America (yönetmen , yapımcı)
2004 - Closer (yönetmen , yapımcı)
2007 - Charlie Wilson's War (yönetmen)


Kaynak:Biyografi.info

Mike Nichols filmleri

Tüm Mike Nichols filmleri

Mike Nichols için yapılan aramalar

Mike Nichols, Mike Nichols biyografi, Mike Nichols hayatı, Mike Nichols özgeçmişi, Mike Nichols hakkında, Mike Nichols doğum yeri, Mike Nichols fotoğraf, Mike Nichols video, Mike Nichols resim, Mike Nichols kimdir?, Mike Nichols kaç yaşında?, Mike Nichols nereli, Mike Nichols memleketi