FB TW PIN NWS

Pentagon

Pentagon

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın merkezi olan Pentagon, Virginia eyaletinin Arlington ilçesinde, Potomac Nehri’nin batı kıyısında bulunmaktadır. (pentagon,yunanca'da beşgen demektir)

Pentagon, Amerikalı mimar George Bergstrom tarafından tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük ofis binası olan yapı, 600 bin metrekarelik bir alana sahiptir ve bu alanın 340 bin metrekaresi ofis olarak kullanılmaktadır. Pentagon’da yaklaşık 23 bin askeri ve sivil personel çalışmaktadır.

Pentagon, dünyanın en iyi korunan yapısı olma özelliği taşımaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin komuta görevlilerinin yanı sıra askeri teknolojinin son sürümleri de burada bulunmaktadır. Bu teknolojiler, ABD ordusuna yalnızca ülke içinde değil, tüm dünyada olup bitenleri kontrol edebilme olanağı sağlamaktadır.
Pentagon’un yapımında bin mühendis ve 14 bin tasarımcı çalışmıştır. Birbirine koridorlar ile bağlanan beş katlı beşgen yapı, yükseklik yerine alan kullanımındaki üstün özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Pentagon’un yapımına 1941 yılında başlanmış ve 1943’te tamamlanmıştır. Yeni teknolojiler doğrultusunda sürekli gelişmekte olan yapı, tam bir tasarım harikası olarak değerlendirilmektedir. Beşgen tasarımı birbirine bağlayan koridorların uzunluğu 27 kilometredir ve binada 7 bin 754 pencere bulunmaktadır. Günde 200 bin telefon görüşmesinin yapıldığı binada, 160 kilometrelik hatla dünyanın en geniş telefon şebekesi bulunmaktadır. Pentagon taşıdığı önem sebebiyle yılda ortalama 100 bin turistin ilgi odağı olmaktadır. Günde ise yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etmektedir.

17 Mayıs 1976 tarihinde başlayan Pentagon turları, yoğun ilgi sebebiyle durdurulmamıştır ve günümüze kadar devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Bağımsızlık Bildirgesi’ni imzalamasının 200. yıl dönümü olan 4 Temmuz 1976’da sona ermesi planlanan Pentagon turları, iç destek ve kamu talebi dolayısıyla devam etmiştir. 1970’lerin ortalarında başlayan Bicentennial Kutlaması’nın bir barçası olan Pentagon turları, on binlerce kişinin ilgisini çekmektedir.

Bugün bu turlar yılda yaklaşık 106 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 1996 yılında 2 milyonuncu ziyaretçisini kutlayan Pentagon, 1997’de ziyaretçi rekorunu kırmış; yaklaşık 150 bin ziyaretçiyi kendine çekmiştir. Pentagon turu güzergâhı yaklaşık 1,5 kilometredir ve 90 dakika sürmektedir. Turda, Savunma Bakanlığı’nın hizmetleri anlatılmakta ve tarihteki önemli askeri anları anlatan sergiler gezilmektedir.

Pentagon’un içinde birçok meşhur lokanta zinciri hizmet vermektedir. 20’den fazla lokantanın yanı sıra askeri ve sivil personel için spor salonları da bulunmaktadır. Pentagon Atletizm Merkezi, çeşitli sportif etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Pentagon’da aynı zamanda meditasyon ve namaz odası da bulunmaktadır.

1943'de Pentagon ilk açıldığından itibaren sadece bir kez onarıma alınmıştır. Bu onarım 17 yıl sürmüş ve 2011'de bitmiştir. Bakım-Onarım çalışmaları toplam 4.5 milyar dolar tutmuştur.

Pentagon'da gerekenin iki katı fazla tuvalet var. Bunun sebebi Pentagon'un inşaasının ırk ayrımcılığı yapıldığı sırada gerçekleşmesi ve beyaz ve siyahi çalışanlar için ayrı ayrı tuvaletler yapılmasıdır.