FB TW PIN NWS
BioRank 176

Fatih Kısaparmak

Doğum tarihi : 31.Ocak.1961
Fatih Kısaparmak kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Fatih Kısaparmak doğum yeri : Maden, Elazığ

Fatih Kısaparmak Biyografisi

Fatih Kısaparmak, 31 Ocak 1961da Elazığ’ın Maden ilçesinde eğitimci bir ailenin tek çocuğu olarak doğdu. Annesi Yıldız Hanım, emekli bir ilkokul öğretmeni; babası Necip Güngör Bey ise, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il milli eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiş; basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır.
Ankara Deneme Lisesi'ni bitirdikten sonra, bir süre İktisat ve Hukuk fakültelerinde öğrenim gördü. Ankara Devlet Konservatuvarı ile Ankara Radyosu`nda müzik; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi`nde de resim çalışmaları yaptı. Ankara Deneme Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında, Tasvir Gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yaptı. Üniversite döneminde ise, başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde şiirleri, röportajları ve araştırmaları yayımlandı.

Basılı ilk kitabı ise, 1982`de yayımlanan Yukarı Fırat Havzası’ndaki inceleme ve derlemelerini topladığı "Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı"dır. Ayrıca, “Ve Ağır Sevdam” adını taşıyan bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

Fatih Kısaparmak, "Bay Kilim" ve "Türkü Baba" olarak da tanındı. Türk Halk Müziği'nde, "türkü formunda beste" yaparak, geleneksel Anadolu müzik kültürünün, genç kuşaklara aktarılmasında önemli bir işlev ve görev üstlendi.

Fatih Kısaparmak, önce "Grup Kilim" ve "Grup Mozaik" sonra da “Grup Avrasya” adlı üç ayrı konser orkestrası kurdu. Erzincan, Gölcük ve Pakistan depremzedeleri ile Zonguldak grizu faciasında hayatını kaybedenlerin yanı sıra Darülaceze, Unicef vb. kurumlar yararına "Toplumsal Dayanışma ve Yardım Konserleri" düzenledi.

Fatih Kısaparmak, "Kilim-Nazlı Bebe", "Yarına Kaç Var - Bekle Küçüğüm", "Cemre Düşünce", "Güneşi Biz Yandırdık", "Portakal Çiçeğim", "Hoşçakal", "Mozaik" ve "Dicle`nin Oğlu" adlarını taşıyan albumleriyle birçok ödül aldı.

Azerbaycan’dan, Bakü’ye, Almatı’dan Aşkabat’a Türk Cumhuriyetleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan ve Özbekistan'da, ABD, Rusya, Bosna - Hersek, Venezuela, Avustralya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, Köln, Frankfurt ve Münih olmak üzere birçok Avrupa kentinde konserler verdi. Halkımız Fatih Kısaparmak’a birçok ünvanı layik gördü: “Bay Kilim”, “Çağdaş Ozan” ve “Türkü Baba” gibi.

2000 yılında, halk müziğine ve folklora katkılarından dolayı Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Fahri Doktora unvanı verildi.

Malatyaspor ve Elazığspor’da, toplam 3 dönem yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Fatih Kısaparmak, İstanbul- Elazığ Kültür Vakfı’ndaki kurucu üyeliğinin yanı sıra, Elazığlılar Dayanışma Derneği'nde de yönetici ve genel sekreter olarak çalıştı.

1991 yılında, haber spikeri ve televizyon program yapımcısı ve ekonomist Şebnem Kısaparmak (Ergür)'la evlendi. Çiftin, bu evlilikten, Ozan (d.1992) ve Kaan (d.2005) adlı iki erkek çocukları Dünya’ya geldi.

Albümleri :
1987 - Kilim
1989 - Yarına Kaç Var - Bekle Küçüğüm
1990 - Cemre Düşünce
1991 - Güneşi Biz Uyandırdık
1992 - Portakal Çiçeğim
1994 - Hoşçakal
1995 - Mozaik 1
1996 - Dicle'nin Oğlu
1998 - Olur Mu Böyle Hasan
1999 - Mor Salkımlı Sokak
1999 - Ve Senin Şiirlerim
2000 - Bu Dağ Ne Rüzgarlar Gördü
2001 - Vay Benim Hayallerim
2003 - Sevdaysa Sevda, Kavgaysa Kavga
2004 - Ben İki Kere Ağladım
2007 - Belki Dönemem Anne
2009 - Aşk Ve Özgürlük İçin
2013 - Sonsuza Kadar
2018 - Belki Dönemem Anne
2022 - Bu Şehir Benden Sorulur


Kaynak:Biyografi.info

Fatih Kısaparmak kitapları

  • ...ve ağır sevdam ...ve ağır sevdam

    Yarın tarihi : 2000-10-06


    Yayınevi : MAVİ AĞAÇ


    Edebiyat » Şiir (yerli)

Tüm Fatih Kısaparmak kitapları

Fatih Kısaparmak için yapılan aramalar

Fatih Kısaparmak, Fatih Kısaparmak biyografi, Fatih Kısaparmak hayatı, Fatih Kısaparmak özgeçmişi, Fatih Kısaparmak hakkında, Fatih Kısaparmak doğum yeri, Fatih Kısaparmak fotoğraf, Fatih Kısaparmak video, Fatih Kısaparmak resim, Fatih Kısaparmak kimdir?, Fatih Kısaparmak kaç yaşında?, Fatih Kısaparmak nereli, Fatih Kısaparmak memleketi , Fatih Kısaparmak albümleri