FB TW PIN NWS
BioRank 3130

Mevlüt Çavuşoğlu

Doğum tarihi : 05.Şubat.1968
Mevlüt Çavuşoğlu kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Mevlüt Çavuşoğlu doğum yeri : Alanya, Antalya

Mevlüt Çavuşoğlu Biyografisi

25 Aralık 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı oldu.

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968 tarihinde Antalya, Alanya’da doğmuştur. Sekiz kardeştir. Baba adı Osman, anne adı Fatma'dır. Özel H. Emin Paşa Lisesi’ni bitirdi. Lisedeyken voleybol takımının kaptanıydı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun 1988 yılında oldu. Eğitimine burslu olarak ABD'deki Long Island Üniversitesi'nde devam etti ve 1991 yılında "ekonomi" dalında master derecesi aldı ve bu üniversitede öğretim görevlisi olarak kadar çalıştı. Üniversite öğrencisi iken harçlığını çıkarmak için çeşitli işlerde çalıştı.

Amerika’dan dönünce bedelli askerlik yaptı.

1993 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde "Avrupa Birliği Uzmanlığı"nı eğitimini bitirdi. 1993 yılında aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde doktorasına başladı. Sonra da Avrupa Birliği bursu ile London School of Economics'te "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" üzerine doktora yaptı. Amerika’ya gidince Brooklyn Türk Gücü takımında oynadı.

1995 yılına gelindiğinde ise Çevre Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kadrosunda görev yaptı. Sekiz ay kadar çalıştıktan sonra bıraktı, ticarete atıldı. Amerika ağırlıklı uluslararası ticaret yaptı. Sonra ürün çeşitliliği artınca İtalya, Almanya ve Güney Kore bağlantıları da oldu. New York’ta bir home ofis kurdu.

Ak Parti kurucusu olarak siyasete başladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, (AKP) Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerindendir. 2002, 2007 ve 2011 genel seçimlerinde Antalya, AKP milletvekili seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi içinde Dış İlişkiler Koordinatör Başkan Vekili olarak görev yaptı.

2003 yılından bu yana Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu üyesi olan Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne 2010 yılında başkan oldu ve 2012 yılına kadar bu görevi yaptı. 2013 Ocak ayında Adalet ve Kalkınma Partisi Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı zamanda Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu. 25 Aralık 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı oldu.

2013 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç tarafından Ukrayna Devlet Liyakat Nişanıyla ödüllendirilmiştir.

25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Egemen Bağış'tan boşalan Avrupa Birliği Bakanlığı görevine atandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir.

Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 1993 tarihinde Hülya Çavuşoğlu ile evlendi. 20 Eylül 1994 tarihinde Eylül İrem adında bir kızı oldu.

29 Ağustos 2014 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında oluşturulan 62. T.C. Hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Antalya milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Mevlüt Çavuşoğlu'nu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Dışişleri Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Antalya'dan milletvekili seçildi.

Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni sistemin ve hükümetin Dışişleri Bakanı oldu.

Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan 28.Dönem Milletvekilleri Genel Seçimlerinde Antalya'dan milletvekili seçilmiştir.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yerine Hakan Fidan getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mevlüt Çavuşoğlu hakkında haberler

Tüm Mevlüt Çavuşoğlu haberleri

Mevlüt Çavuşoğlu için yapılan aramalar

Mevlüt Çavuşoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu biyografi, Mevlüt Çavuşoğlu hayatı, Mevlüt Çavuşoğlu özgeçmişi, Mevlüt Çavuşoğlu hakkında, Mevlüt Çavuşoğlu doğum yeri, Mevlüt Çavuşoğlu fotoğraf, Mevlüt Çavuşoğlu video, Mevlüt Çavuşoğlu resim, Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?, Mevlüt Çavuşoğlu kaç yaşında?, Mevlüt Çavuşoğlu nereli, Mevlüt Çavuşoğlu memleketi