FB TW PIN NWS
BioRank 4960

Nurettin Sözen

Doğum tarihi : ??.??.1937
Nurettin Sözen kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor, Siyasetçi
Nurettin Sözen doğum yeri : Gürün, Sivas

Nurettin Sözen Biyografisi

29 Mart 1989 – 1 Nisan 1994 tarihleri arasında İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yaptı. 22. Dönem (14 Kasım 2002 - 23 Temmuz 2007 tarihleri arası) Sivas CHP Milletvekilliği yaptı.

Nurettin Sözen, 1937 yılında Sivas’ın ilçesi Gürün’de doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyarak mezun oldu. Çalıştığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde kulak-burun-boğaz dalında 1978 yılında profesör oldu.

Nurettin Sözen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanlığı ve İstanbul Üniversitesi rektör yardımcılığı yaptı. YÖK tarafından dekanlıktan alınan ilk akademisyen oldu.

Nurettin Sözen, henüz lise yıllarında CHP saflarında politikaya atıldı. 1989 yerel seçimlerinde Sosyal demokrat Halkçı Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan’dan önce ve Bedrettin Dalan’dan sonra 29 Mart 1989 – 1 Nisan 1994 tarihleri arasında İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı yaptı. Nurettin Sözen “Önce İnsan” sloganıyla başladığı belediye başkanlığı görevinde İstanbul için, metro, doğalgaz, yayalaştırma projeleri, hızlı tramvay, biyolojik arıtma ve çöp işleme tesisleri gibi hayati pek çok projeye imza attı.

Nurettin Sözen döneminde Macaristan'dan 1404 adet İkarus marka belediye otobüsü satın alındı. Ayrıca 25 adet de Iveco-M24 marka midibüs filoya eklendi. Bir diğer alımsa, İETT tarihinde bir ilk olan 2 katlı otobüslerdi. DAF-Optare SB-250 model 26 adet katlı otobüs, kendilerine rezerve edilen 4 ayrı hatta hizmet vermeye başladılar. Raylı sistemler konusunda da; 1992 yılında "Çağdaş Tramvay" adıyla Cadde Tramvayları Aksaray-Sirkeci arasında ve devamında da Aksaray-Topkapı arasında çalışmaya başladılar. İstiklal Caddesi yayalaştırılarak 1961'de seferlerine son verilmiş olan nostaljik tramvaylar tekrar hizmete girdi.

Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’un ilk Metrosu'nun temelini 1992 yılının Eylül ayında başlattı. 1993 yılında patlak veren İSKİ Skandalı, belediye ile işçiler arasındaki sorunlara bağlı olarak yaşanan çöp sorunu ve yaygın su kesintileri nedeniyle çok yıprandı ve 1994 seçimlerinde tekrar aday olmadı.

Nurettin Sözen, belediye başkanlığı döneminde hiç nikah kıymadı.

22. Dönem (14 Kasım 2002 - 23 Temmuz 2007 tarihleri arası) Sivas CHP Milletvekilliği yaptı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1970 yılında Engin Zeren Sözen ile evlendi. Eşi 15 Temmuz 1985 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle vefat etti. Erdem Sözen adında bir oğlu vardır.
2.eşi: 22 Ağustos 1997 tarihinde Müjgan Şerefhanoğlu ile evlendi.

Adına Yazılmış Kitaplar :
2014 - İnsana ve Demokrasiye Adanmış Bir Hayat: Nurettin Sözen (Yazarı: Şükrü Aslan, Hatice Kurtuluş)


Kaynak:Biyografi.info

Nurettin Sözen için yapılan aramalar

Nurettin Sözen, Nurettin Sözen biyografi, Nurettin Sözen hayatı, Nurettin Sözen özgeçmişi, Nurettin Sözen hakkında, Nurettin Sözen doğum yeri, Nurettin Sözen fotoğraf, Nurettin Sözen video, Nurettin Sözen resim, Nurettin Sözen kimdir?, Nurettin Sözen kaç yaşında?, Nurettin Sözen nereli, Nurettin Sözen memleketi