FB TW PIN NWS

Kazakistan

Kazakistan

Türkçe'de "Kazak", sözcüğü özgür, bağımsız, kışın giyilen bir giyisi, tembel, avanak ve dediğim dedik anlamına gelmektedir. Kazakların kullandığı dil; Kazak Türkçesi, Tatar, Başkurt, Nogay, Kırgız, Kıpçak lehçeleri arasında yer alır.


Kazakistan'da yapılan kazılarda elde edilen bulguların Yenisey motiflerine benzediği dikkat çekmiştir ve özellikle Kök Türkçe mezar kitabeleri üzerinde bilim adamlarının yaptıkları araştırmalarda Kazakistan'daki Türk varlığıyla ilgili önemli belgeler ortaya çıkmıştır.

Kazakistan'da 28 yıl devlet başkanlığı yaptıktan sonra sürpriz bir şekilde 19 Mart 2019 tarihinde istifasını açıklayan Nursultan Nazarbayev'in adı başkente verildi. Başkent Astana'nın adı "Nursultan" oldu.

Kazakistan Orta Asya’da yer alan Türk devletlerinden biridir. Komşuları olarak kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda Çin bulunur. Ülkenin ayrıca Hazar Denizi ve Aral Gölü'ne kıyısı vardır. Doğu ve batı sınırları arası 3000 km, kuzey ve güney sınırları arası 1500 km’dir. Yüzölçümü 2.717.300 km2dir. (9.büyük ülke)

Başkenti Astana resmi dili Kazakça ve Rusça’dır. Yönetim biçimi Cumhuriyettir. Ülke bağımsızlığına 16 Aralık 1991 yılında kavuşmuştur.
Toplam nüfusu 16,195,000 (61.) kişi olan ülkede etnik yapı çeşitlilik gösterir. Ülke nüfusunun %63’ünü Kazak Türkleri, %24’ünü Ruslar, %3’ünü Özbekler, %2’sini Ukraynalılar, %1,4’ünü Uygurlar, %1,3’ünü Tatarlar, %1,1’ini Almanlar ve %4,5’i diğer milletlerden oluştur.