FB TW PIN NWS
BioRank 3059

Yaşar Özel

Doğum tarihi : ??.??.1934 Ölüm tarihi : 16.Nisan.2019
Yaşar Özel kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Yaşar Özel doğum yeri : Diyarbakır
Ölüm yeri : Emirgân, Sarıyer, İstanbul

Yaşar Özel Biyografisi

Yaşar Özel "Ses Kralı" unvanıyla da bilinen bas bariton sesli Türk sanat müziği solistidir.

Yaşar Özel, 1934 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Eğitimine Diyarbakır’da başlayan Yaşar Özel ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirdi. Diyarbakır’da 1952 yılında Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Fen Heyeti Müdürlüğünde ressam olarak görev yaptı.

1955 yılında Ankara’ya gelerek müzik eğitimine devam etti. İlk özel müzik derslerini Ankara'da Fahri Kopuz ve Vedia Tunççekiç’ten aldı.

Yaşar Özel, 1957'de Erzurum'da askerlik görevini yaptı. 1957 yılının Ağustos ayında düzenlenen iki ayrı yarışmada üst üste finale kaldı ve "Ses Kralı" unvanıyla anılmaya başlandı. 1959 yılında stajyerlik sınavını kazanarak Ankara Radyosu’na girdi. Okul niteliği olan ve pek çok ses sanatçısını yetiştiren Ankara Radyosu'nda 3 yıl görev yaptı. Bu dönemde içlerinde Saadet İkesus’un da yer aldığı ünlü hocalardan ders aldı.

Yaşar Özel, ilk konserini 1962'de Ankara'da verdi. "Kalbimin Sahibi Sensin", "Bu Son Şarkımda Sen Varsın", "Sen Gözlerimde Bir Renk" "Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var" adlı şarkılar ilk çalışmalarıydı.

İlk özel gazino programlarına Ankara’da başlayan Yaşar Özel, 1970 yılında İstanbul Radyosu’na geçti. İstanbul’a gelişiyle birlikte albüm çalışmalarına başladı. 1980 yılında İstanbul Radyosu’ndan emekli oldu; ama müzikal çalışmalarına radyo ve televizyondaki solo konserleriyle devam etti.

2010 yılından itibaren Kadıköy Belediyesi'ne bağlı Caddebostan Gönüllü Merkezinde "Yaşar Özel TSM Sanat Topluluğunun" şefliğini yürüterek, aynı zamanda İBB Kültür AŞ'nin sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi.

Çalışmalarında Türk Sanat Müziğinin özünü koruyarak bugüne uygun bir anlayışla tekrar yorumlayan Yaşar Özel, sanat hayatı boyunca müziğin yeni nesiller tarafından en doğru şekilde anlaşılarak ileri noktalara taşınması için çalıştı.

Müziğin yanı sıra güzel sanatlar ve tiyatro eğitimi de alan Yaşar Özel ayrıca sporla da ilgilendi ve atletizmde Türkiye birincilikleri kazandı.

200'ü aşkın albümü bulunan Yaşar Özel’in 1970’li yıllarda Fransız bir müzik yapımcısıyla birlikte İstanbul’da kaydettiği uzunçalar Fransa’da yayımlandı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi pek çok ülkede düzenlenen konser ve turnelere katıldı.

Yaşar Özel, Oya Özel evli idi ve Renan Mert Özel ve Gülnur Özel adlarında iki çocuğu vardır.

Yaşar Özel, 16 Nisan 2019 tarihinde Sarıyer, İstanbul’da Emiɾgan'daki evinde 85 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Yaşar Özel videoları

Tüm Yaşar Özel videoları

Yaşar Özel için yapılan aramalar

Yaşar Özel, Yaşar Özel biyografi, Yaşar Özel hayatı, Yaşar Özel özgeçmişi, Yaşar Özel hakkında, Yaşar Özel doğum yeri, Yaşar Özel fotoğraf, Yaşar Özel video, Yaşar Özel resim, Yaşar Özel kimdir?, Yaşar Özel kaç yaşında?, Yaşar Özel nereli, Yaşar Özel memleketi