FB TW PIN NWS
BioRank 7718

James Mattis

Doğum tarihi : 08.Eylül.1950
James Mattis kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Asker, Siyasetçi
James Mattis doğum yeri : Pullman, Washington, ABD

James Mattis Biyografisi

2017 yılından itibaren ABD Savunma Bakanıdır.

James Mattis, 8 Eylül 1950 tarihinde Pullman, Washington, ABD’de Lucille (Proulx) Mattis ve John West Mattis çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı James Norman Mattis’dir. Richland, Washington'da büyüdü. Richland High School lisesinden 1968 yılında mezun olduktan sonra 1971 yılında Central Washington Üniversitesi'nden tarih bölümünden mezun oldu. 1994 yılında National War College'de uluslararası güvenlik konusunda eğitim aldı.

1969 yılında Deniz Kuvvetleri Yedek Subaylığı'na başvurdu. 1 Ocak 1972 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Yedek Subaylar Eğitim Kolordusu'nda görevlendirildi. Görevi sırasında bir zamanlar binlerce kitap bulunan kişisel bir kütüphanesi sebebiyle, üst rütbeliler tarafından bir entelektüel olarak görüldü. Teğmen rütbesinde 3. Deniz Piyade Tümeni'nde bir tüfek ve silah müfreze komutanı olarak görev yaptı. Yüzbaşı rütbesinde Deniz Harp Okulu Hazırlık Okulu Tabur Görevlisi olarak bulundu. 1. Deniz Piyade Alayı'ndaki Tüfek ve Silah müfrezelerine, daha sonra Binbaşı rütbesinde Portland, Oregon'daki Askere Alım Merkezi'ne komuta etti.

Yarbay rütbesine terfi ettikten sonra Körfez Savaşı sırasında Ripper Görev Gücü'nün saldırı taburlarından biri olan 7. Tabur Komutanlığı'na atandı.

Albay rütbesine terfi etti ve 7. Deniz Alayı'na komuta etti. Tuğgeneral rütbesine terfi ettikten sonra 1. Deniz Piyade Seferi Tugayı komutanı olarak görevlendirildi. Afganistan Savaşı sırasında 58. Görev Kuvveti komutanı olarak ülkenin güneyindeki operasyonlarda liderlik etti. Bir savaşta Deniz Görev Gücü'ne komuta eden ilk Deniz Piyade Subayı oldu.

Bir Tuğgeneral olarak Afganistan'da görev yaparken, emrindeki subaylar tarafından "gerçek liderlik" gösteren bir subay olarak biliniyordu.

Irak Savaşı sırasında Tümgeneral rütbesindeyken 1. Deniz Piyade Tümeni, 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri Merkez Komutanlığı görevlerini yürüttü.

ABD ordusunda 'Deli Köpek' (Mad Dog) lakabıyla bilinen James Mattis, 2003'te Irak'ın işgali sırasında Orgeneral James Mattis ABD deniz piyadelerine işte bu tavsiyede bulunuyordu:
"Nazik olun, profesyonel davranın. Ama tanıştığınız herkesi öldürmek üzere bir planınız da olsun."

2005 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve Deniz Piyadeleri Muharebe Geliştirme Komutanlığı'na atandı. Pentagon tarafından 31 Mayıs 2006 tarihinde Deniz Piyadeleri Kolordusu'na bağlı Pendleton Üssü'ndeki 1. Deniz Piyade Seferi Kuvvetleri'nin komutanlığına atandı.

11 Eylül 2007 tarihinde Savunma Bakanı Robert Gates, Mattis'in Başkan George W. Bush tarafından Norfolk, Virginia'daki ABD Müşterek Kuvvetler Komutanlığı görevine atandığını açıkladı. NATO, Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini geçici olarak bırakmasını kabul etti. 28 Eylül 2007 tarihinde ABD Senatosu tarafından adaylığı onaylandı ve 5 Kasım 2007 tarihinde Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini geçici olarak Korgeneral Samuel Helland'a bıraktı.

Orgeneral rütbesine terfi ettikten sonra ve 9 Kasım 2007 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Kuvvetler Komutanı / Müttefik Dönüşüm Komutanı olarak görev yapmaya başladı. Müttefik Dönüşüm Komutanlığı görevini 9 Eylül 2009 tarihinde Fransız General Stéphane Abrial'a devretti ancak Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Kuvvetler Komutanı olarak görevine devam etti.

11 Ağustos 2010 tarihinde Başkan Barack Obama tarafından Orta Doğu, Kuzeydoğu Afrika ve Orta Asya'daki Amerikan askeri operasyonlarından sorumlu Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı'nın 11. Komutanı olarak aday gösterildi. Adaylığı Senato tarafından onaylandı ve görevine başladı. James Mattis, 2013 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndaki (CENTCOM) ABD ordusunun Orta Doğu operasyonlarından sorumlu kolundaki görevini tamamladıktan sonra 22 Mayıs 2013 tarihinde emekli oldu.

James Mattis, o dönemlerde ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu politikalarını kamuoyu önünde açık bir dille eleştiriyordu.

James Mattis, 1991 yılı Körfez Savaşı sırasında bir taburun komutanıydı. 2001'de ise Afganistan'daki özel kuvvetlere komuta etti. 2003 yılında Irak işgali sırasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu. O dönemlerde bir el kitabı yazan Mattis, mezhep çatışmalarının nasıl önlenebileceğini anlatıyordu.

2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerini kazanarak 45. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald Trump tarafından 1 Aralık 2016 tarihinde ABD Savunma Bakanı olarak aday gösterildi.

20 Ocak 2017 tarihinde ABD’nin yeni başkanı olarak Barack Obama’dan görevi devralan Donald Trump ABD savunma Bakanı olarak emekli Orgeneral James Mattis’i 21 Ocak 2017 tarihinde ABD Senatosu tarafından 98'e karşı 1 oyla savunma bakanlığına, Başkan Trump kabinesinin ilk üyesi olarak onaylandı.

Orgeneral Mattis'in 44 yıl ABD Deniz Piyadeleri kariyerinde edindiği bir diğer lakap ise 'Savaşçı keşiş'. Çünkü hayatı boyunca ne evlenmiş ne de çocuk sahibi olmuş.

ABD savunma Bakanı James Mattis, 23 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

James Mattis, 2019 yılının ocak ayında görevinden istifa ederek ayrıldı. Ayrılmasının ardından yerine savunma bakanlığına 7 ay Patrick Shanahan vekaleten baktı ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Savunma Bakanlığına aday gösterdiği Mark Esper, Senatodan 23 Temmuz 2019 tarihinde onay aldı.

Kaynak:Biyografi.info

James Mattis hakkında haberler

Tüm James Mattis haberleri

James Mattis için yapılan aramalar

James Mattis, James Mattis biyografi, James Mattis hayatı, James Mattis özgeçmişi, James Mattis hakkında, James Mattis doğum yeri, James Mattis fotoğraf, James Mattis video, James Mattis resim, James Mattis kimdir?, James Mattis kaç yaşında?, James Mattis nereli, James Mattis memleketi