FB TW PIN NWS
BioRank 3407

Sigourney Weaver

Doğum tarihi : 08.Ekim.1949
Sigourney Weaver kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Sigourney Weaver doğum yeri : New York, A.B.D.

Sigourney Weaver Biyografisi

Alien serisinin bütün filmlerinde, Ellen Ripley karakterini canlandırarak bilim kurgu / korku sevenlerin kalbinde taht kuran Amerika’lı oyuncu ve seslendirme sanatçısı. Alien serisi haricinde Gorillas in the Mist (Sisteki Goriller), Copycat, Ghostbusters (Hayalet Avcıları), ve Avatar gibi ünlü filmlerde rol almış ve iki Altın Küre ödülü kazanmıştır.
Susan Alexandra Weaver, 8 Ekim 1949 tarihinde, Manhattan, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Annesi Elizabeth Inglis bir İngiliz aktrist, babası Sylvester Laflin Weaver ise NBC kanalının sunucularından birisiydi. Ailesinin T.V. ve sinema dünyasıyla bağlanıları sayesinde genç yaşta oyunculuğa başladı.

Sigourney Weaver ismini, ilk olarak 14 yaşında ufak bir rol aldığı The Great Gatsby’de kullanan Weaver, daha sonra bunu resmi adı olarak kullanmaya başladı. Ethel Walker ve The Chaplin School adlı okullarda okuduktan sonra Stanford Üniversitesi’ne kabul edilen Weaver, burada güzel sanatlar okudu.

1977 yılında, Woody Allen’ın ünlü eseri Annie Hall’da birkaç saniye süren kısa bir yardımcı rolde yer aldı; bu filmi 1978 tarihli Madman izledi. Kariyerine ufak yan rollerde başlamış olsa da, bu durum 1979 yılında, Alien adlı yapımda rol almasıyla değişti.

Ridley Scott’un yönettiği Alien’da, Ellen Ripley adındaki uzay gemisi güverte subayını başarı ile canlandıran Weaver, filmin beklenenin çok üstünde bir başarı göstermesi sayesinde bilim kurgu ve korku filmi severler arasında bir anda popüler oldu. Sigourney Weaver, serinin devam filmleri olan Aliens, Alien 3 ve Alien Resurrection’da da rol alan tek oyuncu oldu. Serinin ikinci filmi olan ve yönetmen koltuğunda James Cameron’un oturduğu Aliens, Weaver’a Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylık ve de Saturn Award’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü getirdi.

1986 yılında Dian Fossey karakteri ile başrolünde oynadığı, gerçek bir hikayeden uyarlanan Gorillas in the Mist (Sisteki Goriller) En İyi Kadın Oyuncu ve 1988 yılında, Katharine Parker rolüyle rol aldığı Working Girl, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu rollerinde Weaver’a Altın Küre kazandırdı.

Ghostbusters (Hayatlet Avcıları) serisinin ilk iki filminde Dana Barret adlı kriminal psikoloğu oynayan Weaver, bunun dışında 1995 yılında Copycat, 1999 yılında A Map Of the World ve 2006 yılında Snow Cake gibi pek çok yapımda yer aldı.

Sinema sektöründeki uzun süreli suskunluğunu 2009 yılında, daha önceden Aliens’da beraber çalıştığı yönetmen James Cameron’un Avatar filmi ile bozdu. Avatar, 500 milyon dolar gibi dev bir bütçeyle çekildi ve de 3d teknolojisinin temelini değiştiren yapım olarak sinema tarihinin dönüm noktalarından birisi oldu. Filmde ekolojist Grace Augustine rolünü oynayan Weaver, eleştirmenlerden tam not aldı.

Sinema oyunculuğunun yanı sıra başarılı bir seslendirme sanatçısı da olan Sigourney Weaver, Planet Earth, WALL-E, The Tale of Desperaux ve de Futurama gibi pek çok başarılı animasyon ve çizgi diziye sesiyle katkıda bulundu.

1984 yılından beri yapımcı Jim Simpson ile evli olan Weaver, bu evlilikten Charotte Simpson adlı bir kız çocuğa sahip. Sisteki Goriller filminde rol aldıktan sonra The Dian Fossey Gorilla Fund adlı goril araştırmaları vakfına üye olan sanatçı, kendisini bir çevreci olarak tanımlıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Sigourney Weaver filmleri

Tüm Sigourney Weaver filmleri

Sigourney Weaver için yapılan aramalar

Sigourney Weaver, Sigourney Weaver biyografi, Sigourney Weaver hayatı, Sigourney Weaver özgeçmişi, Sigourney Weaver hakkında, Sigourney Weaver doğum yeri, Sigourney Weaver fotoğraf, Sigourney Weaver video, Sigourney Weaver resim, Sigourney Weaver kimdir?, Sigourney Weaver kaç yaşında?, Sigourney Weaver nereli, Sigourney Weaver memleketi