FB TW PIN NWS
BioRank 1020

Erol Albayrak

Doğum tarihi : ??.??.1971
Erol Albayrak kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Tasarımcı
Erol Albayrak doğum yeri : İzmir

Erol Albayrak Biyografisi

Moda tasarımcısı

Türkiye’nin öne çıkan moda tasarımcılarından biridir.

Erol Albayrak, 1971 yılında İzmir şehrinde doğmuştur. Aslen Trabzon, Çaykaralıdır.

Bir röportajında “Moda benim için sanattır!” diyen tasarımcı moda hayatının okul yıllarına dayandığını söylüyor. Önceleri tualler ve insanlarla başlayan ilgisi daha sonraları renklere ve kumaşlara kayarak meslek hayatına adım attığını belirtmiştir.

İlk ve orta öğreniminin ardından moda tasarımcılığı eğitimi aldı.

Fashion & Art moda ve sanat akademisinde aldığı eğitim ile ilk koleksiyon çalışmalarına başlayan tasarımcı, yurt içi ve yurt dışında çeşitli tekstil markalarıyla iş ortaklıklarını sürdürdükten sonra, birçok ülkede koleksiyonlarını tanıtmasının ardından, İstanbul Fashion Week’te karma olarak düzenlenen defilede ilk defa koleksiyonunu sundu..

1997 yılında İstanbul’a gelen tasarımcı 6 yıl modacı Cemil İpekçi Atölyesi’nde tasarım yöneticisi olarak çalıştı. 2000 yılında kendi atölyesini kurarak asıl hayali olan yurt dışı çalışmalarının zeminini hazırladı.

İlk koleksiyonunu Düsseldorf CPD Moda Fuarı’nda sergiledi. Defile “Selamlık” adıyla 2001 yılında Hollanda Kraliyet Ailesi’nin sponsorluğunda gerçekleşti. Tamamı 70 takımdan oluşan bu koleksiyonu 70 erkek manken ile sunarak bu alanda bir rekor kırdı. Osmanlı sarayı selamlık kısmını bu günün modern tarzı ile anlattığı koleksiyon ile uzun süre gündemde kaldı. Marjinal bir koleksiyon olması sebebiyle oldukça dikkat çeken defile birçok tarih profesörü tarafından eleştirilmişti.

“Selamlık” defilesinin ardından sırayla “Şile”, “Musqua”, “Harem Square”, “Cumhuriyet Kadınları”, “Anadolu Medeniyetleri”, “Renklerin Dansı”, “Shıle 2007”, Mevlana ve Dua”, “Surname Efeste Hasat Dönümü”, “Umut Çiçek Açıyor”, Fashion in Circus”, Cinema By Erol Albayrak”, “Jungle”, “Splash”, “Discoteqhue” gibi isimlerle birçok koleksiyon hazırladı. Erol Albayrak “Anadolu Medeniyetleri” isimli koleksiyonla birçok ülkeyi gezerek koleksiyonunu sergiledi ve birçok ödül aldı.

2002 senesinde Hollanda Prince Claus Vakfı’nın temsilcisi olarak Özbekistan’da bir ay süresince sanatsal çalışmalar yaptı ve 2003 The Prince Claus Vakfı ödül adaylarını belirledi.

2002 yılında Hollandalı müzik grubu olan “She Got Game” müzikal kostümlerini hazırladı.

Amsterdam Kraliyet Akademisinde hazırladığı TULIP&KAFTAN projesiyle iki ülke kültürünü sentezleyerek bu sentezi birçok farklı şehirde yer alan müzelerde sergiledi.

Hollanda Williem de Kooning Academi'de profesör olarak ders verdi. 2005 senesinde Rotterdam Belediye Başkanı tarafından bir tasarım merkezi kurulması amacıyla Hollanda’ya davet edildi.

Hollanda, Rusya, İsrail, ABD, Japonya, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya, Romanya, Kıbrıs, Mısır, Azerbaycan ve Kazakistan’da koleksiyonlarını sergiledi.

2005 yılında Çin’de ve 2011 yılında İngiltere’de yapılan Miss World Güzellik Yarışması’nda ülkemize 2 kez “Best Dress-En iyi Elbise” ödülünü kazandırmıştır.

2011 yılında AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülüne layık görülmüştür.

İlk defilesinin ardından kadın giyimine geçen tasarımcı şu anda "haute couture" ve “hazır giyim” koleksiyonlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

Erol Albayrak, 2014 yılı Mat ayında yapılan defilesinde Çağla Şikel, Özge Ulusoy, Tuğçe Kazaz, Didem Soydan, Merve Büyüksaraç, Bilge Kara, Rüveyda Öksüz, Cansu Vatansever gibi modellerle çalışmıştır.

Erol Albayrak, Moda Tasarımcıları Derneği yönetim kurulu başkanıdır.

Ödülleri :
2011 - World Consumer Academi tarafından AB Kalite ödüllerinde “yılın en başarılı moda tasarımcısı” ödülünü aldı.
2006 - Polonya’da yapılan Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda “Best Dress” (en iyi elbise) dalında Hollanda adına yarışarak ikincilik ödülü kazandı
2005 - Çin’de yapılan Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda, en iyi elbise (Best Dress) ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Erol Albayrak için yapılan aramalar

Erol Albayrak, Erol Albayrak biyografi, Erol Albayrak hayatı, Erol Albayrak özgeçmişi, Erol Albayrak hakkında, Erol Albayrak doğum yeri, Erol Albayrak fotoğraf, Erol Albayrak video, Erol Albayrak resim, Erol Albayrak kimdir?, Erol Albayrak kaç yaşında?, Erol Albayrak nereli, Erol Albayrak memleketi