FB TW PIN NWS
BioRank 2832

Björk

Doğum tarihi : 21.Kasım.1965
Björk kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Björk doğum yeri : Reykjavik, İzlanda

Björk Biyografisi

İzlandalı müzisyen, şarkıcı, sinema oyuncusu. Gerçek adı Björk Guðmundsdóttir’dir. VH1 tarafından Rock’n Roll tarihinin en önemli 36. kişisi olarak değerlendirilmiş, 12 kez Grammy’ye ve oskara aday gösterilmiş, Lars Von Trier’ın Dancer In The Dark filminde gösterdiği performansla Cannes’da en iyi kadın oyuncu dalında verilen ödülün sahibi olmuştur. Albümleri tüm dünyada 15 milyon satmış olan şarkıcı pop, alternative rock, jazz, electronica, folk ve klasik müziği birlikte kullandığı eserleriyle müzik endüstrisinin en farklı isimlerinden biri olmuştur.
21 Kasım 1965’te Reykjavik, İzlanda’da dünyaya geldi. Henüz 11 yaşındayken piyano çalmaya başlayan Björk’un öğretmenleri, seslendirdiği Tina Charles şarkısı I Love to Love’u İzlanda’nın tek radyo istasyonuna gönderdiler. Sesi binlerce radyo dinleyicisiyle buluştuktan sonra Björk, bir plak firmasından albüm yapmak üzere teklif aldı. İlk gençlik yıllarında punk-rock’la ilgilenen şarkıcı, kızlardan oluşan Spit and Snot adında bir grup kurmuştu. 1980 yılında okuldaki müzik eğitimini tamamlayıp mezun olduktan sonra, basçısı Jakob Magnússon’la birlikte Tappi Tíkarrass isimli grubu kuran şarkıcı, Bítið Fast í Vítið isimli single’ı ve 1983’te Miranda isimli albümü yayınladı.

Daha sonra Einar Örn Benediktsson, Einar Melax, Guðlaugur Óttarsson, Sigtryggur Baldursson ve Birgir Mogensen gibi müzisyenlerle biraraya gelerek daha profesyonel bir grup olan gothic rock temalı KUKL’da vokal yapmaya başlayan Björk, grubuyla iki albüm yayınladı. KUKL daha sonra isim değiştirerek The Sugarcubes oldu.

The Sugarcubes, ilk albümleri için Derek Birkett'in evinde kurduğu "One Little Indian" isimli plak şirketiyle anlaştı. Bu ilk çalışma, büyük ilgi gördü ve diğer plak firmalarından teklifler almaya başladılar ancak yaratıcılıklarının engelleneceğini düşündükleri için One Little Indian’da kalmayı tercih ettiler. One Little Indian daha sonra da Björk’un ilk ve son plak şirketi olarak kalacaktı. Grupta çalan Þór Eldon’la aşk yaşayan Björk’un bu birliktelikten 8 Haziran 1986’da Sindri Eldon Þórsson isimli bir erkek çocuğu oldu. 1990 yılında The Juniper Tree isimli filmde aldığı rolle ilk oyunculuk tecrübesini kazanan Björk, kendini aktris olarak ifade etmekte de başarılı olacağının sinyallerini verdi.

The Sugarcubes 1992 yılında bölündü ve Björk kariyerine solo albümlerle devam etme kararı aldı. Londra’ya taşınan ve Massive Attack’ın prodüktörü olan Nellee Hooper’la çalışmaya başlayan Björk, ilk albümü Debut’u 1993’te yayınladı. Albümden çıkan ve klip yönetmenliğini Michel Gondry’nin yaptığı Human Behaviour isimli single tüm dünyada büyük ilgi gördü. NME tarafından yılın albümü seçilen Debut, Björk’e en iyi video klip ödüllerini de kazandırdı. Albüm 7 hit birden verdi müzik endüstrisine ve Björk, İzlanda’nın tüm dünyadaki gururu oluvermişti.

Debut’usırayla "Post", "Telegram", "Homogenic", "Selmasongs", "Vespertine", "Medulla", "Drawing Restraint 9" albümleri takip etti ve Björk alternatif müziğin efsanelerinden biri oldu. Albümleri yok satıyor, konserleri olay yaratıyor, gazeteler onu benzersiz ses rengi ve giyim tarzıyla 21. yüzyılın ikonlarından biri olarak gösteriyordu.

1996 yılında Björk’un akıl sağlığı bozuk bir hayranı onu asit bombasıyla öldürmek istediğini ve bombayı nasıl hazırladığını anlattığı bir film çekti. 21 yaşında ve adı Ricardo Lopez olan kişi, yapılan ihbar sonucu kamera karşısında ölü olarak bulundu. İntihar eden Lopez, kasette bombayı Björk’un Londra’daki evine gönderdiğini anlatıyordu. Paket polisler tarafından Björk’ün evine ulaşmadan bulundu. Bunun üzerine Björk yaşadığı evden taşındı.

1999’da Lars Von Trier’ın Dancer In the Dark filminde canlandırdığı Selma Jezkova karakteriyle sinema eleştirmenlerinden tam puan alan Björk, bu filmdeki rolüyle Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü, akademide de oskar adaylığını kazanıp, oyunculukta da gelebileceği noktanın altını çizmiş oldu. Radiohead grubundan Thom Yorke’la filmin müzikleri için yaptığı düet I've Seen it All, 2001’de akademi tarafından en iyi şarkı ödülüne aday olarak gösterildi. Daha sonra Björk sinema ve müziği birlikte yürütemediğini açıklayıp müzik çalışmaları üzerine yoğunlaştı. Yönetmen Michel Gondry, The Science Of Sleep filmi için kendisine teklif götürse de Björk açıkladığı sebepten ötürü filmde oynamayı reddetti.

3 Ekim 2002’de Björk’un Matthew Barney’le olan birlikteliğinden Ísadóra Bjarkardóttir Barney ismindeki kız çocuğu dünyaya geldi.

Sanatçı çıkış tarihi 7 Mayıs 2007 olan altıncı stüdyo albümü Volta için Timbaland, Antony Hegarty ve Sjón gibi müzisyen ve prodüktörlerle çalıştı.

Albümleri :
1993 - Debut
1995 - Post
1997 - Homogenic
2001 - Vespertine
2004 - Medúlla
2007 - Volta
2011 - Biophilia
2015 - Vulnicura

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 - Björk: Biophilia Live (Kendisi) (Sinema Filmi)
2006 - Glastonbury (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 - Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi)
2000 - Karanlıkta Dans (Selma) (Sinema Filmi)
1994 - Hazır Giyim (Sinema Filmi)

Müzik :
2005 - Çizgiyi Çekmek 9 (Sinema Filmi)
2000 - Karanlıkta Dans (Sinema Filmi)
1999 – John Malkovich Olmak (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Björk filmleri

Tüm Björk filmleri

Björk için yapılan aramalar

Björk, Björk biyografi, Björk hayatı, Björk özgeçmişi, Björk hakkında, Björk doğum yeri, Björk fotoğraf, Björk video, Björk resim, Björk kimdir?, Björk kaç yaşında?, Björk nereli, Björk memleketi