FB TW PIN NWS
BioRank 7274

Nurettin Canikli

Doğum tarihi : 15.Mayıs.1960
Nurettin Canikli kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Milletvekili
Nurettin Canikli doğum yeri : Alucra, Giresun

Nurettin Canikli Biyografisi

Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960 tarihinde Giresun Alucra'da doğmuştur. Babasının adı Şevket, annesinin adı Ayşe'dir. İlk ve orta öğrenimini Alucra’da tamamladı. 1974 yılında Devlet Parasız Yatılı Okulları ( DPYO ) sınavına girerek Giresun İmam Hatip Lisesini kazandı ve orada okudu. 1978 yılında ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazandı.
1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Mezun olduktan sonra aynı yıl Maliye Müfettiş Muavini oldu. 1985 yılında da yeterlilik sınavını vererek Maliye Müfettişi oldu.

Askerliğini yaptıktan sonra 1989 yılında Yüksek Lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atandı. Ardından da aynı yıl Gelirler Daire Başkanlığına, 1996 yılında da Genel Müdür Yardımcılığı görevine geldi.

1997 yılının ocak ayında, Refah-Yol hükümeti döneminde İstanbul Defterdarlığına atandı.

28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997 tarihleri arasında görev yapan Hükümetin düşmesi sonucu 1997 Temmuzu’nda görevden alınınca memuriyetten istifa etti.

Yeni Şafak gazetesinde 5 yıl ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu. AK Parti Kurucu Üyesi oldu. 2002 yılındaki genel seçimlerde 22. Dönem Giresun Milletvekilli seçilerek aktif olarak siyasete başlamış oldu. TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi görevlerini yürüttü.

2007 yılında 23. ve 2011 yılında 24. Dönemde tekrar Giresun Milletvekili seçildi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 29 Ağustos 2014 tarihinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu Başkanlığında oluşturulan 62. T.C. Hükümetinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak atanmıştır.

Nurettin Canikli, Hatice Canikli ile evlidir. Dört çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde milletvekili adayı olmadı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti Giresun milletvekili olarak meclise girdi.

Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Nurettin Canikli'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Nurettin Canikli Milli Savunma Bakanı olarak görevlendirildi. Milli Savunma Bakanlığı görevini Fikri Işık'dan teslim aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Nurettin Canikli hakkında haberler

Tüm Nurettin Canikli haberleri

Nurettin Canikli için yapılan aramalar

Nurettin Canikli, Nurettin Canikli biyografi, Nurettin Canikli hayatı, Nurettin Canikli özgeçmişi, Nurettin Canikli hakkında, Nurettin Canikli doğum yeri, Nurettin Canikli fotoğraf, Nurettin Canikli video, Nurettin Canikli resim, Nurettin Canikli kimdir?, Nurettin Canikli kaç yaşında?, Nurettin Canikli nereli, Nurettin Canikli memleketi