FB TW PIN NWS
BioRank 2654

Jim Carrey

Doğum tarihi : 17.Ocak.1962
Jim Carrey kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Jim Carrey doğum yeri : Newmarket, Ontario, Kanada

Jim Carrey Biyografisi

Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu. Hem komedi hem de drama filmlerindeki rolleri büyük bir başarıyla canlandıran, vücut dilini kullanışındaki ustalık ve yüzüne sayısız farklı ifade vermesindeki büyük yetenekle fiziksel komedi türünde, tüm zamanların en başarılı oyuncularından biri olmuştur. Ünlü oyuncu Will Ferrell'a göre yaşayan en iyi komedyendir. The Mask, Liar Liar, Me Myself and Irene, The Truman Show, Bruce Almighty ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind önemli filmlerinden bazılarıdır.


17 Ocak 1962'de Kanada'da dünyaya geldi. Asıl adı James Eugene "Jim" Carrey'di. Muhasebeci ve jazz saksafonu çalan babası Percy Carrey ve annesi Kathleen Carrey'in dört çocuğunun en küçüğüydü. Çocukken dışa dönük karakteriyle dikkat çekiyordu ve onu izleyecek herhangi birini bulduğunda show yapmaktan kaçınmıyordu.

Henüz 10 yaşındayken, "The Carol Burnett Show"'da çalışmak için Carol Burnett'e CV hazırlayıp gönderdi. Kolejdeyken, öğretmenleri ona, okulda bulunduğu süre boyunca uslu durması koşuluyla, her gün sonunda birkaç dakikalığına stand up Show yapması için izin verdiler.

Carrey'i ergenlik döneminde zorlu günler bekliyordu. Zira babası işini kaybettiğinde 13 yaşındaydı ve yaşadıkları rahat banliyöden ayrılmak zorunda kaldılar. Anne babası, Titan Wheels adlı fabrikada iş buldular. Ancak ailenin maddi açıdan çektiği sıkıntı sona ermeyince Jim Carrey de onlara yardım etmek için fabrikaya girdi. Okuldan sonra 8 saatlik ağır vardiya düzeniyle çalışan Carrey, oldukça yoruluyordu. İyi bir öğrenci olmasına rağmen, derslerine çok az zaman ayırabiliyordu ve bu Carrey'in eğitim hayatıyla ilgili ödediği bedel oldu. Bu dönemde aile bir Volkswagen camper'de ya da kurdukları çadırda yaşıyordu. Babası için, bir gün nakit olarak kavuşmayı hayal ettiği 20 milyon dolarlık bir çek yazdı. Ancak bundan birkaç sene sonra babasını kaybetti ve yazdığı çeki cenazesinde onun cebine yerleştirdi.

1979 yılında, 17 yaşına geldiğinde, okuldaki eğitimini yarıda bırakıp ve Los Angeles'a taşındı. The Comedy Store'da çalışmaya başladığında emektar komedyen Rodney Dangerfield, Carrey'den çok etkilendi ve sezon boyunca beraber çalışmak istediği için onunla bir kontrat imzaladı. Tüm ilgisini film endüstrisine yönelten Jim Carrey, 1980-1981 sezonu için yeni oyuncular arayan NBC'deki Saturday Night Live Show'da çalışmaya başladı. TV'deki ilk önemli rolü 1982'de, yine bir NBC yapımı olan "The Duck Factory" de oldu. 13 bölüm süren bu dizide başarıyla Skip Tarkenton karakterini canlandıran Carrey, 1984'de bir çocuk programı için teklif aldı.

Carrey, Ekim 2004 yılında ABD vatandaşlığını almıştır ve hem Amerika Birleşik Devletleri hem de memleketi Kanada'nın vatandaşı olduğundan çifte vatandaştır.

Oyuncu, film ve dizilerde ufak karakter rollerini canlandırmaya devam ediyordu, ancak kariyerindeki ilk önemli rolü 1985 yapımı Once Bitten filmiyle olacaktı. Arkadaşı ve meslektaşı Damon Wayans'la birlikte Earth Girls are Easy dizisinde 2 uzaylıyı canlandırdılar. Beyaz perdedeki sıra dışı rolleri ustalıkla canlandıran oyuncu çok geçmeden Hollywood'un ilgisini çekmeye başlayacaktı.

1986 yılındaki Peggy Sue Got Married ve 1988'deki The Dead Pool filmlerinden 6 yıl sonra ona ilk box-office deneyimini yaşatan filmi geldi: Ace Ventura: Pet Detective. O dönemde Fox TV2de yayınlanan ve 4 yıl süren Living Colors isimli dizisi henüz sona ermişti. Ace Ventura: Pet Detective, acımasızca eleştirilip, en kötü yeni aktör dalında Carrey'e Golden Raspberry Award adaylığı kazandırsa da iyi gişe yaptı.

Jim Carrey'i dünya çapında şöhrete kavuşturan ve onun Altın Küre Ödülü'ne aday gösterilmesini sağlayan film "The Mask" (Maske) oldu. The Mask'ı, iflah olmaz bir sakarı canlandırdığı ve filmdeki rolü için dişini de kırdırttığı Dumb&Dumber takip etti. Oyunculuğuyla, MTV tarafından en iyi komedi performansı ödülüne layık görüldü.

Ace Ventura: When Nature Calls, The Cable Guy ve Liar Liar gibi komedi filmlerinde oynadıktan sonra, 1998'de, Jim Carrey filmografisinde farklı bir yerde duracak olan The Truman Show'da başroldeydi. İlk defa bir drama filminde rol alan aktör, bu sınavdan alnının akıyla çıktı ve filmdeki rolüyle en iyi erkek oyunca dalında altın küre ödülünü aldı. Film ayrıca 3 dalda oskara aday gösterildi.

Oyunculuk kariyerinde emin adımlarla ilerleyen Carrey, 1999'da ünlü komedyen Andy Kaufman'ı canlandırdığı filmi Man On The Moon'la eleştirmenlerden tam not aldı. 2000 ylında çevirdiği Me, Myself & Irene'in çekimlerinde tanışıp aşık olduğu Renée Zellweger'la nişanlandı ancak çift aynı yılın sonunda ilişki evlilik yolunda giderken ayrılma kararı aldı.

Ardından, How the Grinch Stole Christmas (2000), The Majestic (2001) ve Pecan Pie (2003) filmlerinde oynadı. Yönetmenliğini Tom Shadyac'ın yaptığı, başrollerini Morgan Freeman ve Jennifer Aniston ile paylaştığı gişe başarısı büyük filmi Bruce Almighty'deki rolüyle çok sayıda ödülün sahibi oldu.

2004'te en iyi senaryo dalında oskar ve uluslararası festivallerde toplam 34 ödül kazanan, başrollerde Kate Winslet'la beraber oynadığı yine bir başka dram filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind'ı çevirdi. Joel Barish rolüyle beyazperdenin unutulmaz karakterleri arasına giren Carrey, aynı yıl Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events'ta da rol aldı. 2005 yapımı Fun with Dick and Jane'den sonra, yapımı tamamlanmış ancak çıkış tarihi 2007 olarak açıklanmış The Number 23'i çevirdi.

Özel hayatı oldukça fırtınalı geçmiş olan aktör, tek çocuğu Jane Erin Carrey'in annesi Melissa Womer'dan boşandıktan sonra Lauren Holly ile evlenmiş ancak ikinci evliliğinde de mutlu olamamıştır.

2005'ten 2010' yılına dek model Jenny McCarthy ile beraberlik yaşadı.

Death metal dinleyen Carrey'nin alternatif rock türünde en sevdiği grup Radiohead'dir. Carrey güreş merakıyla da tanınmaktadır.

Evlilikleri:
1.eşi: Melissa Womer ( 28 Mart 1987-1995),Jane Erin Carrey (d.6 Eylül 1987) adlı kızı oldu.
2.eşi: Lauren Holly (23 Eylül 1996-1997),

Filmleri ve Dizileri :
2020 - Kirpi Sonic (Dr.Robotnik) (Sinema Filmi)
2016 - True Crimes (Jack) (Sinema Filmi)
2016 - The Bad Batch (Peter) (Sinema Filmi)
2014 - Dumb and Dumber To (Lloyd Christmas) (Sinema Filmi)
2013 - The Incredible Burt Wonderstone (Steve Gray) (Sinema Filmi)
2013 - Kick-Ass 2 (Albay Stars and Stripes) (Sinema Filmi)
2013 - Anchorman 2: The Legend Continues (Scott Reils CBC News anchor) (Sinema Filmi)
2011 - Mr. Popper's Penguins (Tom Popper) (Sinema Filmi)
2009 - I Love You Phillip Morris (Steven Jay Russell) (Sinema Filmi)
2009 - A Christmas Carol (Ebenezer Scrooge) (Sinema Filmi)
2008 - Yes Man (Carl Allen) (Sinema Filmi)
2008 - Horton Hears a Who! (Horton) (Sinema Filmi)
2007 - The Number 23 (Walter Sparrow / Fingerling) (Sinema Filmi)
2005 - Fun with Dick and Jane (Richard 'Dick' Harper) (Sinema Filmi)
2004 - Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (Count Olaf) (Sinema Filmi)
2004 - Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Joel Barish) (Sinema Filmi)
2003 - Pecan Pie (The Driver) (Sinema Filmi)
2003 - Bruce Almighty (Bruce Nolan) (Sinema Filmi)
2001 - The Majestic (Peter Appleton) (Sinema Filmi)
2000 - Me, Myself & Irene (Charlie Baileygates/Hank Evans) (Sinema Filmi)
2000 - Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas (The Grinch) (Sinema Filmi)
1999 - Man on the Moon (Andy Kaufman/Tony Clifton) (Sinema Filmi)
1998 - The Truman Show (Truman Burbank) (Sinema Filmi)
1998 - Simon Birch (Adult Joe Wenteworth) (Sinema Filmi)
1997 - Liar Liar (Fletcher Reede) (Sinema Filmi)
1996 - The Cable Guy (Ernie "Chip" Douglas) (Sinema Filmi)
1995 - Batman Forever (Dr. Edward Nygma/Riddler) (Sinema Filmi)
1995 - Ace Ventura: When Nature Calls (Ace Ventura) (Sinema Filmi)
1994 - The Mask (Stanley Ipkiss/The Mask) (Sinema Filmi)
1994 - Dumb and Dumber (Lloyd Christmas) (Sinema Filmi)
1994 - Ace Ventura: Pet Detective (Ace Ventura) (Sinema Filmi)
1992 - The Itsy Bitsy Spider (The Exterminator (voice)) (Sinema Filmi)
1991 - High Strung (Death) (Sinema Filmi)
1989 - Pink Cadillac (Lounge Entertainer) (Sinema Filmi)
1989 - Earth Girls Are Easy (Wiploc) (Sinema Filmi)
1988 - The Dead Pool (Johnny Squares) (Sinema Filmi)
1986 - Peggy Sue Got Married (Walter Getz) (Sinema Filmi)
1985 - Once Bitten (Mark Kendall) (Sinema Filmi)
1984 - Finders Keepers (Lane Bidlekoff) (Sinema Filmi)
1983 - The Sex and Violence Family Hour (Various) (Sinema Filmi)
1983 - Copper Mountain (Bobby Todd) (Sinema Filmi)
1983 - All in Good Taste (Ralph Parker) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Jim Carrey filmleri

Tüm Jim Carrey filmleri

Jim Carrey için yapılan aramalar

Jim Carrey, Jim Carrey biyografi, Jim Carrey hayatı, Jim Carrey özgeçmişi, Jim Carrey hakkında, Jim Carrey doğum yeri, Jim Carrey fotoğraf, Jim Carrey video, Jim Carrey resim, Jim Carrey kimdir?, Jim Carrey kaç yaşında?, Jim Carrey nereli, Jim Carrey memleketi