FB TW PIN NWS
BioRank 551

Samime Sanay

Doğum tarihi : ??.??.1946
Samime Sanay kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Samime Sanay doğum yeri : Ankara

Samime Sanay Biyografisi

Beni Hatırla, Güz Gülleri, Şarkılardan Fal Tuttum şarkıları ile tanınmıştır.

Samime Sanay, 1946 yılında Ankara’da doğmuştur. 1966 yılında Sosyal Hizmetler Akademisi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin Pedagoji bölümünden mezun oldu. Sosyal Hizmetler Akademisi 'nde okuduğu yıllarla radyo yılları çakışır. 1960 'ta Ankara Radyosu sınavlarına girer. Amacı sosyal hizmetler mütehassısı olarak mesleğini sürdürmek hem de radyoda sanatçı olarak çalışmaktı. Fakat personel yasası öğretmenlik dışında buna cevap vermiyordu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süre sosyoloji hocalığı yaptı. Bu dönemde annesini ve babasını kaybetti. Bu sıralarda doktora yapmaya karar verdi. Son master sınavından çıktıktan iki gün sonra eşi Edip Aktaş ile evlendi. Eşi istemediği için doktorayı yarıda bıraktı. Fakat radyoyu devam ettirdi.

İlk albümünü 1977 yılında Kervan Plakçılıktan “Yalnız Benim Ol” adı ile çıkardı. TRT bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulaması sonunda 1981 yılında radyodan istifa ederek sahneye çıktı.

1984 yılında Beni Hatırla ve 1985 yılında Sevgi Üzerine Sohbet adlı çok satan ve sevilen albümleri ile iki altın plak ödülü aldı. İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir dönem assolistlik de yaptı. Sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle sürdürdü.

1993'te yayınlanan Ben Sana Mecburum adlı abümünden sonra Türk Müziğindeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle uzun bir sessizlik dönemine girdi ve bu dönemde Kuşadası'nda emlakçılık işiyle de uğraştı. 2006 yılında alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı “Hoşgeldin Aşk” adlı son albümüyle adından söz ettirdi.

Samime Sanay’a 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

Samime Sanay'ın ismi, Balıkesir'in Burhaniye ilçesi Ören Mahallesi'nde yeniden bir sokağa verildi.

Samime Sanay, avukat Edip Aktaş ile evlendi. Anıl Aktaş (d.1979) adında oğlu vardır. Edip Aktaş'tan 25 Ekim 1985 tarihinde boşandı.

Albümleri :
1977 - Yalnız Benim Ol
1984 - Ölürsem Yazıktır
1984 - Beni Hatırla
1985 - Bir İlkbahar Sabahı
1985 - Sevgi Üzerine Sohbet
1986 - Yudum Yudum Sevdayım
1988 - Sevgi Bağları
1990 - Sarsam Diyorum
1993 - Ben Sana Mecburum
2006 - Afedersin
2006 - Hoşgeldin Aşk


Kaynak:Biyografi.info

Samime Sanay videoları

Tüm Samime Sanay videoları

Samime Sanay için yapılan aramalar

Samime Sanay, Samime Sanay biyografi, Samime Sanay hayatı, Samime Sanay özgeçmişi, Samime Sanay hakkında, Samime Sanay doğum yeri, Samime Sanay fotoğraf, Samime Sanay video, Samime Sanay resim, Samime Sanay kimdir?, Samime Sanay kaç yaşında?, Samime Sanay nereli, Samime Sanay memleketi