FB TW PIN NWS
BioRank 1418

Güzide Kasacı

Doğum tarihi : ??.??.1935 Ölüm tarihi : 29.Kasım.2023
Güzide Kasacı kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Güzide Kasacı doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Bağcılar, İstanbul

Güzide Kasacı Biyografisi

Güzide Kasacı, “Bayan Kahkaha” lakabıyla tanıyordu.

Güzide Kasacı, 1935 yılında İstanbul’da doğmuştur. Fatih Kız Ortaokulundan mezun oldu. Ardından 1951 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan 3 yılda mezun oldu.

Güzide Kasacı, Münir Nurettin Selçuk, Refik Fersan, Dr. Nevzat Atlığ, Şefik Gürmeriç, Yesari Asım Arsoy ve Mustafa Nafiz Irmak'dan dersler aldı.

Zeki Müren, Alaeddin Yavaşca, Arif Sami Toker, Fehmi Tokay ve Sadi Işılay gibi ünlü isimlerden oluşan ses yarışmasında final jürisi onayı ile 1. seçilen Güzide Kasacı ünlü isimlerden ders aldı. Ses yarışmasına katılmak istediği zaman, ilk elemelerin bittiğini öğrenen Güzide Kasacı, Tepebaşı Sahnesi’nde çalışan bir memuru ikna ederek ikinci elemeye girmeyi başardı. 600 kişi arasından ilk 10’a kalan Güzide Kasacı, yarışmada Mahur makamında “Esir Ettin Beni” adlı şarkıyı söyledi. Yarışmadan sonra, Behiye Aksoy'un hastalanması üzerine, gazinocu Fahrettin Aslan tarafından sahneye davet edilen Güzide Kasacı bu yarışmanın ardından gazinolarda sahne almaya başladı.

Güzide Kasacı, daha sonra İstanbul Radyosu’nun sınavını kazanarak, radyoda çalışmaya başladı. Verdiği konserler ve çıkardığı plaklarla büyük bir hayran kitlesi edindi. 1966 yılında ilk plağını piyasaya sürdü, 1977 yılına kadar sahne hayatına devam etti.

Güzide Kasacı, "Ağlama Değmez Hayat", "Benim Adım Çalıkuşu", "Sarsam Seni" ve "Civelek" adlı şarkıları ile popülerlik kazandı. Çalıkuşu adlı şarkısı dönemin en popüler eseri oldu ve Kasacı’ya Bayan Kahkaha lakabı takıldı.

Güzide Kasacı, 1960'lı yıllardan itibaren solo albümler yapmaya başladı.

Güzide Kasacı, müzisyen Necdet Kasacı ile evli idi. Canan Alhas adında bir kızı vardır.

Güzide Kasacı, en son 2012 yılında Yaşar Özel, Ayşe Tunalı, Zekai Tunca, Samime Sanay, Nalan Altınörs, Mustafa Sağyaşar, Ayşe Taş, Seçil Heper ve Yıldırım Bekçi ile turne programına katılmıştı.

27 Kasım 2023 tarihinde yaşlılığa bağlı sorunlar yüzünden tedavi için İstanbul, Bağcılar'daki hastaneye yatırılan Güzide Kasacı, 29 Kasım 2023 tarihinde 88 yaşında vefat etti.

Güzide Kasacı'nın seslendirdiği eserlerden bazıları şöyle:
- 'Seni Andım Yine'
- 'Suçlusun Bunda Sen de'
- 'Unutmak İstesem O Hatırayı'
- 'Ah Şu Gönlümüz'
- 'Bir Şeyler Var Aramızda'
- 'Unut Sevme Beni'
- 'Albümdeki Resimler'
- 'Aman Adanalı'
- 'Hüsnüne Güvenme'
- 'Leyla Acep Neden Ses Vermiyor Feryadıma'
- 'Merhaba Dostlar'
- 'Canın İsterse'
- 'Huysuzsun'
- 'Yalan Yalan Değil'
- 'Petek Petek Varken Balın'
- 'Sevda Öyle Müşkül ki'
- 'Kalmadı Bende Ne Arzu Ne Gönül'
- 'Ah Dedim Vah Dedim'
- 'Benim Yarim Yaramazdır Yaramaz'
- 'Hangi Bağın Bağbanısan Gülüsen'
- 'Sen Böyle İstedin'
- 'Her Günüm Mazide Kalmış'
- 'Ayrılsak da Beraberiz'
- "Dün Gece Ye's ile Kendimden Geçtim"
- 'Hicranla Harap Oldu'
- 'Çiçekten Çiçeğe'


Kaynak:Biyografi.info

Güzide Kasacı videoları

Tüm Güzide Kasacı videoları

Güzide Kasacı için yapılan aramalar

Güzide Kasacı, Güzide Kasacı biyografi, Güzide Kasacı hayatı, Güzide Kasacı özgeçmişi, Güzide Kasacı hakkında, Güzide Kasacı doğum yeri, Güzide Kasacı fotoğraf, Güzide Kasacı video, Güzide Kasacı resim, Güzide Kasacı kimdir?, Güzide Kasacı kaç yaşında?, Güzide Kasacı nereli, Güzide Kasacı memleketi