FB TW PIN NWS
BioRank 1641

Ayşe Tunalı

Doğum tarihi : ??.??.1956
Ayşe Tunalı kaç yaşında : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Ayşe Tunalı doğum yeri : Beykoz, İstanbul

Ayşe Tunalı Biyografisi

Ayşe Tunalı, 1956 yılında İstanbul Beykoz’da doğmuştur. Ailesi aslen Karslıdır. İlkokulu 1, 2 ve 3. sınıfı Fatin Hoca İlkokulunda, 4. ve 5.sınıfı Adapazarı Geyve ilçesinde okudu. Daha sonra İstanbul Çamlıca Kız Lisesi’nde yatılı okudu. İstanbul Belediye Konservatuvarı'ndan 4 yıl eğitim alarak mezun olan Ayşe Tunalı, Saadet İkesus, Metin Everest, Baki Duyarlar, Muzaffer Birtan, Erdem Siyavuşgil ve Yıldırım Gürses gibi isimlerden dersler aldı. Bu arada da bestekar İrfan Özbakır’dan ud dersleri aldı.
Ayşe Tunalı, 1972 yılında ailesinin yaşadığı Frankfurt’ta bir çiçekçide çalışmaya başladı. Tesadüfler sonunda Türk lokalinde sahneye çıkar ve şarkı söylemeye devam eder. 1975 yılında annesiyle İstanbul’a gelir Neşe Karaböcek’in kadrosunda üvertür olarak sahneye çıkar. Gazino sahibi Osman Kavran onu çok beğenir ve Hayri Küçük’ten onu yetiştirmesini ister.

Ayşe Tunalı, profesyonel müzik hayatına 1980 yılında başladı. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler verdi.

1985 yılında Ülkü Erakalın’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Assolist” adlı sinema filminde Handan Adalı, Bülent Bilgiç, Yıldırım Gencer, Bülent Kayabaş, Hüseyin Kutman, Neriman Köksal, Bülent Polat, Tuluğ Çizgen ile birlikte rol aldı.

Ayşe Tunalı, 1985 yılında Ülkü Erakalın’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı "Sensiz Olamam" adlı sinema filminde Engin Çağlar, Yusuf Sezgin, Salih Kırmızı, Pembe Mutlu ile beraber rol aldı.

İlk evliliğini organizatör Hayri Küçük ile yapan Ayşe Tunalı, 1997 yılında Prof. Dr. Sabri Narman ile evlendi. Eşinin işi dolayısıyla Ankara’ya yerleşti. 2003 yılında İstanbul’a taşındı. 1998 yılında Aydın adında bir oğlu oldu.

Bu arada 2003 yılında meme kanserine yakalandı, tedavilerle ve ameliyatla kurtuldu.

1997 yılında evlenerek müzik ve sahne çalışmalarına ara veren Ayşe Tunalı, 2006 yılında Acarkentliler Musiki Derneği’ni kurarak Musikiden hiç kopmadığını gösterdi.

2006 yılında kurduğu Acarkent Kültür Müzik ve Dayanışma Derneği'nin halen başkanlığını yapmaktadır. Kurulduğu günden itibaren bulundukları bölgede konserler vermekle yetinmeyen dernek her yıl huzurevleri ve bakımevlerinde konserler düzenlemektedir.

Albümleri :
1987 - Yağmur Gözlüm
1989 - Öyle Özledim ki İmkansız
1990 - Uykularım Kaçıyor
1992 - Oldu mu Ya?
1994 - Saatler Mi Durmuş?
1995 - Anlasana
1997 - Unutulamayan Şarkılar
2007 - Gözyaşlarım Gibisin
2007 - İşte Kalbim
2007 - Sayende
2009 - Gelin Gibi

Filmleri :
1985 - Assolist (Sinema Filmi)
1985 - Sensiz Olamam (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ayşe Tunalı için yapılan aramalar

Ayşe Tunalı, Ayşe Tunalı biyografi, Ayşe Tunalı hayatı, Ayşe Tunalı özgeçmişi, Ayşe Tunalı hakkında, Ayşe Tunalı doğum yeri, Ayşe Tunalı fotoğraf, Ayşe Tunalı video, Ayşe Tunalı resim, Ayşe Tunalı kimdir?, Ayşe Tunalı kaç yaşında?, Ayşe Tunalı nereli, Ayşe Tunalı memleketi