FB TW PIN NWS

Haute Couture

Haute Couture

Haute couture, modanın en üst düzeyi yerine kullanılan Fransızca bir terimden geliyor. Fransızca bir ifade ve kavramsal ve deneysel olan yüksek kalite moda için kullanılıyor.


Haute; yüce, muhteşem, şık ve zarif demektir. İki kelimenin kombinasyonu ise giysi modasında mükemmel bir sanatçılığı ifade eder.


Couture kelimesinin sözlük anlamı ise elbise dikmek, dikiş veya iğne ile işlemek anlamına gelmektedir.


Haute Couture olarak hazırlanmış bir giysi aldığınızda bu giysinin en üst düzeyde moda dizaynı ile hazırlandığını ve bu giysinin couture tasarım yapan bir moda evinde dikildiğini bilirsiniz. Genellikle üst gelir seviyesinde elit müşterilerin beğenisine göre hazırlanan giyim türüdür. Yani kişinin kendi tercihlerine (renk, aksesuar, taşlar vb.) göre yapılan tasarımlardır. Gelinlik buna en iyi örneklerden biridir.


Houte Couture çalışan moda evleri ipek, ince yünlü, kaşmir pamuklu, keten, deri, süet veya kürk gibi pahalı kumaş ve aksesuarları kullanır.


Tarihsel Bir Gerçeklik: Haute Couture mantığı ilk kez yaratıcılığa yönelik bir terim olarak 19. yüzyılda Fransa' da Charles Frederic Worth tarafından oluşturulmuştur. 1945 yılında ise Fransız Kanunları "Haute Couture" terimini koruma altına almıştır. 19 yüzyılda 3. Napolyon için çalışmak üzere Londra'dan Paris'e gelen Charles Frederic Worth, Haute Couture mantığını ilk oluşturan kişidir.