FB TW PIN NWS
BioRank 2643

Ergun Göknel

Doğum tarihi : 09.Nisan.1937 Ölüm tarihi : 03.Haziran.2023
Ergun Göknel kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Ergun Göknel doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Ergun Göknel Biyografisi

Kimya mühendisi, Bürokrat, iş adamı olan Ergun Göknel, İski yolsuzluk skandalı ile tanınır.

Ergun Göknel, 9 Nisan 1937 tarihinde İstanbul'da bir memur çocuğu olarak doğmuştur. Daha ilkokulun ikinci sınıfındayken özel İngilizce ders almaya başlayan Ergun Göknel, babasının Sümerbank’taki memuriyeti sırasında Ankara’da Mimar Kemal İlkokulunda ilköğrenimine başladı. 1947 yılında babası Istanbul’a atanınca; Şişli Terakki Vakfı Okulların ilkokul ve ortaokulu bölümüne devam etti ve buradan diplomasını aldı. Annesinin, oğlunun iyi İngilizce öğrenmesini istemesi ile liseyi English High School for Boys İstanbul (İstanbul İngiliz Erkek Okulu)’da okudu. 1956 yılında Almanya’daki dört aylık lisan öğreniminden sonra 1957 yılı yaz sömestrinde Stuttgart Üniversitesinde Kimya öğrenimine başladı. Üniversite eğitimini Almanya'da Stuttgart Üniversitesinde Kimya Mühendisliği bölümünde okudu ve Kimya Yüksek Mühendisi olarak 1965 yılında mezun oldu. 1968 yılında doktorasını da aynı üniversitede tabii bilimler alanında yaptı.

Ergun Göknel, Almanya’daki öğrenciliği sırasında önce Stuttgart’da bir öğrenci derneği kurulmasına önayak oldu. 1963 yılında Stuttgart Üniversitesi öğrenci parlamentosuna başkan seçildi 1966 yılında da Almanya Türk Öğrenci Federasyonu (ATÖF) Başkanlığına seçildi. Öğrenci kuruluşlarının bildiriler yayınlaması ve Başbakan Süleyman Demirel’i eleştirmesi o günlerde bir tür modaydı. ATÖF de onun imzası ile birkaç bildiri yayınladı.

Ergun Göknel, liseden tanıştığı ilk eşi İnci hanım ile 1958 yılında evlendi. Biri 1959 diğeri 1964 yılında doğan iki de oğlu oldu. 1970 yılında boşandı.

Ergun Göknel, üniversiteden mezun olduktan sonra Almanya'dan döndüğünde Orta doğu Teknik Üniversitesine, orası olmaz ise 8 Temmuz 1967 tarih ve 892 sayılı Kanun ile yeni kurulan Hacettepe Üniversitesine öğretim görevlisi olarak girmek için yaptığı başvurulardan sonuç alamadı.

Ergun Göknel, üniversiteden mezun olduktan sonra Almanya'dan döndüğünde 1968 yılında beş ay kadar Ankara’da Atom Boya ve Kimya Sanayiinde çalıştı.

Ankara’da aynı siyasal görüştekilerle bir araya gelerek Yeni bir sol söylemli dergi çıkarılmasına karar verildi ve yazarları arasında Vahap Erdoğdu, Seyhan Erdoğdu, Doğu Perinçek, Şahin Alpay, Cengiz Çandar, Gün Zileli, Atıl Ant, Erdoğan Güçbilmez ve Münir Aktolga’nın olduğu Sosyalist Dergi – AYDINLIK “Kırmızı Aydınlık” dergisinde yazıları çıktı. Ama Askere gideceği için yazarları arasında onun ismi yazılmadı. Gene de ilk sayıda Ergun Gerçek imzasıyla bir yazısı yayınlandı.

Üniversiteye öğretim görevlisi olarak giremeyince, 1968 yılı Ekim ayında Balıkesir’de bulunan Ordudonatım okulunda iki yıllık askerlik dönemi başladı. 1970 yılı Eylül ayı sonunda terhis oldu.

Ergun Göknel, 1970-1972 yılları arasında Gebze İzocam AŞ’de laboratuvar şefi olarak çalıştı. 1972-1980 yılları arasında Avcılar Plastel Plastik ve Kauçuk Sanayi AŞ’de işletme ve fabrika müdürlüğü yaptı. 1980-1981 yılları arasında Selplast AŞ’de genel müdürlük, 1981-1982 arasında ise Kozanoğlu-Çavuşoğlu Grubunda gıda sanayi koodinatörlüğü, Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. Bu görevdeyken Kayseri’deki Meysu ve Meybuz, ayrıca İskenderun’daki Güneysu şirketlerinin de Hisarbank tarafından alınmasını sağladı. Böylece Kozanoğlu-Çavuşoğlu Grubu Türkiye’nin meyve suyu üretiminin % 82’sine sahip olmuştu.1982 yılında Plastel Plastik ve Kauçuk Sanayi AŞ’ye dönerek 1985 yılına kadar genel müdürlük görevinde bulundu.

1985-1989 yılları arasında kendi mümessillik ve danışmanlık kuruluşu Elkim AŞ’de çalıştı.

Ergun Göknel, Nisan 1989-1993 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ)’de genel müdürlük yaptı. Bu görevi sırasında Bir ihale yolsuzluğu davasında 12,5 yıl mahkümiyet alarak beş yıl (Ağustos 1993-Ağustos 1998) Bayrampaşa ve Eskişehir Kapalı Cezaevleri ile Keçiören ve Kalecik Açık Cezaevlerinde kaldıktan sonra şartlı tahliyeyle çıktı.

Ergun Göknel, Ağustos 1998’de cezası bittikten sonra tekrar kendi şirketinde çalışmaya başladı. Kasım 2002 ayından itibaren Haberx.com. internet sitesinde köşe yazarlığı yaptı.

Evlilikleri :
1. Eşi: liseden tanıştığı ilk eşi İnci hanım ile 1958 yılında evlendi. Biri 1959 diğeri 1964 yılında doğan iki de oğlu oldu. 1970 yılında boşandı. Demir Göknel adında oğlu vardır.
2.eşi: 1971 yılında Nurdan Erbuğ ile evlendi, 1993 yılında boşandı.
3.eşi: 1993 yılında İSKİ Genel Müdürü olduğu dönemde kendisinden 29 yaş küçük sekreteri Feray Karvar ile evlendi. Daha sonra boşandı.
4.eşi: 1998 yılında hostes Fatma Müjgan Doğan ile evlendi. 2007 yılında boşandı.

Ergun Göknel, 3 Haziran 2023 tarihinde İstanbul, Levent'te oğlunun evinde yaşlılığa bağlı sebeplerden dolayı tedavi görürken 86 yaşında hayatını kaybetti.

Kitapları :
2003 - Sanık Dut Ağacı
2004 - Ağlayayım mı Güleyim mi?
2004 - Medya Yargı ve Politikanın İSKİ Sınavı
2005 - Başarısız Başarı-Bir İstanbul Macerası

İski yolsuzluk skandalı nedir? Ergun Göknel'in İSKİ'nin Genel Müdürü'yken boşanmak istediği eşine 1 milyon dolara yaklaşan bir tazminat ödemeyi de kabul etmesi gündem olmuş, sonrasında eşi Nurdan Erbuğ, eski eşi Ergun Göknel'in yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkarmıştı. Olayın medyaya yansımasının ardından dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen de iddiaların araştırılması için Ergun Göknel'i İçişleri Bakanlığı'na şikayet etmişti.

Sanıklar ilk olarak 25 Ekim 1993'te satın alınan klorun bedelinin yüksek gösterilerek yolsuzluk yapıldığı suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. 6 Aralık 1993'te davanın tutuklu zanlılarında Ergun Göknel'in İsviçre'de bulunan Amerikan Discon Bank'ta 30 bin Amerikan doları ve 670 bin Alman Markı bulunduğu saptandı. Ergun Göknel'in tüm hesaplarına el konulurken, İsviçre'deki paranın da iadesi de istendi. Ayrıca "Eşiyle yaptığı sözlü boşanma protokolüne uymadığı" gerekçesiyle Ergun Göknel tarafından Nurdan Erbuğ'a ödenen 1 milyon dolara yaklaşan tazminata da Mali Şube aracılığıyla el kondu. Murat Karayalçın, Nurettin Sözen ve Yüksel Çengel, İSKİ davasında beraat etmişti.

1989 Türkiye Yerel Seçimleri'nde başta 3 büyük şehir olmak üzere birçok şehri kazanan sosyal demokratlar, gelişen diğer siyasi olayların da etkisiyle 1994'teki yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara gibi birçok büyük şehri kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Ergun Göknel videoları

Tüm Ergun Göknel videoları

Ergun Göknel için yapılan aramalar

Ergun Göknel, Ergun Göknel biyografi, Ergun Göknel hayatı, Ergun Göknel özgeçmişi, Ergun Göknel hakkında, Ergun Göknel doğum yeri, Ergun Göknel fotoğraf, Ergun Göknel video, Ergun Göknel resim, Ergun Göknel kimdir?, Ergun Göknel kaç yaşında?, Ergun Göknel nereli, Ergun Göknel memleketi