FB TW PIN NWS
BioRank 5978

Elijah Wood

Doğum tarihi : 28.Ocak.1981
Elijah Wood kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Elijah Wood doğum yeri : Iowa, A.B.D.

Elijah Wood Biyografisi

Peter Jackson’un yönettiği ve J. R. R. Tolkien’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlanan Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filminde de Frodo Baggins adlı ana karakteri canlandıran Amerika’lı sinema oyuncusu. Bobby, Sin City, Day Zero gibi pek çok önemli Holywood filminde rol almış olan Elijah, aynı zamanda seslendirme sanatçısı olarak çalışmaktadır.
Elijah Jordan Wood, 28 Ocak 1981 tarihinde, Cedar Rapids, Iowa, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Şarküteri dükkanı işleten Debra ve Warren W. Wood çiftinin ikinci çocuğu olan Wood, henüz on yaşındayken çocuk model olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda piyanı dersleri de alan genç oyuncu, henüz ilkokula giderken Oz Büyücüsü’nün sergilendiği bir müzikalde rol almıştı.

Yerel tiyatrolarda çalışan ve reklamlarda rol alan Wood, kariyerinin asıl yükselişini, 1988 yılında, ailesi ile beraber Los Angeles’a taşınması sayesinde gerçekleştirdi. Ünlü bilim kurgu serisi Geleceğe Dönüş’ün II. filminde rol alan genç oyuncu, bu filmde canlandırdığı kısa rolün ardından Baltimore Üçlemesi’nin üçüncü filmi olan Avalon’un kadrosuna katılma şansı yakaladı.

1991 yılında, Paradise adlı sinema filmi ile ilk defa başrol oynama şansını yakalayan Wood, 1992 yılında Radio Flayer, 1993 yılında The Good Son ve 1994’de ise Kevin Costner ile beraber başrollerini paylaştığı ve Young Star Award ödüllerinde kendisine adaylık getiren film olan The War’da rol aldı.

1993-1998 yılları arasında aralarında Black and White, Flipper, Deep İmpact gibi yapımların da yer aldığı bir dizi sinema ve T.V. yapımında yer alan Wood, 1999-2003 yılları arasında, kariyerinin en önemli yapımları olan Yüzüklerin Efendisi filmlerinde rol aldı.

Peter Jackson’un yönettiği ve J. R. R. Tolkien’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlanan Yüzüklerin Efendisi serisinin üç filminde de Frodo Baggins adlı ana karakteri canlandıran Wood, bu filmlerde Liv Tyler, Orlando Bloom, Ian McKellen ve Christopher Lee gibi Holywood sinemasının başarılı oyuncularıyla beraber rol aldı. Serinin ilk filmi olan The Fellowship of the Ring 2001 yılında, serinin ikinci filmi The Two Towers 2002 yılında ve serinin finali olan The Return of the King 2003 yılında vizyona girdi. Genç oyuncunun performansı eleştirmenlerden ve sinema seyircilerinden tam not alırken, yönetmen Peter Jackson tarafından da övgüyle bahsedildi ve Jackson, Wood’a filmde kullanılan orjinal Sting adlı kılıcı ve Güç Yüzüğü’nü hediye etti.

Yüzüklerin Efendisi’nin ardından, 2004 yılında, ünlü komedyen Jim Carrey ile beraber psikolojik drama tarzındaki Eternal Sunshine of the Spotless Mind adlı filmde oynayan Wood, 2005 yılında ise, Frank Miller’ın aynı adı taşıyan grafik romanından uyarlanan ve Mickey Rourke ile beraber başrollerini paylaştığı Sin City’de rol aldı. Sin City’nin ardından rol aldığı Day Zero, Passenger gibi yapımlar yüksek gişe başarısı kazanamamış olsalar da, 2006 yılında seslendirme kadrosunda bulunduğu ve 2011 yılında çekilecek olan devam filminde de rol alacağı animasyon şaheseri Happy Feet’deki başarılı seslendirmesi sayesinde pek çok video oyunundan teklif aldı ve kariyerinde ayrı bir sayfa açmayı başardı.

Özel hayatını medyadan gizleyen Wood’un, beraber defalarca magazin muhabirlerine yakalandığı Gogol Bordello grubunun davulcusu ve dansçı Pamela Jintana ile beraber olduğu öne sürülmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Elijah Wood filmleri

Tüm Elijah Wood filmleri

Elijah Wood için yapılan aramalar

Elijah Wood, Elijah Wood biyografi, Elijah Wood hayatı, Elijah Wood özgeçmişi, Elijah Wood hakkında, Elijah Wood doğum yeri, Elijah Wood fotoğraf, Elijah Wood video, Elijah Wood resim, Elijah Wood kimdir?, Elijah Wood kaç yaşında?, Elijah Wood nereli, Elijah Wood memleketi