FB TW PIN NWS
BioRank 4447

Michel Gondry

Doğum tarihi : 08.Mayıs.1963
Michel Gondry kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Yönetmen
Michel Gondry doğum yeri : Versailles, Fransa

Michel Gondry Biyografisi

Fransız yönetmen. Avrupa sinemasının en başarılı isimlerinden biri olan Gondry, görüntü dilini en iyi biçimde kullanan yönetmenlerden biri olmuş, kliplerinde ve filmlerinde kullandığı görsel efektler çığır açmış, özellikle daha sonra The Matrix’te de kullanılan "Bullet Time” teknolojisinin öncüsü olmuştur. Human Nature, Eternal Sunshine of the Spotless Mind ve The Science of Sleep’i çeken yönetmen senarist Charlie Kaufman’la çalışmıştır.
8 Mayıs 1963’te, müzisyen bir anne ve ressam bir babanın oğlu olarak Versailles, Fransa’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarında ressam ya da mimar olmanın hayalini kuran Gondry, güzel sanatlar akademisinde grafik üzerine eğitim gördü. Okul yıllarında müziğe duyduğu büyük ilgi yüzünden Oui Oui isimli müzik grubunu kurdu. Oui Oui’nin bateristi olan Gondry, grubun video kliplerini de çekiyordu. Böylece ilk yönetmenlik tecrübelerini kazanmaya başlayan Gondry’nin çektiği video klipler İzlandalı şarkıcı Björk’ün de dikkatini çekti. Gondry’e Human Behaviour isimli şarkısının videosunu çekmesi için teklif götüren Björk, olumlu yanıt aldı ve Gondry şarkıcının toplam 6 klibinin yönetmenliğini yaptı. Bu ortaklık Gondry’nin film kariyeri için oldukça önemli açılımlar getirecekti.

Björk dışında Daft Punk, Radiohead, The White Stripes, The Chemical Brothers, The Vines ve Beck gibi müzisyen ve gruplarla da çalışan Gondry, birçok reklam filmini de yönetti. Gondry, Rolling Stones’un Like a Rolling Stone isimli videosunda ve 1998 tarihli Smirnoff votka reklamında da kullandığı ve sonraları The Matrix filminde de kullanılacak olan “Bullet Time” isimli teknolojinin öncüsü oldu. Gondry ayrıca Gap, Air France, Nike, Coca Cola, Adidas, Polaroid ve Levi’s’in de aralarında olduğu birçok markanın reklam kampanyalarında yönetmen olarak çalıştı. Gondry’nin erkek kardeşi Olivier 'Twist' Gondry de reklam ve klip yönetmeni olarak ün yapmış; The Stills, The White Stripes ve Hot Hot gibi gruplarla çalışmıştı.

Michel Gondry yönetmenliğe klip çekerek başlamış diğer yönetmenler Spike Jonze, David Fincher ve Marcus Nispel’le birlikte anılıyordu. Bu yüzden Hollywood'un Michel Gondry’yle ilgilenmesi uzun sürmedi. 2001’de ilk uzun metrajlı sinema filmi Human Nature için kamera arkasına geçen yönetmen, usta senarist Charlie Kaufman’ın senaryosunu beyazperdeye aktarıyordu ve Gondry-Kaufman ortaklığı daha sonraki projelerde de devam edecekti. Human Nature olumlu eleştiriler alsa da Gondry’nin sinema kariyeri için çok parlak bir çıkış olmadı.

2003’te başrolde Jim Carrey’in oynadığı Pecan Pie isimli kısa filmi çeken yönetmen, aynı yıl çocukluğun ve hatıraların insan hayatındaki önemi ve hayal gücüne etkisini konu aldığı belgesel yapım I've Been Twelve Forever için kamera arkasındaydı.

2004 Gondry için oldukça önemli olacaktı. Zira yönetmen filmografisinde çok önemli bir yere sahip olacak olan, Charlie Kaufman’la ikinci kez birlikte çalıştıkları yapım Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ın hem yönetmenliğini yaptı hem de Kaufman ve Pierre Bismuth’la birlikte senaryosunu yazdı. Film Gondry’nin tüm dünyada tanınmasını sağladı ve ona ikinci filmiyle kült bir yönetmen olma saygınlığını kazandırdı.

2006’da yine fantastik ve büyüleyici bir görüntü diliyle kurguladığı ve gerçekle rüyayı ayırt edemeyen Stéphane Miroux’un hikayesini anlattığı The Science of Sleep’i çekti. Başrollerini sinema izleyicisinin Alejandro González Iñárritu’nun ilk filmi Amores Perros’tan hatırlayacağı Gael García Bernal’in yanı sıra Charlotte Gainsbourg’un da paylaştığı film, Gondry’ye çeşitli festivallerden toplam 4 ödül kazandırdı.

Aynı yıl müzikal belgesel türündeki Dave Chappelle's Block Party’nin de yönetmenliğini yapan Gondry, 2005 ve 2006 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology’de de çalıştı.

Michel Gondry’den

Yönetmeye başlamadan önce gösterişli reklamlardan ve videolardan hep nefret ettim, tipik olanı takip etmedim ve insanlara modaya uymalarını önermedim. Her zaman insanların benim işlerimi izlediklerinde kendilerini iyi hissetmelerini hedefledim.


Kaynak:Biyografi.info

Michel Gondry filmleri

Tüm Michel Gondry filmleri

Michel Gondry için yapılan aramalar

Michel Gondry, Michel Gondry biyografi, Michel Gondry hayatı, Michel Gondry özgeçmişi, Michel Gondry hakkında, Michel Gondry doğum yeri, Michel Gondry fotoğraf, Michel Gondry video, Michel Gondry resim, Michel Gondry kimdir?, Michel Gondry kaç yaşında?, Michel Gondry nereli, Michel Gondry memleketi