FB TW PIN NWS
BioRank 3698

Itzhak Perlman

Doğum tarihi : 31.Ağustos.1945
Itzhak Perlman kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Müzisyen
Itzhak Perlman doğum yeri : Tel Aviv, Filistin (İsrail)

Itzhak Perlman Biyografisi

20. ve 21. yüzyılın en üstün kemancılarından biri olarak görülmektedir.

Itzhak Perlman, 31 Ağustos 1945 tarihinde Doğu Avrupa göçmeni Musevi bir ailenin çocuğu olarak Birleşik Krallık Filistin Mandası altında bulunan Tel Aviv'de doğdu. Çocukluk yıllarında radyodan dinlediği klasik müziklerle kemana olan ilgisi başladı. İlk eğitimini Shulamit Konservatuarı'nda ve Tel-Aviv Müzik Akademisi'nde Rivka Goldgart'tan aldı. Anne babasının da New York'a yerleşmelerinin ardından Juilliard Okulu'nda büyük keman eğitmeni Ivan Galamian ve onun asistanı Deraothy DeLay ile çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Itzhak Perlman dört yaşında çocuk felci geçirdi. Dört yaşındayken yakalandığı çocuk felci hastalığı yüzünden tekerlikli sandalyeye mahkûm olmasına rağmen kemanı bırakmaz ve çalışmalarına aralıksız devam eder. Zaman içinde iyileşerek koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrendi. Buna rağmen hareket edebilmek ve otururken keman çalmak için elektrikli amigo scooter kullanmaktadır.

Itzhak Perlman 1958 yılında 13 yaşında iken Amerika’da televizyonda Ed Sullivan Show’a çıkarak 'harika çocuk' unvanıyla bir gecede kendini tanıttı. 1964 yılında sahnelere çıkmaya başladı ve 1964 yılında Leventritt yarışmasını kazandıktan sonra konser turnelerine başladı.

1975 yılında Brooklyn College Müzik Konservatuarı’ndaki fakülte görevini kabul etti.

1987 yılında Varşova ve Budapeşte’deki konserleri için İsrail Filarmoni Orkestrasına katıldı. Daha sonra da İsrail Filarmoni Orkestrası ile birlikte 1990 yılının ilkbaharında Sovyetler Birliği’nin Moskova ve Leningrad şehirlerinde ve 1994 yılında ise Çin ve Hindistan’da turnelere gitti.

1990 yılının Aralık ayında Yo Yo Ma, Jessye Norman, Isaac Stern, ve Yuri Temirkanov gibi ünlü müzisyenleri içeren Leningrad’daki Peter İlyiç Çaykovski’nin 150. yaş günü kutlamasında bu müzisyenler ile birlikte performans sergiledi.

En çok klasik müzik performansları ve kayıtları ile bilinen Itzhak Perlman, ayrıca caz müzik de çalmaktadır. Jean Sibelius, Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini ve Antonio Vivaldi’nin keman yapıtlarını en iyi yorumlayan kemancıların başında gelir.

Filmler için müzikler de yapan Itzhak Perlman¸ yönetmenliğini Steven Spielberg’in 1993 yılında yaptığı ve Liam Neeson ile Ben Kingsley’in başrolde oynadığı “Schindler's List” (Schindler'in Listesi) adlı filminin müziklerinde kendini göstermiştir. Akademi Ödüllerinden ‘En İyi Film Müziği Ödülü’ alan bu filmin müziklerini besteci John Williams besteledi Itzhak Perlman yorumladı.

2005 yılında başrolde Ken Watanabe ve Zhang Ziyi’nin oynadığı “Bir Geyşanın Anıları” filminde de yine filmin müziklerini John Williams besteledi Itzhak Perlman yorumladı.

Itzhak Perlman kullandığı ve sahibi olduğu keman, 18. Yüzyılda en ünlü keman üreticisi Antonio Stradivari 1714 yılında yapmıştır. Bu keman “Soil Stradivarius” diye adlandırılmakta ve 20 milyon dolar değerindedir.

Itzhak Perlman, 7 Mayıs 2007 tarihinde Beyaz Saray'daki Kraliçe II. Elizabeth'in katıldığı devlet yemeğinde performans sergiledi. 20 Ocak 2009 tarihinde Barack Obama'nın göreve başlama merasiminde de sahne aldı.

Son yıllarda, orkestra yönetmeye başlayan Itzhak Perlman, Detroit Senfoni Orkestrası'nın başmisafir orkestra şefliği görevini de yürütüyor.

2002-2004 yılları arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası'nda müzik danışmanı olarak hizmet verdikten sonra, Kasım 2007'de Westchester Senfoni Orkestrası sanat yönetmenliğine ve baş orkestra şefliğine atandı. Bu orkestra ile 11 Ekim 2008 tarihinde, Ludwig van Beethoven'ın 5.Piyano Konçertosu'nun çalındığı, Leon Fleisher'ın da yer aldığı Beethoven programında ilk konserini verdi.

En İyi Oda Müziği ve En İyi Enstrümantal Solist Performansı gibi toplamda 5 ayrı dalda Grammy Ödülü'ne sahiptir.

Itzhak Perlman, 31 Aralık 1966 tarihinde evlendiği eşi Toby Friedlander ile beraber New York’ta yaşamaktadır. Noah, Navah, Leora, Rami ve Ariella adlarında 5 çocuğu vardır.

2013 yılında da İstanbul’a gelen Keman virtüözü Itzhak Perlman 29 Nisan 2014 tarihinde 20 milyon dolarlık kemanıyla Türkiye'ye gelerek Yapı Kredi ana sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi'nde konser verdi. 28 Mayıs 2015 tarihinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde konser verdi.

Başarıları – Ödülleri:

1964 - Leventritt Yarışması birincisi

Grammy Ödülleri
- En İyi Oda Müziği Performansı
- En İyi Enstrümental Solocu Performansı (orkestra ile)
- En İyi Enstrümental Solocu Performansı (orkestra olmadan)
- En İyi Klasik Albüm
- En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik

* Newsweek Magazine, Perlman’ı baş makalede yayınladı.
* ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından "Özgürlük Madalyası” (Medal of Liberty) ile ödüllendirildi.
* ABD Başkanı Bill Clinton tarafından "Sanatlar Ulusal Madalyası” (National Medal of Arts) ile ödüllendirildi.
* Kennedy Merkezi Ödülleri (2003) Fahri/Onursal derecelerde Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversiteleri tarafından ödüllendirildi.


Kaynak:Biyografi.info

Itzhak Perlman videoları

Tüm Itzhak Perlman videoları

Itzhak Perlman için yapılan aramalar

Itzhak Perlman, Itzhak Perlman biyografi, Itzhak Perlman hayatı, Itzhak Perlman özgeçmişi, Itzhak Perlman hakkında, Itzhak Perlman doğum yeri, Itzhak Perlman fotoğraf, Itzhak Perlman video, Itzhak Perlman resim, Itzhak Perlman kimdir?, Itzhak Perlman kaç yaşında?, Itzhak Perlman nereli, Itzhak Perlman memleketi